Örgütten kapandı, şikeden sürüyor!

Örgütten kapandı, şikeden sürüyor!
Örgütten kapandı, şikeden sürüyor!
Bir üst mahkemenin itirazı reddetmesi üzerine Mosturoğlu ve Ekşioğlu'nun 'örgüt suçlamasından' aldıkları cezalar kesinleşmiş oldu. Yargıtay 'örgüt' suçundan verilen cezaya ilişkin bir karar veremeyecek. Ancak bu isimlerin şike ve teşvik suçlamasıyla aldıkları cezalar, Yargıtay tarafından incelendikten sonra karara bağlanacak.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Şike davasında bazı suçlardan ceza alan sanıkların, haklarında verilen 'hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına' kararına yaptıkları itiraz sonuçlandı. Yargıtay şike davasında Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında mahkemenin verdiği 2 yıldan az mahkumiyet kararlarını incelemeyecek. Mahkeme kesin olarak beraatlerini isteyen sanıkların itirazlarını reddetti. Böylece Şike yargılamasını yapan mahkemenin kararı kesinleşti. Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu diğer sanıklarla ilgili karar ise Yargıtay'da görüşülecek.

Türk futbolunda şike yapıldığı iddiasıyla 48 sanığın ceza aldığı davada, bazı suçlardan ceza aldığı halde 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' kararı verilen 18 sanık karara itiraz etmişti. 5 yıl içerisinde aynı suçu işlemediği takdirde hakkında açılan davanın düşmesi anlamına gelen 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' kararına itiraz eden sanıklar, kesin olarak suçsuz olduklarının tescil edilmesini istemişti. Mahkemenin beraat kararı vermesi için yaptıkları itirazı bir üst mahkeme olan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme itirazı reddetti. Böylece şike davasına bakan mahkemenin 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' yönünde verdiği karar kesinleşmiş oldu. Öte yandan itirazı reddedilen isimler arasında başka suçlardan hapis cezası alan sanıklar da yer aldı. Bu isimlerden Şekip Mosturoğlu örgüt suçundan aldığı ceza ertelenirken şike suçundan hapis cezası çekmesine karar verilmişti. 

Cezası kesinleşen isimler


Tehdit, Rüşvet, Resmi Belgede Sahtecilik ve Örgüt Üyeliği suçlarından aldıkları hapis cezalarına 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' kararı verilen 19 sanığın isimleri şöyle: Olgun Peker, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Alaeddin Yıldırım, Ali Kıratlı, Cemil Turhan, Coşkun Çalık, Erman Ertaş, Fatih Akbaba, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mesut Erdoğan, Samet Erdemir, Samet Güzel, Sami Dinç, Şükrü Ongan, Özden Tütüncü, Yusuf Turanlı, Tamer Yelkovan.

'Sadece 'örgüt' suçu kesinleşti'

Avukat Şekip Hardal ( Spor Uzmanı): ''Bu sanıklar yönünden 'örgüt' suçuyla ilgili karar kesinleşmiş oluyor. Hapis cezasının ağır olabileceğine kanaat getirilerek hükmün açıklanması geri bırakılmış. Beraat anlamına da gelmiyor bu karar. Bu sanıklar için Yargıtay aşaması olmayacak. Burada karar gerçek hayatta bir cezai müeyyide oluşturmuyor 'bir daha böyle bir suç işlemezsen hiç böyle bir suç işlememişsin gibi muamele edeceğim' anlamına geliyor. Adli Sicil kaydına yani sabıkasına yansımıyor.''


Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması ne anlama geliyor?

Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl (2 veya daha az süreli hapis veya adlî para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında bir hukukî sonuç doğurmamasını ifade eder. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl süreyle denetim süresine tâbi tutulur. Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar.