'Onlar bizden daha iyiydi'

Galatasaray'ın tecrübeli oyuncusu Hakan Şükür, Fenerbahçe derbisinden, kendisine yapılan eleştirilere kadar ilginç açıklamalar
yaptı.
Haber: CÜNEYT KARAKAYA / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray'ın tecrübeli oyuncusu Hakan Şükür, Fenerbahçe derbisinden, kendisine yapılan eleştirilere kadar ilginç açıklamalar
yaptı. Şükür Juventus yenilgisine rağmen Şampiyonlar Ligi için umutlu olduklarını söylerken, derbi için de, "Rakip fizik ve mental olarak bizden daha iyi hazırdı" yorumunu yaptı. Şükür'ün söyledikleriniden satır başları şöyle:

  • Derbi öncesi kağıt üzerinde rakibimiz avantajlıydı. Üç günde bir maç oynamamız, sakat oyuncuların istenilen düzeyde olmaması eksiklerimizdi. Fenerbahçe haftada bir maç oynuyor. Derbiye bize göre fizik ve mental açısından daha hazır çıktılar. Konyaspor ve Juventus yenilgileri moralimizi bozdu. Aklımız ister istemez bu iki maçta kaldı. Bu nedenle sahaya stresli çıktık. Bu olumsuzluklara rağmen oyunun büyük bölümünde üstün olan bizdik. Ancak futbol olarak kamuoyunun beklediği düzeyde değiliz.
  • Fenerbahçe'ye attığım golü herkes şans olarak düşünüyor. Topu kaleye bilerek atmadım ama topun bana geldiğini gördüğümde aklımdan bunu geçirdim.
  • Hakem Muhittin Boşat maçın genelinde iyi bir yönetim sergiledi. Görmediği pozisyonlar oldu. Hakemler de zaman zaman hata yapabiliyor. Dünyanın her ülkesinde böyle durumlar yaşanıyor. Ancak Luciano'nun elle oynadığı topta Boşat'ın teredütte kaldığını düşünüyorum. Çünkü bu pozisyonu kafaya çıkmama rağmen ben bile gördüm. Sonuçta penaltımızı verseydi maçın sonucu farklı olacaktı.
  • Şampiyonlar Ligi'de başarılı olmak bizim için çok önemli. Juventus maçını kaybettik. Ortaya koyduğumuz futbol da pek iyi değildi ama henüz kaybedilmiş birşey yok. Biz umutluyuz ve başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bu ligdeki tecrübemize güveniyoruz, kötü başladık ama iyi bitireceğiz.
  • Medyadan kendimi bildim bileli eleştiri alıyorum. 'Yaşlandı, pozisyon üretemiyor' gibi birtakım tepkiler geliyor. Ancak futbolda başarı için ille de genç olmak şart değil. Bizim yaşlarımızda yabancı futbolcular ligimizde oynuyor. Bunlara kimse birşey söylemiyor. Türkiye'de 12 yılı aşkın futbol oynuyorum ve sürekli buna benzer eleştiriler alıyorum. Şimdiye kadar yaptıklarım istatistikleriyle ortadı. Zaten artık bu tip eleştirilere kulak asmıyorum.
  • Ligdeki 200'üncü golüme iki kaldı. Hiçbir zaman rekor kırmak için oynamadım. Her zaman takımımı ön planda tuttum. Benim futbolculuk anlayışım yardımlaşan, mücadele eden, gol atan, asist yapan bir çizgidedir. Galatasaray'da bir sürü forvet oynadı ama hiçbiri benim kadar pozisyon üretip, gol atıp-attıran bir görüntü vermedi. Dikkat ederseniz tüm golcüler sadece kendileri için oynar. Ben asla böyle bir tip oyuncu olmadım. Belki bu nedenle çoğu zaman eleştiri aldım. Prensiplerimden asla ödün vermedim, sonuna kadar bu çizgide devam edeceğim. Rekor benim için çok önemli değil.