Onan'dan Cenk Akyol açıklaması

Onan'dan Cenk Akyol açıklaması
Onan'dan Cenk Akyol açıklaması
A Milli Erkek Basketbol Takımı aday kadrosunda yer alan Ömer Onan, Cenk Akyol'un kadroya alınmaması hakkında konuştu.

İSTANBUL (AA) - Ömer Onan, kadroda çok yetenekli ve genç oyuncuların bulunduğunu vurgulayarak, "Biz onlara ağabeylik yapıyoruz" dedi.

Genç oyuncuların formlarının zirvesinde olduğunu belirten tecrübeli basketbolcu, "Kariyerlerinin çıkış dönemindeler. Artık onların vereceği performans, ortaya koyacakları mücadele bizim turnuvadaki yerimizi belirleyecek" diye konuştu.

Fırsat geldikçe kendilerinin de sorumluluklarını yerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Ömer Onan, "Biz de sahada olacağız ama yaş olarak onların önünde daha uzun süre var. Milli takımdan herkes madalya bekliyor. Ben en azından ilk dört içinde yer alacağımıza inanıyorum. Kardeşlerimizin hepsi de sorumluluklarının bilincinde. Kalitelerinin karşılığını sahaya koyacaklar" diye konuştu.

"EN BÜYÜK SORUNUMUZ TURNUVA TAKIMI OLAMAMAK"

Milli oyuncu, takım olarak en büyük sorunlarının turnuva ekibi olamamak olduğunu dile getirdi.

Turnuva takımı olmayı başarmaları gerektiğini hatırlatan Ömer Onan, şöyle konuştu:
"Kazandığımız maçı çok büyütmemeli ve kaybettiğimizde de demoralize olmamalıyız. Sonuçlardan çok etkileniyoruz. Turnuva çok uzun sürüyor. İyi başlamak önemli ama turnuva boyunca iyi götürmek daha önemli. Kilit maçlar var. Hedef karşılaşmaları olacak. Avrupa Şampiyonası'na gelen her takım çok iyi. Zorlu maçlar olacak. Çok sayıda maçı az günde yapacağız. Ağır bir dönem olacak. Her oyuncunun maksimum konsantrasyonla katkı vermesi lazım. İki veya üç iyi oyuncuyla Avrupa'da başarı yapamazsınız. Böyle bir sistemde üst üste çok sayıda maçlar oynayacağız. Herkesin üst düzey katkı vermesi lazım."

"TANJEVIC BENİ DE ALMAMIŞTI"

Galatasaray Liv Hospital oyuncusu Cenk Akyol'un kadroya alınmaması ile ilgili soruyu yanıtlayan tecrübeli basketbolcu, "Tercih edilmeyen arkadaşlar oldu. Çok uzun süre oynayıp da gelmeyenler var. Bunlar tartışılabilir, ama hocanın kararıdır. Beğensek de beğenmesek de karar merci antrenördür. En iyi zamanımda beni de iki Avrupa Şampiyonası'na götürmedi. Kadroyu her zaman antrenör belirler" ifadelerini kullandı.

Bogdan Tanjevic'in takımın başında bulunmasının da çok tartışıldığının hatırlatılması üzerine Ömer Onan, "Federasyonun yönetim kurulu var. Her tercih tartışılır. Olumlu ve olumsuz görüşler olabilir. Biz bu konudan uzak durarak en iyi şekilde mücadelemizi vermeliyiz. Oyuncular olarak her türlü antrenörle çalışıyoruz ve çalışacağız. Önemli olan hocanın kimi istediği ve nasıl bir sistemle oynamak istediğidir" şeklinde konuştu.

GENÇ OYUNCULARIN OYNAYABİLMESİ İÇİN SİSTEM ÖNERİSİ

Ömer Onan, özellikle genç oyuncuların kulüplerinde fazla süre bulamaması ile ilgili farklı bir öneride bulundu.

Yeni sistemde Avrupa'da yabancı sayısının her sezon arttığına dikkati çeken milli oyuncu, şöyle konuştu:
"Gençler oynama şansı bulamıyor. Basketbol camiası olarak farklı bir sistem bulmamız lazım. Bu çocukları oynatacak bir sistem olmalı. Avrupa'da büyük takımların çoğundan oyuncu çıkmıyor. Balkan ülkelerinin kurduğu Adriyatik Ligi tamamen Avrupa'nın altyapısı gibi olmuş. Genç oyuncular yabancının az olduğu sistemde süre alabiliyorlar. Oradan da isteyen İspanya'ya veya İtalya'ya transfer olabiliyor. Bizim de bir sistem bulmamız lazım. PAF ligi gibi çocukların süre alacağı bir sistem olabilir. Orada hatasını yapacak, doğrusunu öğrenecek ve kendini geliştirecek."

"OBRADOVIC 15 YIL ÇALIŞMALI

Tecrübeli oyuncu, Fenerbahçe Ülker'in yeni antrenörü Zeljko Obradovic'in de uzun süre Türkiye 'de çalışması gerektiğini ifade etti.

Obradovic'in sarı-lacivertli takımla anlaşmasının sadece Türkiye'de değil, Avrupa'daki bütün basketbolseverleri heyecanlandırdığını kaydeden Onan, "Obradovic, takıma müthiş hava getirecektir. İnanıyorum ki üst düzey takım olma ve Avrupa'da Dörtlü Final oynama hedefini bu hocayla gerçekleştireceğiz. Sabırlı olmak lazım, elinde sihirli değnek yok. Bir an önce sistemine adapte olmalıyız. Kendisi Panathinaikos'ta uzun süre çalıştı. Ben Fenerbahçe Ülker'de de 15 yıl çalışmasını isterim. Sırf Fenerbahçe Ülker için değil, Türk basketbolu için şanstır. Güçlü bir figür. Sisteminden taviz vermeyen bir antrenör. Zaten başarısındaki en büyük anahtar bu. Fenerbahçe seyircisi sonunda mücadele eden ve disiplinli bir takım izleyecek" şeklinde konuştu."