'On'un adı Elvan Abeylegesse

'On'un adı Elvan Abeylegesse
'On'un adı Elvan Abeylegesse
Milli atlet, son turuna lider girdiği bayanlar 10 bin metrede ikinci olarak Türkiye'ye atletizm dalında ilk gümüş madalyasını kazandırırken Türkiye ve Avrupa rekoru kırdı. Elvan'ı geride bırakan Etiyopyalı Tirunesh Dibaba olimpiyat rekoruna imza attı

PEKİN - Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metrede ikinci olarak gümüş madalya kazanırken Türkiye ve Avrupa rekorlarının sahibi oldu. 32 atletin mücadele ettiği yarışta Elvan ilk turlarda kontrollü bir yarış sergiledi ve öndeki gruptan kopmadı. Milli atlet 9 tur kala liderliği eline aldı ve son tura kadar bu üstünlüğünü korudu. Ancak son tur için zil çalındığında Etiyopyalı Tirunesh Dibaba müthiş bir çıkış yaptı. Elvan, Etiyopyalı atletin bu atağına yanıt vermekte zorlanınca Dibaba 29 dakika 54.66 saniyelik derecesiyle hem altın madalyanın sahibi oldu, hem de olimpiyat rekoru kırdı. 29.56.34’lük dereceye imza atan Elvan Abeylegesse tüm zamanların en iyi üçüncü derecesini elde ederken Türkiye ve Avrupa rekorlarını tarihe gömdü. Amerikalı Shalane Flanagan bu dalda üçüncülüğü elde etti.
Abeylegesse, Türkiye’ye olimpiyat tarihinde atletizmdeki ilk gümüş madalyasını da kazandırmanın gururunu yaşadı. Türkiye, daha önce 1948’te üç adım atlamada Ruhi Sarıalp ve 2004’te çekiç atmada Eşref Apak’la bronz madalya kazanmıştı. Elvan, 2004 Atina’da 1500 metrede sekizinci olmuştu.
Elvan Abeylegesse yarış sonrası yaptığı açıklamada, elinden geleni yaptığını belirterek, “Büyük çaba harcadım fakat gümüş madalya alabildim. Bunun da Türk halkını sevindirdiğine inanıyorum. 5 bin metre yarışına katılıp katılmama konusunda da antrenörlerimle birlikte karar vereceğiz. Çünkü tartan pist çok sert” diye konuştu. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abeylegesse için birer kutlama telgrafı yayınladı.
Atletizmde diğer Türk sporcular için gün iyi geçmedi. Bayanlar 800 metrede Merve Aydın, serisinde dördüncü, toplamda da 42 sporcu içinde 35. sırayı aldı. Bayanlar 3 bin metre engellide Türkan Erişmiş ile Aslı Çakır, seçmeleri geçemeyerek elendiler. 51 atletin 3 seri halinde koştuğu yarışlarda Türkan Erişmiş, 9.48.54’lük derecesiyle serisinde 14. ve genel klasmanda 33., ikinci seride yarışan Aslı Çakır da 10.05.76’lık derecesiyle yine serisinde 14. ve genel klasmanda 44. olarak elendi.

Gitmeseydin be Eşref!
2004 Atina’da çekiç atmada bronz madalya kazanan Eşref Apak Pekin’de daha elemelerde havlu attı. Apak, 74.45 metrelik derecesiyle 16. olarak elendi. Milli sporcu, çekici 90 santimetre daha ileriye atabilse finale yükselecekti. Hazır olmadığı için elendiğini öne süren Eşref Apak, “Bedenim yorgun, kafam yorgun ve psikolojim bozuktu. Buraya gelmeyi de hiç istememiştim. Sadece son 40 günde eski hocam Artun Talay ile çalışmamı sağladıkları için geldim” dedi. (Spor Servisi)