Organizasyon var, sporcu yok

2011 Dünya Üniversite Kış Spor Oyunları'nın Erzurum'a verilmesi şehri ve yetkilileri sevince boğsa da bardağın dolu kısmı pek de iç acıcı değil.

ANKARA - 2011 Dünya Üniversite Kış Spor Oyunları'nın Erzurum'a verilmesi şehri ve yetkilileri sevince boğsa da bardağın dolu kısmı pek de iç acıcı değil. Türkiye'nin şu an Torino'da devam eden oyunlarda madalya verilen bazı dallarında bırakın üniversitede okuyan, lisanslı tek bir sporcusu bile yok.
Curling, kayakla atlama, biatlon, alp disiplini iniş yarışı ve snowboard halfpipe'ın yapılmadığı Türkiye'de ilgili federasyonlar dört yılın uzun bir süre olduğunu ve bu konuda gerekli adımların atılacağına eminler. Özellikle halk arasında 'süpürgeli spor' olarak bilinen curling'in 'dört yıllık kalkınma planı'nda önemli bir yer tutacağına inanılıyor.
Tuğba 14. oldu
Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, "Eksik olan branşlara sporcu yetiştireceğiz. Oyunlara dört yıl var. Bu, sporcu yetiştirebilmemiz için yeterli bir süredir" derken curling için
İrlanda'dan gelen Türk aile ve bir İrlandalı ile 2003 yılında altı aylık bir çalışma yapıldığını ve İrlandalının ülkesine dönmesiyle bu çalışmanın sona erdiğini söyledi.
Bu arada 23. Dünya Üniversite Kış Spor Oyunları'nda yarışan Tuğba Karademir, serbest programda 107,53 puan aldı. Oyunları 14. sırada tamamlayan milli sporcu, salı günü başlayacak Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek. (aa / Spor Servisi)