Önde başladı, önde bitirdi

Formula 1'in 11. yarışı, motorsporlarının en eski pistlerinden Silverstone'da yapılırken mücadeleye en ön sırada başlayan Brezilyalı pilot Rubens Barichello, son gülen olmayı da başardı.

LONDRA - Formula 1'in 11. yarışı, motorsporlarının en eski pistlerinden Silverstone'da yapılırken mücadeleye en ön sırada başlayan Brezilyalı pilot Rubens Barichello, son gülen olmayı da başardı. Aslında Ferrari pilotu, startla birlikte avantajını kaybetmişti. Yeşil ışıklarla birlikte pol pozisyonda ikinci ve üçüncü sırada olan Jarno Trulli ve Kimi Raikkonen, Barrichello'yu geride bıraktılar. Yarış uzun süre böyle devam ederken, 12. turda piste giren ve pilotların birbirleri arasındaki mesafeyi açmalarına engel olan bir gösterici ortalığı karıştırdı. Hiç bir engelle karşılaşmadan yaklaşık bir dakika pistte tur atan ve üzerindeki renklerden dolayı İrlandalı olduğu izlenimi veren gösterici, en nihayetinde görevliler tarafından durduruldu.
Olaydan dolayı piste giren güvenlik aracının aradan çekilmesiyle yeniden başlayan mücadelede Kimi Raikkonen, uzun süre önde götürdüğü yarışta yerini, ikinci pitin ardından kendisini geçen Rubens Barrichello'ya kaptırdı.
Sonuçta 60 turdan oluşan İngiliz Grand Prix'sini Ferrari'nin Brezilyalı pilotu 1.22.236 derecesiyle ilk sırada tamamlarken Williams-BMW takımından Kolombiyalı Juan Pablo Montoya ikinci, McLaren'den Kimi Raikkonen de üçüncü oldu oldu. Sürücüler klasmanında ilk sıradaki yerini koruyan Michael Schumacher ise dördüncü sırada finiş görürken, yarışta beşinciliği McLaren'in İskoç pilotu David Coulthard aldı. Son haftalarda yaptığı çıkışla göz kamaştıran Williams-BMW'nin Alman pilotu Ralf Schumacher ise Silverstone Pisti'nden dokuzuncu sırada ayrıldı.
20 pilotun start aldığı İngiltere Grand Prix'sinde 17 pilot finişi görürken Fernando Alonso, Giancarlo Fisichella ve Antonio Pizzonia çeşitli nedenlerden dolayı yarış dışı kalan isimler oldu. Yarış sonrası, bu sezonki ilk birinciliğini alan ve seremonide gözyaşlarını tutamayan Rubens Barichello, otomobilinin yeterince hızlı olduğunu söylerken özellikle ilk iki turda pozisyonunu korumak açısından zorlandığını, sonradan da işlerin iyi gittiğini söyledi. Brezilyalı pilot ikinci pit stopun ardından Kimi'yi geçerken doğru zamanda doğru hareketi yaptığının altını çizdi. Sezonun bitmesine beş yarış kalan Formula 1'de Michael Schumacher sürücüler klasmanında 69 puanlı liderliğini korurken, markalar klasmanında da Ferrari 118 puanla en ön sırada. (Spor Servisi)