Ölümüne maç! Pompalı tüfek, tabanca...

Ölümüne maç! Pompalı tüfek, tabanca...
Ölümüne maç! Pompalı tüfek, tabanca...
Zeytinburnu sahaya çıkmadan, karadolap taraftarı havaya ateş açtı. Futbolcular, soyunma odasından sahaya muştalarla darp edilerek yollandı. Çevik kuvvet olayları seyretti.

TARİH: 20 Aralık Cumartesi...
YER: Eyüp Karadolap Stadı...

İstanbul 1. Amatör Ligi’nde Karadolapspor ile Zeytinburnuspor karşılaştı ve 90 dakika sonunda kazanan taraf 4-2’lik skorla Karadolapspor oldu. Ancak karşılaşma öyle koşullarda oynandı ki, hakem, gözlemci ve temsilci raporları ile kulüplerin görüşlerini dinleyen TFF İstanbul İl Başkanlığı, Karadolapspor’u hem 3-0 hükmen mağlup ilan etti hem de sezon sonuna kadar kendi sahasında oynayacağı maçların tarafsız sahalarda yapılmasını kararlaştırdı. Ve sıkı durun; karşılaşmanın yapıldığı Eyüp Karadolap Stadı da cezalandırıldı... Bu sahada bundan böyle maç oynanması yasaklandı... Peki Karadolapspor’un ve Eyüp Karadolap Stadı’nın bu kadar ağır cezalara çarptırılmasına sebep olan olaylar neydi?

POMPALILARLA ATEŞ AÇTILAR

Hürriyet Gazetesi'nden Adil Demirçubuk'un haberine göre; karşılaşma öncesinde Zeytinburnuspor takımının stada gelmesiyle birlikte Karadolapspor’un taraftarları pompalı tüfek ve kurusıkı tabancalarla havaya ateş açtı, rakip futbolculara ağza alınmayacak küfürler etti.

Güçlükle soyunma odasına giren Zeytinburnusporlu futbolcular maç için sahaya çıkarken Karadolapspor taraftarlarının fiili ve fiziki saldırılarına maruz kaldı. Bu sırada oyuncuların çeşitli yerlerine demir muştalarla vuruldu.

90 DAKİKA HAKEMLERE SALDIRDILAR

Sahada bütün bunlar yaşanırken stat civarında bulunan çevik kuvvet polisi herhangi bir müdahalede bulunmayıp otobüsün içinden seyretmekle yetindiler. Maçın başlamasıyla birlikte hakemlere de küfür yağarken, bu esnada saha dışından silah ve havai fişek sesleri duyuldu. Atılan havai fişeklerin parçaları saha içine düştü. Bu sırada bir grup taraftar da yardımcı hakeme sürekli tükürdü ve fiili saldırıda bulundu.

TAŞKINLIK YAPANLARIN TRİBÜNÜ DEĞİŞTİ

Bütün bunlara rağmen maçı oynatan hakem Kadir Cengiz, devre arasında iki takımın yetkililerini, saha komiserini ve güvenlik amirini çağırarak tedbirlerin artırılmasını ve 2 no’lu yardımcı hakemin bulunduğu bölgedeki torpil patlatan, küfür eden ve tüküren taraftarların boşaltılmasını istedi. Hakemin talebi üzerine söz konusu taraftar grubu Zeytinburnuspor takımının kale arkasına alındı. Fakat eylemler burada da devam etti.

ZEYTİNBURNU CEPHESİ: GÖZLEMCİ STADIN 100 METRE AŞAĞISINDA OTURUYOR, KORKTU

- Saha komiseri maça 10 dakika geç geldi. Biz maçın oynanmamasını istedik. Fakat TFF İl Başkanlığı’nın gözlemcisi Metin bey, oturduğu ev Karadolap Stadı’nın 100 metre aşağısında olduğu için korkudan maçı oynattı.

- Soyunma odasına girerken tekme tokat bize saldırdılar. Futbolcumuz Erdi Ayaz’ın kafasına bıçakla vurup sahaya ittiler. Karşı takımın golleri ofsayt olmasına rağmen verdiler.

KARADOLAPSPOR CEPHESİ: POLİS YÜZÜNDEN TARAFTARLA YÖNETİM KAVGA ETTİ

- Maç bir kez olsun durmadı. Hakem triosu saha kenarından ya da güvenlikten hehangi bir talepte bulunmadı.

- Soyunma odası koridorlarında rakip futbolculara en ufak müdahalade bulunulmadı.

- Maç sonu taraftarların taşkınlık yapma girişimi engellenmiş iken polisin yersiz müdahalesi ve gaz bombası atması sonucu taraftarlarımız ile yönetim kurulu üyelerimiz arasında kavga çıktı.

SAHADAN CESEDİM DE ÇIKSA BEN BU MAÇI OYNATACAĞIM!

Yaşananlar karşısında hakemin maçı her an tatil etmesi bekleniyordu. Ancak, Cengiz kararlıydı. Olaylar ikinci yarıda da hız kesmeden devam etti. Karşılaşma zor da olsa sahada bitirilebildi.

Hakem:Taraftar kötü futbolcular iyi niyetli
Kadir Cengiz, iki takım oyuncularının birbirlerini tebrik ettiğini söyledi.

Karadolapspor-Zeytinburnuspor maçında yaşananları TFF İstanbul İl Başkanlığı’na gönderdiği raporda ayrıntılı biçimde anlatan hakem Kadir Cengiz, ev sahibi takım taraftarlarının yaptığı taşkınlıklara rağmen futbolcuların iyi niyetle mücadele ettiğini bildirdi. “İki takımın oyuncuları atmosferi yüksek maçı birbirlerini tebrik ederek bitirmişlerdir” diyen Cengiz, maçtan sonra polisin olay çıkaran taraftarlara biber gazıyla müdahale ettiğini, gazdan kendilerinin de etkilendiğini söyledi.

Tüfekli, tabancalı, muştalı futbol maçının görevlileri

- HAKEM: Kadir Cengiz
- 1 NO’LU YARDIMCI HAKEM: Akın Konuk
- 2 NO’LU YARDIMCI HAKEM: Furkan Çelik
- SAHA KOMİSERİ: Oktay Düzdirek

VAHİM OLAYA ÖRNEK CEZA

Karadolapspor-Zeytinburnuspor maçında yaşanan olayları görüşen TFF İstanbul İl Başkanlığı, Karadolapspor hakkındaki tarihi cezayı oybirliği ile aldı. Ceza kararına imza atan isimler şöyle: TFF İstanbul İl Başkanı: Yemen Ekşioğlu. Üyeler: Ufuk Tatar, Ali Sait Çolak, Metin Sönmez, Mustafa Türlü, Metin Çırpan, Gökhan Akyol, Aslan Polatoğlu, Yusuf Dinç. Kararda, TFF’nin 10 Mayıs 2009’da 2. Lig’de oynanan Bldl.Van-Eyüp maçı ile ilgili kararını örnek alındı.

BELEDİYE VAN-EYÜP MAÇI CEZADA EMSAL OLDU

10 Mayıs 2009’da TFF 2. Lig Yükselme Grubu’nda Belediye Vanspor’un Eyüpspor ile kendi evinde oynadığı maç esnasında hakemin verdiği kararlara tepki gösteren Vanlı taraftarlar sahaya indi. Güvenlik güçlerinin önleyemediği olaylarda taraftarlar ilk önce hakemlere saldırdı. Eyüpsporlu futbolcular, ambulansa girerek öfkeli taraftarlardan saklanmıştı. Evsahibi takım hükmen mağlup ilan edilmişti.