Onlar kuşlar kadar özgür

Futbolun yıldızları, 31 Mayıs 2003'te 'kuşlar kadar özgür'
olacak. Birinci Süper Lig'de son 2 haftaya girilirken ve Beşiktaş şampiyonluk yolunda önemli bir avantaj elde ederken, artık kulüpler gözlerini sezon sonu verecekleri transfer mücadelesine çevirdi.

ANKARA - Futbolun yıldızları, 31 Mayıs 2003'te 'kuşlar kadar özgür'
olacak. Birinci Süper Lig'de son 2 haftaya girilirken ve Beşiktaş şampiyonluk yolunda önemli bir avantaj elde ederken, artık kulüpler gözlerini sezon sonu verecekleri transfer mücadelesine çevirdi. Sezon sonunda, Birinci Süper Lig takımlarının kadrolarında bulunan 193 futbolcunun sözleşmesi sona ererken, 23 yaşını dolduranlar, bonservis bedeli olmaksızın adeta 'ellerini kollarını' sallayarak, daha çok ücret ödeyen kulüple sözleşme imzalayabilecek. 23 yaş altı oyuncular ise ilk kulüplerine yetiştirici tazminatı ödenerek transfer edilebilecek.
Lig'de 23 yaşını dolduran 133 futbolcunun sözleşmesi sona eriyor. Yetiştirme tazminatı ödenerek transfer edilebilecek 23 yaşaltı sözleşmesi sona eren oyuncu sayısı ise 60. Sezon sonunda iç transferde başı en çok ağrıyacak kulüp ligde kalma mücadelesi veren Altay. İzmir temsilcisinde 21 oyuncunun sözleşmesi biterken, Fenerbahçe'de de 19, Beşiktaş'ta 15 ve Galatasaray'da da 10 oyuncunun sözleşmesi sona eriyor. En rahat ekipler ise sezon bitiminde üçer oyuncularının sözleşmesi tamamlanacak olan Gaziantepspor ile Bursaspor.
Süper Lig'de, 31 Mayıs'ta sözleşmesi sona erecek futbolcular şunlar:
FENERBAHÇE: Rüştü, Steviç, Ali Akdeniz, Ümit Özat, Ogün, Mustafa Doğan, Ceyhun, Yusuf, Mirkoviç.
Yetiştirme tazminatı ödenecekler: Semih, Bilal, Dündar, Erhan, Fahri, Hüsnü, Serkan, Süleyman, Aydın.
GALATASARAY: Hasan Şaş, Bülent Korkmaz, Emre Aşık, Vedat İnceefe, Suat Kaya, Mehmet Bölükbaşı, Rasim (Yıldırım Bosnaspor'da.)
Yetiştirme tazminatı ödenecekler: Faruk, kaleci Kerem, Onur.
BEŞİKTAŞ: Tayfur Havutçu, Ali Eren Beşerler, Tamer, Bayram.
Yetiştirme tazminatı ödenecekler: Yasin Yıldız, Serkan, Abdullah, Cem, Engin, Erhan, İskender, Erkan, Serkan Erok, Turan, Bülent.
GENÇLERBİRLİĞİ: Ahmed Hassan, Thomas Zdebel, Hasan, Nihat.
Yetiştirme tazminatı ödenecekler: Akif (Gençlerbirliği ASAŞ-
Spor'da), Gökhan (Y.Yozgatspor'da).
TRABZONSPOR: Aurelio, Erman Güraçar, Yong Lee, Macit.
Yetiştirme tazminatı ödenecek: Osman Kurtuldu.
Diğer kulüplerde öne çıkanlar ise şöyle: Augustine, Hakan Keleş (Ankaragücü), Ali Tandoğan, Mustafa Özkan (Denizlispor), Romachenko (Gaziantepspor), Saffet Akyüz (Diyarbakırspor), Timuçin, Sertan, Duro (Malatyaspor), Serkan Aykut (Samsunspor), Okan Yılmaz, Murat Sözkesen (Bursa), Ahmet Şahin (Kocaeli).