Ortega döndü, ruhu asla

Fenerbahçe, 17 günlük Antalya kampını tamamlayıp dün İstanbul'a döndü. Tüm futbolcuların canla başla mücadele ettiği kamp süresince, bir oyuncu vardı ki, isteksiz, iştahsız ve durgun.
Haber: YUSUF KOBAL / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe, 17 günlük Antalya kampını tamamlayıp dün İstanbul'a döndü. Tüm futbolcuların canla başla mücadele ettiği kamp süresince, bir oyuncu vardı ki, isteksiz, iştahsız ve durgun. O futbolcu, Sarı-Lacivertliler'e 20 milyon dolara malolan Arjantinli yıldız Ariel Ortega'dan başkası değildi. Fenerbahçe'nin, Avrupa'da başarılı olmak için transfer ettiği, ama kendisinden beklenen performansı bir türlü gösteremeyerek, 'takımda olsun mu, olmasın mı?' sorusunu gündeme getiren Arjantinli. Lorant'la yaşadığı krizin ardından 'sakatım' diyerek ülkesine gitmişti. Ülkesinde kaldığı süre boyunca da, camiaya 'geliyor-gelmiyor' papatya falı yaptıran Ortega, takımının kamp yaptığı Antalya'ya gecikmeli
olarak katılarak Sarı-Lacivertliler'e derin bir oh çektirmişti... ki çıktığı ilk idmanda yeni bir 'Ortegaesk ortam' yarataratarak, başkan Aziz Yıldırım'a 'sezon sonunda giderim' mesajı geçmişti...
Çetin 'iyi olacak' diyor ama...
Fenerbahçe'nin Antalya'da yaptığı dört hazırlık maçında, sadece 30 dakika forma giyen yıldız oyuncu, şimdilerde yeni bir kriz yaratmanın eşiğinde. Kamp süresince isteksiz bir görüntü veren Ortega, kimi zaman takımla birlikte kahvaltılara katılmamış, kimi zaman da öğlen yemeklerini odasında yemişti. Anlaşılan, Takıma yeni bir ruh kazandırdık" diyen Oğuz Çetin, diğer oyuncularına bu 'ruh'u kazandırırken, Ortega'nın ruhunu Arjantin'den döndürememiş, yalnızca bedeniyle idare etmişti. Arjantinli'nin bu ruh haliyle, genç hocanın denediği sistemin neresinde yer alacağı ise son günlerin en merak edilen konusu...
Sezonun ikinci yarısında yeni bir yapılanmaya giden Fenerbahçe'nin Antalya kampında yer alan oyuncuların 30 antrenman ve 4 hazırlık maçındaki durumlarına gözatacak olursak:
En iyiler: Ali Güneş ve Ceyhun
Kale: Bu bölgede büyük sorun yaşayan Fenerbahçe'de tek umut Rüştü'nun bir an önce iyileşmesi. Volkan ve Oğuz biraz daha pişmeli.
Defans: Yeni sistem en çok Ümit Özat'a yaramış görünüyor, yükü hafifledi ve kendine güveni geldi; maçlarda sık sık, ileri çıkacağının işaretini verdi, provasını yaptı. Fatih'in ilerleme kaydettiğini söylemek zor. Mustafa, oynadığı maçlarda vasatı geçmedi; tüm maçlarda forma giyen Abdullah, takıma dönmenin heyecanı içindeydi. Mirkoviç ve Ogün ise sakatlıkla boğuşmaya devam ettiler.
Orta saha: Kampın en etkili ismi, hiç şüphesiz Ali Güneş'ti. Hem çok çalışkan, hem golcü, hem de dayanıklılık çalışmalarının yıldızıydı. Ali Akdeniz, az oynadı, antrenmanlara katılmaktan geri kalmadı ama kendini gösterecek fırsatı yine bulamadı. Ceyhun, Oğuz Çetin'in prensi olmak ona yaramış; artık yardımlaşmayı benimsemiş görünüyor. Eski günlerini arayan ve aratan Johnson futboldan soğumuş bir hava sergiledi. Hakan'ın her geçen gün iyiye gittiğinden kimsenin şüphesi yok. Cem Karaca ise, dört maçta sadece yedi dakika oynayarak Çetin'in asıl listesinde olmadığını anladı. Yeni transfer Erhan'ın ise, zamana ihtiyacı var. Steviç ise, Lorant'tan sonra kendini öksüz gibi hissediyor; nereye kadar gider bilinmez.
Forvet: Genç Semih, attığı gollerle dikkat çekti. Ama zor maçlara henüz hazır olmadığının işaretini verir gibiydi. Tuncay, ligdeki Trabzonspor maçında attığı golleri ve performansı kampa taşıyamadı. Takımının kendisinden çok şeyler beklediğinin bilincinde ama bu kamp döneminde rölantideydi. Sakatlıktan kurtulamayan Serhat, sadece tedavisi ile uğraştı. Topa ayak bile süremedi. Genç oyuncular, Kerim, Erman ve Fahri ise kamptan en iyi şekilde yararlanmaya çalıştı.