Ölümler bu kez futbol maçı içindi

Irak'ın gündeminde bir günlüğüne de olsa şiddet, kan ve gözyaşı değil, sevinç ve mutluluk vardı. Savaşla çalkalanan ve her gün bombaların patladığı 'komşu'da dün, Irak Milli Takımı'nın Asya Kupası'nda ev sahibi Vietnam'ı...

BAĞDAT - Irak'ın gündeminde bir günlüğüne de olsa şiddet, kan ve gözyaşı değil, sevinç ve mutluluk vardı. Savaşla çalkalanan ve her gün bombaların patladığı 'komşu'da dün, Irak Milli Takımı'nın Asya Kupası'nda ev sahibi Vietnam'ı 2-0 yenerek yarı finale çıkmasının sevinci yaşandı. Her yaştan, her kesimden binlerce Iraklı galibiyet sevincini sokaklara dökülerek kutladı. Bölge geleneği olarak bazı kişiler sevinçlerini silahla havaya ateş ederek kutladı. Sonuç da kaçınılmazdı: 2 ölü, 15 yaralı. Iraklılar şimdi takımlarının finale çıkması için dua ediyorlar.
Ancak bu kez rakipleri çok daha zor. Yarı finalde Irak-İran eşleşmesi bekleniyordu ancak Güney Kore, 'Persler'i normal süresi ve uzatmaları 0-0 biten maçta penaltı atışları sonrasında 4-2 mağlup etti. Koreli futbolcular tüm atışlarını gole çevirirken, İran'da Mehdi Mahdavikia ve Resul Katibi'nin vuruşlarını kaleci Lee Woon-Jae kurtardı. Bir diğer çeyrek final maçında Suudi Arabistan, Özbekistan'ı 2-1 yenerek Japonya'nın rakibi oldu. (Spor Servisi)