Önce ağayla belediye çıktı meydane

Geleneksel Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi'ndeki müsabakalarla başladı.

EDİRNE - Geleneksel Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi'ndeki müsabakalarla başladı. Bu yıl 646'ncısı düzenlenen güreşlere Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz'le Edirne Belediyesi arasındaki çekişme damgasını vuracak gibi görünüyor.
Üç kez ağa seçilen Tüysüz'ün adetler gereği Edirne'ye heykelinin dikilmesi gerekirken, belediye meclisi, Tüysüz'ün Edirne'ye kalıcı bir hizmette bulunmaması nedeniyle bunun tersi yönünde bir karar aldı. Ayrıca Adem Tüysüz'ün geçen yıl Kırkpınar'a Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü davet etmesi, Deniz Baykal'a yakınlığıyla bilinen Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yle ilişkilerini germişti. Bu gerginlik dün de görülürken, Sedefçi gelenekler gereği dün şehir girişinde karşılaması gerektiği Adem Tüysüz'ü belediye önünde karşıladı.
Buna rağmen Tüysüz, yaptırdığı heykelini dün gece Sarayiçi'ne getirdi. Heykelin gece dikilmemesi için belediye ekipleri Sarayiçi'nde sürekli kontrollerde bulundu. Bu nedenle Tüysüz'ün heykeli, kendisine ait 'ağa tribünü'nün alt bölümünde duruyor.