'Onlarla gurur duyuyorum'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, baraj maçında karşılaşacakları Letonya'yı yenecek güçte olduklarını söyledi. Final maçlarında başarısız oldukları yolunda kendilerine eleştiriler yapıldığını ifade eden Güneş, şöyle konuştu:

TRABZON - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, baraj maçında karşılaşacakları Letonya'yı yenecek güçte olduklarını söyledi. Final maçlarında başarısız oldukları yolunda kendilerine eleştiriler yapıldığını ifade eden Güneş, şöyle konuştu: "27 resmi maçın 4'ü kaybedilmiş ve İngilizlerle berabere kalınmış. Yani 5 maç başarısız. İngiltere veya Avusturya farketmez hepsi final maçıdır. Letonya maçı da bunlardan biridir. Bu mücadelen istediğimiz sonuçla ayrılacağımıza inanıyoruz."
Güneş, İngiltere karşısında gerçek oyunlarını sahaya yansıtamadıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Biz daha üst seviyede oynamalıydık. Ancak bütün futbolcularım görevlerini iyi biçimde yapmaya çalıştı. Halkı sevindiremediğimiz için bir sıkıntı yaşıyoruz. Bugünlere başarılı bir şekilde geldiğimizi ve doğru iş yaptığımızı düşünüyoruz. Ancak bize yapılan eleştirilerin dozu yüksek. Kavga etmek, kan emmek ve Türk milli takımının önünü kesmek isteyenlere imkan vermeyeceğiz. Oyuncularım yüreklerini, heyecanlarını ortaya koydular. Ben, bugün oyuncularımla gurur duydum, yarın da duyacağım. Onlar ailelerinden her şeyden ayrı kalarak fedakarlık yapmıştır. Kısıtlı bir süre içinde beraber olduğumuz için de, futbolcularıma fazla teşekkür bile edemedim."
Tecrübeli çalıştırıcı, haftasonu Letonya'ya gideceğini ve burada bazı maçları izleyeceğini söyledi. İngiltere karşısında aldıkları sonuçla zaman kaybettiklerini de ifade eden Güneş, "Letonya maçı öncesi bu ülkede bazı maçlar izleyeceğim. İklim ve kamp yerleri de bakacağım. Rakibi de iyi analiz yaparak, bu şekilde hazırlanacağız. 19 Kasım'daki rövanş maçını da İnönü Stadı'nda oynamayı planlıyoruz" diye konuştu.
'Haksızlık yapıldı'
Güneş, Alpay'ın milli maç sonrası İngiltere'de baskı gördüğünü ve bazı sorunlar yaşadığını da ifade ederek, şöyle konuştu: "Biz hizmet yapanlara saygısızlık yaparsak, geleceğimizi karanlık altına alırız. Devre arasında ona müdahaleler yapıldı. Alpay'ı asarak ona haksızlık yapıldı. Biz Alpay'ı asmayacağız, buna izin vermeyeceğiz. Onunla da görüştüm. Rahat olsun, ben ve takım arkadaşları da onu çok seviyor. Kadro içinde düşünüyoruz. Ancak oyuncunun futbol olarak bir başarısızlığı varsa, onu değerlendiririm. Hiçbir futbolcuya forma garantisi vermem."
İngiltere maçında hiçbir olayın yaşanmadığını ve yüzlerinin akıyla bu maçtan çıktıklarını da ifade eden Güneş, Bize İngiltere'de Beckham'ın yaptıklarını herkes biliyor. Ancak ülkemizde televizyonlara çıkarılarak, sempatik hale getirilmeye çalışıldı. İngiltere'de yaptığımız maçta taraftarlarının ceplerinde para ve telefon kalmadı. Holiganizm kimde var? Gizli bir tedirginlik oluşturuldu. Bu gizli bir savaştır. Taraftarlarımız baskı altına alınmıştır" diyerek sözlerini noktaladı. (Spor Servisi)