Önemli olan bitirmekti...

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda en zor branşlardan biri olan 20 kilometre yürüyüşte milli atlet Yeliz Ay, büyük zorluklara karşın mücadeleyi tamamlamayı başardı ve 32. oldu. 42 sporcunun katıldığı yarışa Yeliz yavaş bir başlangıç yaptı.

OSAKA - Dünya Atletizm Şampiyonası'nda en zor branşlardan biri olan 20 kilometre yürüyüşte milli atlet Yeliz Ay, büyük zorluklara karşın mücadeleyi tamamlamayı başardı ve 32. oldu. 42 sporcunun katıldığı yarışa Yeliz yavaş bir başlangıç yaptı. Normalde yürüyüşe hızlı başlayan ve lider grubu takip eden milli sporcu, hem Osaka'nın hava şartlarına yeni uyum sağlaması, hem de erkekler kategorisinde bayılan, kalp spazmı geçiren sporcular olması nedeniyle mücadeleye oldukça temkinli başladı.
Yarışı tamamlamak hedefiyle düşük tempoda yürüyen Ay, 5. kilometreyi 36'ncı, 10. kilometreyi ise 35'inci sırada geçti. 12. kilometreden sonra midesinde problem yaşayan milli atlet, kusarak yürürken, oldukça zorlandığı mücadelenin 15. kilometresini 34'üncü sırada tamamladı. Yarıştan önce satın aldığı yeni ayakkabısı vurunca, mücadeleyi ayağı kanlar içinde bitirmek zorunda kalan Ay, 32'ncilikte kaldı. Mücadeleyi 33 sporcu tamamlarken, Yeliz yalnızca Bolivyalı Geovana Irusta'yı geride bırakabildi. Milli sporcu 1 saat 45 dakika 52 saniyelik dereceye imza attı. Yürüyüşü beş kişi tamamlayamazken, dört atlet ise hatalı yürüdükleri için diskalifiye edildi.
'Hayatımın en kötü yarışı'
Yarışma sonrasında güçlükle ayakta duran milli atlet, yaptığı açıklamada, "12. kilometreden sonra berbat bir yarış geçirdim. Midemdeki problem nedeniyle sürekli kustum. Hayatımın en kötü yarışını geçirdim. Bitirmek için mücadele ettim" dedi.
Bu kategoride Rus atletlerin büyük üstünlüğü vardı. Olga Kanişkina 1 saat 30 dakika 9 saniyelik derecesiyle çok rahat bir birincilik elde ederken, vatandaşı Tatyana Şemyakina 33 saniye geriden gelerek gümüş madalyaya uzandı. Üçüncü ise İspanyol Mario Vasco oldu. Vasco, 1 saat 30 dakika 47 saniyelik bir derece elde etti.
Osaka'dan diğer haberlere gelince... Turnuvanın yıldızlarından olan, erkekler 100 ve 200 metrede altın madalyalı kazanan Tyson Gay, Osaka'da üçüncü altın madalyayı bugünkü 4x100 bayrak yarışında kazanmak istediğini söyledi. 25 yaşındaki Amerikalı sporcu, çok yorgun olduğunu ancak yine de madalya kazanmak için azimli olduğunu belirterek, "Elimden geleni yapacağım. Kazanmak kesinlikle kolay olmayacak" dedi. (Spor Servisi)