Onun ligde umudu, kupada finali var

Önce bir teşekkür. Erciyes'e ve Bülent Korkmaz'a. Biz bu tip güzellikler sadece Fransa'larda, İngiltere'lerde olur zannederken, birçok takım daha baştan havlu atmayı tercih etmişken, statü onları buralara yaklaştırmamak için bir sürü güvenlik duvarı örmüşken...
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Önce bir teşekkür. Erciyes'e ve Bülent Korkmaz'a. Biz bu tip güzellikler sadece Fransa'larda, İngiltere'lerde olur zannederken, birçok takım daha baştan havlu atmayı tercih etmişken, statü onları buralara yaklaştırmamak için bir sürü güvenlik duvarı örmüşken... Onlar yarı finale geldiler. Demek ki Bülent hakikaten Korkmaz'mış. Ama Kayseri halkı pek hemfikir değil onlarla. Yoksa ilk maçı deplasmanda kazanmış bir takım, UEFA'nın kapısını aralamışken ıssızlığa mahkûm olur mu hiç? Trabzon ise son yılların en devamlı final müdavimi olmanın verdiği motivasyonla Ziya Doğan muhafazakârlığından bile ödün vermiş ve Yattara ile Ceyhun ilk onbire terfi etmiş.
5'te Umut'la gelişen ilk atakta bu ikilinin değil Gökdeniz'in parmağı vardı. Bordo-Mavililerin bu seneki en devamlı ve en etkili 'uşağı' hırslı (ve her zaman olduğu gibi agresif) başlamıştı. 5. dakikanın dönümünden itibaren de karşılaşmadaki Trabzon tonu yavaş yavaş hissedilmeye başladı. Ama bu baskı Karadenizli telaşından çok Ziya Doğan temkinliliğine yakın duruyordu. Bu yüzden hızlı akmadı oyun. 16'da sıfıra inip ortalayan Gökdeniz'in ortası Umut'un kafasını tutmadı ama bu tip girişimlerin müjdecisi oldu. Nitekim 18'de yine defansın gerisine sarkan ama Orkun'u geçemeyen Umut'tu. Orkun demişken, hemen vurguyu koyultalım. Bu ligin en çevik, en konsantre, en 'müdrik' kalecilerinden biri o. Zaten Trabzonlular da maç öncesinde muhtemelen en çok onun performansından ürküyordu. 21'de Gökdeniz'in şutunu da yine Orkun çeldi zaten. Çok geçmeden tempoyu stabilize etti evsahibi taraf. Haklı olarak. Trabzon dizilişinin kırılganlığı ancak böyle ortaya çıkardı. Devre sonuna dek bu donmuşluk korundu. Yattara'nın şutu sadece zabıtlara geçmek içindi.
Erciyes belki de UEFA'da
Final (ve belki de UEFA bonusu) için son 45 dakikaya daha hareketli başlamak durumundaydı konuk ekip. Sonuçta hamle etmesi gereken taraf onlardı. Ceyhun, Gökdeniz, Yattara ve Umut'u aynı anda oynatmanın bir anlamı olmalıydı. Fakat bu 'ileri dörtlü' o kadar önde kalıyordu ki başta Ceyhun olmak üzere giderek pasifize olmaya başladılar. Ziya Doğan sinirlenmek dışında başka bir gidiş yolu keşfetmezse işleri giderek zorlaşacaktı. 61'de tıkanıklığı aşan Umut golü Gökdeniz'in mahareti ve yan hakemin tereddüde devam diyen FIFA talimatına uyması sayesinde atıldı. Artık ilk maçın skorunu mahsup etmişti Trabzon ve bu moralle artı vermek için yüklenecekti.
Oysa Erciyes artık sıra bende dercesine başladı yeniden oyuna. İki takıma da gol lazımdı ve bunu her geçen dakika daha iyi anlıyorlardı. 69'da Gökdeniz hileyle uzattığı elini dokunduramadı topa. 70'te Mehmet Eren uzaktan füzeledi. Ama asıl tehlike 76'da Kürşat'ın kafası ve 77'de İlhan'ın yapamadığı plaseydi. Gole yakın duran evsahibiydi ama 90 dakika daha fazlasını sunmadı. Uzatmalar gıdım gıdım ilerlerken 103'te Gökdeniz'i bariz golden alıkoyan Ali Turan kırmızı kart gördü. Artık gol bekliyordu konuk ekip. Özellikle de son 15'te. Devreye Ersen Martin, maç biterken de Cenk girdi. Fakat oyunun yazgısı penaltılara bağlanmıştı bile. Rus ruletinde gülen taraf ise bu senenin yıldızı Orkun'du. Korkmadılar ve kazandılar.

ERCİYESSPOR: 5
Orkun 7
Gökhan 5
Kürşat 6
Ali 6
İlkem 5
(Güven 46) 5
(Cenk 119) -
İlhan 6
(Özgür 105) -
Emre 6
Mustafa 7
Ergün 6
M. Eren 6
Lazarov 6

TRABZONSPOR: 4
Tolga 6
Ferhat 5
(Hasan 73) 5
Çağdaş 6
Erdinç 6
Celaleddin 5
Hüseyin 6
Ayman 5
(Ersen 108) -
Ceyhun 5
(Ö. Rıza 96) 5
Gökdeniz 7
Yattara 6
Umut 6

GOL: Umut (61)
PENALTILAR: Lazarov, Cenk, Kürşat, M. Eren, Ergün / Umut, Yattara, Celaleddin, Gökdeniz
SARI KARTLAR: Mustafa, Emre, M. Eren, Gökhan / Ferhat, Ayman, Umut
KIRMIZI KART: Ali (103)
Stat: Atatürk - Hakemler: C. Çakır, M. E. Eyisoy, S. KayaTribünün gündemi Gül
  • Türkiye Kupası yarı final mücadelesinde Erciyesspor'u yaklaşık 10 bin Kayserili desteklerken 500 de Trabzonspor tarafarı stattaydı.
  • Karşılaşmaya Kayserili Abdullah Gül'ün AKP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması damgasını vurdu. Kayserili taraftarlar hemşerileri Abdullah Gül'ün adaylığını kutlamak için tribünlere 'Türkiye'nin yüzü Gül'üyor', 'Türkiye'nin yüzü Çankaya'da Gül'ecek', 'Gül'sün yüzün Türkiyem', 'Türkiye'nin Gül'en yüzü' pankartları astılar.