Ona rekor dayanmıyor

Altın kız Süreyya Ayhan mutluluktan uçuyor. Golden Lig 6. ayak müsabalarında 1500 metrede birinci olan milli atlet Süreyya Ayhan, 1985 yılından itibaren kırılamayan pist rekorunu kırdı.

BRÜKSEL - Altın kız Süreyya Ayhan mutluluktan uçuyor. Golden Lig 6. ayak müsabalarında 1500 metrede birinci olan milli atlet Süreyya Ayhan, 1985 yılından itibaren kırılamayan pist rekorunu kırdı. Ayhan, Dünya Şampiyonası'ndan sonra kendisini eleştirenlere yaptığı derece ile yanıt verdiğini söyledi. Golden Lig mücadelesinin 6. ve son ayağı olan 27. Memorial Van Damme Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Ayhan, bu yıl dünyadaki en iyi dereceyi elde etti. İki tavşan atletin ardından yüksek bir tempoda yarışı önde götüren ve en yakın rakibine fark atarak finişi tek başına göğüsleyen milli atlet, 3.55.33'lük derecesiyle aynı zamanda 1985 yılında, Amerikalı atlet Mary Decker'e ait 3.57.24'lük pist rekorunu da kırmış oldu.
Başarısında, seyircinin tempo tutarak gösterdiği desteğin de rolü olduğunu belirten Ayhan, "Yarış inanılmaz güzeldi. Derece müthişti. Son 6 yılın en iyi derecesini elde ettim. Dünya Şampiyonası'nda gününde olmadığım için ikinci oldum. Ama burada son altı yılın en iyi derecesini elde ederek, Dünya Şampiyonası'ndaki gerçek hakkımı insanların görmesi çok güzeldi. Seyircinin desteği güzeldi, yarış rahat geçti. Burada ve Türkiye'de beni destekleyen ve bana güvenenlere çok teşekkür ediyorum" dedi.
'Yanıt, derecemdir'
Ayhan, 'Paris'teki yarışın ardından sizi eleştirenlere cevabınız var mı?' sorusuna, "Bugünkü derecem" yanıtını verdi. Süreyya Ayhan, rakibi Rus Tatyana Tomaşova'nın son anda yarıştan çekilmesini ise "Burası Paris'in rövanşı niteliğindeydi. Önce 800 koşmayı düşünüyordum, ancak rövanşı almak için 1500'e karar verdim, koştum ve kazandım. Paris'teki finalde Tomaşova'nın beni geçtiğini düşünmüyorum. Çünkü şampiyonadan 10 gün önce benim derecem 3.55'ti. O gün, günümde değildim. O günündeydi, birinci oldu. Bugünkü derecem ortada. O gün ikinciliğim beni üzdü. Şanssız bir günümdü" diye değerlendirdi. Ayhan'ın üst üste müsabakalara katılması nedeniyle çok yorulduğunu belirten antrenörü Yücel Kop ise milli atletin bir süre tatil yapacağını ve ardından da olimpiyat için çalışmalara başlayacağını açıkladı. (Spor Servisi)