Örs sorumluluğu üstlendi

33. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Sırbistan Karadağ'a yenilerek elenen Milli Takım Baş Antrenörü Aydın Örs, karşılaşma sonrası yaptığı basın toplantısında Sırbistan takımının kendilerinden daha az hata yaptığı için oyunu kazandığını ifade etti.

BORAS - 33. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Sırbistan Karadağ'a yenilerek elenen Milli Takım Baş Antrenörü Aydın Örs, karşılaşma sonrası yaptığı basın toplantısında Sırbistan takımının kendilerinden daha az hata yaptığı için oyunu kazandığını ifade etti. "Bu takımla üç hazırlık maçı yaptık. Karşılaşmanın başa baş geçeceğini biliyorduk. Gerçek bir sinir savaşı oldu. Stratejimiz öncelikle ribauntlarda onlar kadar başarılı olup, az sayı yemekti. İlk yarıda bunu başardık. Ancak ikinci yarıda çok bariz savunma hataları yaptık. Sırbistan takımı çok tecrübeli olduğu için bu hataları iyi değerlendirdi. Az hata yapan maçı kazandı" diye konuştu. Örs, basın toplantısı sonrasında Türk gazetecilere yaptığı özel açıklamada, Federasyon Başkanı Turgay Demirel ile İstanbul'da görüşeceğini belirterek, "Hepimiz medeni insanlarız. Kimse sorumlu aramasın, tüm sorumluluk benim. İki gün içinde bir açıklama yapacağım" dedi.
Turnuvada Türkiye'yi yenerek yoluna devam eden ve bugün Litvanya'yla çeyrek final mücadelesine çıkacak olan Sırbistan Karadağ takımının ant-renörü Dusko Vujoseviç, Türk takımının ilk sekize kalamadan elenmesinin çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Türk takımıyla finalde karşılaşmanın kendileri için çok daha sevindirici olacağını belirten Vujoseviç şöyle konuştu: "Çok iyi bir takımı yendik. Onlarla böylesine bir maçta değil, Stockholm'de karşılaşmak isterdik. Benim oyuncularım bugün gerçekten ne kadar iyi olduklarını gösterdi. Zor şartlarda olmamıza karşın kazanmayı başardık." Sırp takımının pivotu Koturoviç ise "Takımın atmosferi iki yenilgiden sonra biraz bozuldu. Taraftarımızı üzdük. Ancak, bunlar bizi bugün için daha iyi motive etti. Türk takımı da gerçekten çok iyi,
ama bizim kazanmamız lazımdı, bunu yaptık" dedi.
Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ise arka arkaya oynadıkları üç zorlu maçın kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Olimpiyat hedefi için geldik ama grup içindeki gelişmelerden sonra Sırbistan Karadağ ile eşleştik. Küçük hatalarla yenildik" dedi. Avrupa Şampiyonası'nda birtakım sürprizlerin olduğuna değinen Demirel, takımların gücünün hemen hemen birbirine yakın olduğunu vurgulayarak, "Almanya dışarıda kaldı. İsrail ilk 8'e girdi. Başta da söylediğim gibi bu şampiyonada hangi takımın olimpiyata katılacağı hangi takımın şampiyon olacağı belli olmaz. Tüm takımlar bunu az farklarla başaracak güçte. Bu da oldu zaten. Tek galibiyeti olan İtalya son gün Almanya'yı yenerek ilk 8'e kaldı. Küçük hatalar basketbolda sonucu belirliyor" diye konuştu. Oyuncuların ve teknik kadronun performansından memnun olduğunu ve çok olumlu tepkiler aldıklarına dikkati çeken Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece bizim değil tüm basketbolseverlerin takdirini topladık. Sonucu değiştiremeyiz, katlanmak lazım. Kadroya katılan gençlerle hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. Türkiye, Avrupa'nın önde gelen takımlarından olduğunu kanıtladı. Sırbistan Karadağ'ın antrenörü bile Türkiye'nin ilk 8'de mücadele etmesi gerektiğini söyledi."
Son zamanların en kötüsü
Sırbıstan Karadağ'a yenilerek evine dönen Türkiye, böylece son 4 şampiyonanın en kötü derecesini elde etti. İsveç'te yapılan 33. Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finale kalamayan Türkiye, üç şampiyona sonra ilk sekizde yer alamadı. Avrupa şampiyonalarında bugüne dek 17 kez mücadele eden Milli Takım, en iyi derecesini Türkiye'de yapılan 32. Avrupa Şampiyonası'nda elde etti. 2001'deki şampiyonada ev sahibi olmanın avantajını iyi kullanan Türkiye, taraftarlarının büyük desteğiyle finale dek gelip, finalde Yugoslavya'ya yenilmiş ve gümüş madalya kazanmıştı. Milliler, 1999'da Fransa ve 1997'de de İspanya'da yapılan Avrupa Şampiyonaları'nda ise 8. sırayı elde etmişti. 12 Dev Adam, turnuvada Ukrayna'yı 77-69, Hırvatistan'ı da 75-72 yenerken Yunanistan'a 75-70, Sırbistan Karadağ da 80-76 mağlup oldu. (Spor Servisi)