Onunkisi 'hatır şikesi'ydi

Onunkisi 'hatır şikesi'ydi
Onunkisi 'hatır şikesi'ydi
Şike soruşturması her şeyin önüne geçince akıllara bu işten en çok başı yanan efsanevi kaleci Varol Ürkmez geliyor. Ürkmez, para için değil hatır için şike yaptığını söylüyor.
Haber: İPEK YEZDANİ / Arşivi

Şikeden başka şey konuşulmazken biz de kaledeki başarılarıyla 1950’lerin ikinci yarısına damgasını vurmasına rağmen adı ‘şike’yle anılan efsanevi kaleci Varol Ürkmez’le konuştuk...

1952’de çocukken Sultantepe Spor Kulübü’nün seçmelerine katılıp futbola burada başlayan Varol Ürkmez, 1954’te geldiği Beşiktaş ’ta 1962’ye kadar efsane statüsündeydi. Beşiktaş’ın Real Madrid ile 1-1 berabere kaldığı maçta ‘Madrid Panteri’ unvanını kazandı. Altay, Galatasaray , Manisaspor ve son olarak Tekel’de oynadı. Beyazperde kariyerinde 6 film olan Varol Ürkmez bir dönem çadır tiyatrosunda çıkıp kaleciyken nasıl goller yediğini bile anlattı.

Varol Ürkmez’in hayat hikayesi aynı eski Türk filmlerini andırıyor: İçinde dram da var, komedi de, avantür de. Ürkmez’in kalecilikle başlayan, aktörlükle devam eden, içinde gece hayatının, kumarın ve çapkınlığın da olduğu fırtınalı bir hayatı olmuş. Defalarca omuzlarda da taşınmış, pavyonlarda kavga da çıkarmış, cezaevine de girip çıkmış. Galibiyet aldığı maçlardan sonra gittiği gece kulüplerinde dağıtmasına herkes alışkındı. Cebinde yüzük taşıyan ve sevgili olmak istediği kıza ‘nişan takan’ Ürkmez bugüne dek tam 52 kez nişanlanmış. Eski sevgililerinin arasında Fatma Girik’in de bulunduğu Ürkmez ancak üçüncü ve son eşi Aylin Ürkmez’le evlendikten sonra durulmuş. “Bak şimdi ondan izinsiz evden çıkamıyorum” diyor gülerek.

İsminiz öncelikle Beşiktaş’ta oynarken devleşmişti.
Beşiktaş’ta devler vardı. Efsane Baba Hakkı, Bomba Recep, Bülent’ler, Faruk’lar. Onların yanında daha çömezdik. Ama kurtarışlarımı, oynadığım futbolu gördükçe kulüp yöneticileri beni her geçen gün daha çok tutmaya başladılar. 10 yıl yedeksiz oynadım, her maçın hakkını verdim.

Efsanevi kurtarışlara imza attığınız halde sizin için geçmişte bir “Şikeci” benzetmesi oldu. Sizinle ilgili neden “şikeci” deniyordu?
Ben o zamanlar çok büyük paralara oynuyordum, maçlardan da çok iyi prim alıyordum. Ama gece dışarı çıkmayı seven de bir insandım. Gece hayatım da vardı, Adnan Şenses, Tanju Okan, hep benim yakın arkadaşlarımdı. Sabaha karşı kulüpten çıkardık, gazeteciler de fotoğrafımızı çekerdi. Gösterişli bir hayatım olduğu ve kadınlarla ilişkilerim çok iyi olduğu için adımı ‘şikeci’ye çıkardılar. O zamanlar böyle paralar yoktu. O zaman kulüp sahibi gelip “Gol yeme sana açıktan şu kadar daha fazla prim vereceğim” derdi. Yani gol yiyelim diye değil, yemeyelim diye daha fazla para verilirdi.

Geçmişte şike olayları olduğunu söylemiştiniz. Üstelik ‘hatır şikesi’ diye tarif ettiğiniz durum var.
Evet, futbolda bir saldırmak vardır, bir de normal oynamak vardır. Örneğin karşımızda çok sevdiğimiz bir takım ya da iyi bir arkadaşımız olunca “Varol lütfen saldırma” derdi, biz de saldırmazdık da normal oynardık. Onlar da o normal oyun karşısında yenerlerse yenerler. Ben buna “hatır şikesi” derdim. Yoksa gol yememe karşılığında bir kuruş para aldıysam dünyanın en şerefsiz adamıyım.

Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra da şike söylentileri vardı.…
Beşiktaş’ta oynarken 1960 yılında gece hayatım ve sürekli gazetelere çıkmam nedeniyle biletimi kestiler. Hakkımda “Varol’da iş kalmadı” diye konuşmaya başladılar. Ben o zaman çok hırslıydım, en sonunda “Gideceğim” dedim, Altay’la transfer anlaşması imzaladık, o zamanın parası 100 bin lira aldım, o zaman çok büyük para, dört lüks daire alırsın, o kadar yani. Ben maça çıkınca sadece beni izlemeye gelen 10 bin seyircim vardı. Bütün bunlar söylentileri arttırdı.

Şu anki şike İddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hiç iyi bakmıyorum. Fenerbahçe Türkiye’ye mal olmuş takım, ben Sayın Başkan Aziz Yıldırım’ın buna tenezzül edeceğini zannetmiyorum. Konuşmalar tespit edilmiş diyorlar ama ben Yıldırım’ı 35 senedir tanıyorum, şike yaptığına gözümle görsem yine inanmam. Kaleciler için konuşacak olursak kaleci gol yiyebilir, çok normal. Çok bacak arası gol yedim. Sıvasspor kalecisi Korcan’ın gol yeme pozisyonunda anormallik göremedim, iç yüzünü bilemem tabii.

Futbol bugün artık tamamen endüstrileşmiş bir spor dalı haline geldi. Futbolun bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bir kere bizim dönemimizdeki futbolcular şimdiki gibi tesislerde oynasalardı çok daha başarılı olurlardı. Bizde imkansızlıklar vardı, buna rağmen çok hırslıydık, çok iyi topçular çıkardı. Bir de bizim zamanımızda bu kadar büyük paralar dönmüyordu, o yüzden şike falan da yoktu. Futbolcular karşı takımı yendiklerinde teşvik primi alırdı. Örneğin bana “Varol bu maçı al sana şu kadar para vereceğiz” çok denilirdi, ben parayı önceden alırdım, topumu oynardım, parayı da cebime koyardım.

“Şikeci” imajını nasıl sildiniz?
Gece hayatı yüzünden de çok adım çıktığı için beni namaz kılarken görsünler diye camiye gittim. Girdim baktım sakallı bir adam, “bu kesin biliyordur” diye gittim yanına oturdum. O ne yaparsa aynısını yapmaya başladım. O yatıyor ben yatıyorum, o kalkıyor ben kalkıyorum. Sonrasında önüme baktım, arkama baktım, camide kimse kalmamış, yoruldum. 45 dakikadır yatıp kalkıyoruz. En sonunda yerde yakaladım bunun kafasını, ‘Ne zaman bitecek bu namaz kardeşim?’ dedim. ‘Abi’ dedi, ‘Ben de sana bakıyorum!”

Futbol dışında Yeşilçam’da oynadınız, bir çok kez evlenip tam 52 kez nişanlandınız, oldukça renkli bir hayatınız oldu…
Evet 52 kez nişanlandım, 10’dan fazla da imam nikâhı yaptırdım. Kadınlarla aram iyiydir (Gülüyor…) Beşiktaş’tan Altay’a geçtiğim yıl trenle İzmir’den İstanbul’a gelirken Sırrı Gültekin’le tanıştım, bana “filmde oynar mısın?” dedi. “Tamam ama Leyla Sayar’la Suzan Avcı oynasın” dedim. Tamam dedi ve 100 bin lira peşin verdi. Film bir de tutmaz mı, gişe rekorları kırıyor. Ondan sonra beş film daha çevirdim.

‘Başbakan Erdoğan da bana gol attı’
Manisaspor’da oynarken takımı birinci lige çıkardık, sonra emekli olmak için İstanbul’a taşındım. O sırada “Gel Tekel’de oynatalım” dediler. “Tamam” dedim. 80’lerde Tekel’de oynuyorum, sayın Başbakan da İETT’de oynuyor. Birden karşımdan çok güzel bir voleyle geldi, attı, gol oldu. Maçı 1-0 aldılar. Başbakan çok iyi futbolcuydu doğrusu, ben de iyi kaleciydim ama kurtaramadım.