Olimpiyat'ta 'kahır mektubu'

Olimpiyat'ta 'kahır mektubu'
Olimpiyat'ta 'kahır mektubu'
Başkan Aziz Yıldırım'ın mektupla seslendiği Fenerbahçe dün 7 maç aradan sonra İstanbul Belediye'ye 3-2 mağlup oldu.
Haber: BURAK KURU / Arşivi

İki ‘bilimsel’ örnekle destekleyeceğim akademik çalışmamın sonucunu açıklıyorum: Atatürk Olimpiyat Stadı’nın altında yatır olabilir! Hemen örneklere geçiyorum. Birincisi, 21 Eylül 2003’teki Galatasaray - Fenerbahçe derbisi: Cesar Prates’in vuruşu Sarı-Kırmızılıların ceza sahası dışındaki forveti Hakan Şükür’ün kafasına çarpıp Sarı-Lacivertli ağlarla buluşuyor. İkincisi ise dün yani taze: Marcin Kus ceza sahası dışından vurdu, Holmen’in göğsüne çarpan top Fenerbahçe ağlarıyla buluşarak İstanbul BB’yi daha 3. dakikada 1-0 öne geçirdi. ‘Yatır’ın yerini netleştirmek için belirteyim, iki golün de hedefi aynı kaleydi! Eh, absürd ligimize de böyle goller yakışmıyor değil hani.
Golle açılan İstanbul BB-Fenerbahçe maçının ilk yarısında Belediye’nin harcadığı önemli fırsatları izlerken, hakem Özgür Yankaya’nın iki takıma da gösterdiği ‘seri sarı kartlar’a tanık olduk (8-39 arası 6 tane sarı kart). Pozisyonlardan bahsedelim. 25. dakikada dünün başarılı ismi Marcin Kus Volkan’la karşı karşıya kaldı, vuruşunda Sarı-Lacivertli kaleci başarılıydı. Kazanılan kornerde ise Visca sahnedeydi: Direkt kaleye oynadı ama ‘direk’ haftanın golüne engel oldu. Aynı Visca 45’te de Fenerbahçe savunmasının arkasına sarktı ama Volkan’a takıldı.


Fenerbahçe yüklenince...

Kanarya ikinci yarıya Gökhan Gönül yerine Orhan Şam, Bilica yerine de Bienvenu’yü alarak başlayıp hücuma takviye yaparken, hücumda etkinliği arttırıp dengeyi yakalamayı umuyordu ve bunda da başarılı oldu. 52’de kazanılan duran topta Alex, penaltı noktası üzerindeki Emre’yi gördü, İstanbul BB savunması ‘uyuyunca gol yedi’: 1-1. 55’te Cristian’ın slalomu Bienvenu’nün önünde durdu ama o kaleci Oğuzhan’a takıldı. Sarı-Lacivertliler fazla yüklenince savunma arkasında boşluk vermesi de kaçınılmazdı. 57’de Edin Visca arkaya sarktı, Webo’ya çıkardı, o da boş kaleye yuvarladı: 2-1. 66’da Volkan kalesinde devleşip önce Doka, sonra Webo’nun vuruşlarını kurtarırken 72’de çaresizdi. Webo sağdan girdi, Serhat’ın şutu istemeden pas oldu, Holmen de bunu boş geçmeyince durum 3-1 oldu. 88’de Alex De Souza’nın şutu ise sadece tabeladaki durumu 3-2 yaptı. Maç bittiğinde ise hakem Özgür Yankaya hâlâ sarı kart göste-
riyordu -10’da bıraktım ben saymayı-. Fenerbahçe önünde Belediye önemli bir galibiyet alırken Sarı-Lacivertlilerin 1000. galibiyeti yakalama hedefi pazar günü oynanacak Mersin İdmanyurdu maçına kaldı.