'Önce takımla tanışalım'

'Önce takımla tanışalım'
'Önce takımla tanışalım'
Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Roberto Mancini, Sarı-Kırmızılı takımdaki planlarına yönelik, kulübün resmi televizyonu GSTV'ye açıklamalarda bulundu. Mancini, transfer konusunda "Önce takımı tanımalıyım, sonra transferi konuşuruz" dedi.

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini, Sarı-Kırmızılı kulübün resmi televizyonu GSTV’ye açıklamalarda bulunarak takıma dair gözlem ve planlarını anlattı. Takımı yeni yeni tanıdığının altını çizen İtalyan teknik adam, sezon öncesi kampında yer almadığını belirtip, “İki hafta boyunca oyuncuları tanıma fırsatı buldum. Takım olarak çalışmaya yeni başladık. Daha iyi olacak. Fizik olarak iyi hale gelmek için daha çok çalışmalıyız. Hem lig yarışında iyi bir yere gelmek hem de Şampiyonlar Ligi’nde iyi bir derece elde etmek için çalışmamız gerekiyor. Bir antrenör için en zor olanı sezon öncesi hazırlık yapmadığı bir takımla çalışmasıdır. Zamana ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
Futbol mantalitesi hakkında ise şöyle konuştu Mancini: “Amacım güzel oynayan, savunma yapmasını bilen bir takım oluşturmak. Dengeli bir takım olmalıyız. Çok gol atan, ama az gol yiyen bir takım kurmamız gerek. Eski takımlarıma bakarsanız bunu görürsünüz. Buna bir hafta veya bir ayda ulaşmamız mümkün değil.”
Burak Yılmaz’ın yaşadığı ‘gol sıkıntısı’nın kendisini de üzdüğünü belirten Mancini, takımın yıldızları Wesley Sneijder ve Didier Drogba ile ilgili de şu ifadeleri kullandı: “Wesley Sneijder çok uzun süre maç yapmadan gelmişti. Bu kolay değil. Ben geldiğimde de ufak bir sakatlığı vardı. Ama Torino’da oynamak istedi. Fizik olarak tam hazır hale geldiğinde gerçek Sneijder’i izleyeceksiniz. Drogba da Sneijder gibi. Oynadığı zaman fark yaratıyor. Torino’da attığı gol de öyleydi. Çok önemli bir oyuncu. Takımda birden fazla lider olması önemli. Ne kadar çok olurlarsa oyunun geçişlerini daha iyi yapabilirler. Burak Yılmaz çok önemli bir golcü. Kusursuz bir golcü. Milli maçı izlediğimde üzüldüm. İşler kötü giderken morali bozuluyor. Böyle durumlarda güçlü olmak lazım. Burak çok iyi bir golcü. Kendisini daha da geliştirecek.”
Transfer konusuna daha sonra geleceklerini söyleyen Mancini, yabancı sınırını göz önüne alarak “Şu anda takımı bir araya getirip toplu olarak oynamaya yoğunlaştım. Bu süre zarfında takımı ve oyuncuları tanıyacağım. Ondan sonra transferler belli olacak. Gözden kaçırmamak gereken bir şey de yabancı sınırı. Tüm bunlar olduğunda başkan ile transfer görüşmesi yaparız” derken, Türkiye ’ye geliş serüvenini de şöyle anlatıyor: “Galatasaray ile ilişkim eylül ayının sonunda belli oldu. Eğer Galatasaray olmasa Londra’ya yerleşecektik. Buraya gelişim 2-3 gün içinde gerçekleşti. Bütün taraftarlara saygım var. Sahada rakibimizi yenmek için her şeyi yapabiliriz. Ama saha dışında rakip ve taraftarlara saygı duyarız. Eğer isterlerse İngiltere’de olduğu gibi Beşiktaş , Fenerbahçe taraftarlarının da fotoğrafını çekebilirim. Futbolda her şey sahada kalır. Maç bittiğinde her duyguyu sahada bırakmak lazım.”

Hazırlıklar sürüyor

Bu arada lige verilen milli maç arasının ardından bu hafta sonu tekrardan başlayacak olan lig maratonuna yarın sahasında ağırlayacağı Kardemir Karabükspor maçıyla dönecek olan Galatasaray da hazırlıklarını sürdürdü. Florya Metin Oktay Tesisleri’nde teknik direktör Roberto Mancini yönetimindeki antrenmanda Sarı-Kırmızılı futbolcuların taktik ağırlıklı çalıştıkları belirtildi.
Drogba, Dany ve Chedjou’nun takımdan ayrı sabah bir idman daha yaptıkları, milli takımlarından dönen Burak Yılmaz, Umut Bulut, Selçuk İnan, Semih Kaya, Emre Çolak ve Wesley Sneijder’in de antrenmana katıldığı ifade edildi. Dany ile Chedjou’nun akşam antrenmanında da yer aldığı, Drogba ve Bruma’nın ise izinli oldukları kaydedildi. Uruguay Milli Takımı’nda yer alan kaleci Muslera’nın ise antrenmana katılmadığı, sakat olan Hamit Altıntop’un da tedavisine devam edildiği açıklandı. Sarı-Kırmızılılar hazırlıklarını bugün yapacağı idmanla sürdürecek.

Didier Drogba artık ‘altın ayak’


2003’ten bu yana her yıl sadece bir futbolcuya verilen ve her oyuncunun yalnızca 1 kez aday olabildiği Golden Foot (Altın Ayak) ödülü bu sene Galatasaraylı Didier Drogba’nın oldu. Fildişi Sahilli yıldız dün Monaco Prensi Albert’in davetlisi olarak gittiği Monaco’da ödülünü aldı. Her yıl 28 ya­şı­nı aş­mış
10 fut­bol­cu­nun jü­ri ta­ra­fın­dan aday gös­te­ril­di­ği ya­rış­ma­da in­ter­net­ten ya­pı­lan hak oyla­ma­­sı so­nu­cu ge­ri­ye üç aday ka­lı­yor. ‘Gol­den Fo­ot’u ka­za­nan futbolcular Mon­te Car­lo’da­ki ‘Şam­pi­yon Ge­çi­di’ne ayak iz­le­ri­ni bı­ra­kı­yor.