Orucunu değil golünü yediler

Ankara bozkırında, Sincan civarlarında, (Tanıl Bora'dan öğrendiğimizi satalım) Cumhuriyet öncesi deyimle Zîr, yeni deyişle Yenikent'teyiz. Bâlâ yukarısı, Zîr aşağısıymış Ankara'nın. Ama biraz uzakta kalmış!
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Ankara bozkırında, Sincan civarlarında, (Tanıl Bora'dan öğrendiğimizi satalım) Cumhuriyet öncesi deyimle Zîr, yeni deyişle Yenikent'teyiz. Bâlâ yukarısı, Zîr aşağısıymış Ankara'nın. Ama biraz uzakta kalmış! Ankara eşrafından olduğunu iddia edilen ama daha çok Melih beyin arka bahçesi
olarak nam salan Ankaraspor'un Sincan civarındaki 'evi' burada işte! Ankara'nın ligdeki temsilinde doz aşımının doğal sonuçları bunlar. Bir takım daha çıkarsa muhtemelen Konya Atatürk Stadı'na müşteri olur, Konyalılar dikkat etsin.
Ligimizin en suni takımı olma ödülüne layık Ankaraspor, başkentin olduğu kadar hayal kırıklığının da temsilcisi. Genç kadro, Aykut Kocaman, dayanışmacı futbol... Bunlar da işlemeyince hepten antipatik gözüküyorlar. Hele de akşam pazarından topladıklarını direkt ilk onbirde sununca insan iyice tereddüde düşüyor. Aykut hoca resmi dergide ders almaları gerektiğini ve kendilerini aradıklarını söylüyor. 'Kendini ararken olmaktan korktuğu yere' daha yakın oysa. Başkan mahdum Gökçek ise ciddi bir 'imtihan süreci'ne girdiklerini iddia ediyor. Gökçek familyasının ateşle imtihanı olmasın sakın!
Higuain ve Diatta idare etti
Maç yazısının başında bu uzun girizgâhın bir nedeni var. Çünkü karşılaşmaya dair anlatacak şeyler çok sınırlıydı. Beşiktaş fazla temkinli, Ankaraspor yavaş ve ürkekti. Üstüne sakarlık ve orta alan baskısı eklenince oyun sıkıştı kaldı. Sanırım dört pas üst üste yapmak yasaktı dün. Tamam çalışkan bir ekip olarak yine olanaklarını zorluyordu Kartal. Ama fazla durağandılar. İlk onbirdeki Ankaraspor tadilatının iki ürünü Higuain ve Diatta siftah için kötü değildi gerçi. Ama gole yetmiyordu bu kadarı. 5'te bir sakar geri pasın artığı olarak gelen serbest vuruşta Toraman maçın açılışını yaptı. 10'da Ankara ilk kez üç pas yaptı. 13'te Tello iyi gördü patikayı, Bobo da güzel sızdı, lakin sonuç çok cılızdı. 29'da maçın en girişkeni Higuain göründü ceza sahasında, 35'te de yine o vardı ani indirme tugayında. Fakat tüm bu girişimlerin golle pek ilgisi yoktu. Devreyi yine aynı tonda gelen Necati'nin kafası kapattı. İlk yarıyı yarımşardan bir buçuk pozisyonla kapadık ve herkes şehirden bu kadar uzağa bunun için mi geldik diye düşünmeden edemiyordu.
İkinci yarı da aynı makamdan çalarak başladı. İlle de bir şeyler yazacaksak 53'te Orhan ve Batak'la gelen iki Ankaraspor şutunu, 56'da Higuain'in slalomunu ve 60'ta Koray'ın kafasını kayda geçelim. Bu tip girişimlerin devamı da geldi, fakat hiçbiri golü andırmıyordu. Tamam, iki takım da oyunu daha önde oynamak istiyordu ama bunu hiç 'belli etmeden' yapıyordu. Yine de ilk yarı kadar kötü değildi maç. İftarla birlikte biraz olsun açıldılar sanki. Fakat gol orucunu bozamadılar. 72'de Necati'nin puslu penaltı pozisyonu, ardından giren Nobre'nin çırpınışı yetmedi. Fakat maçın en kritik anı uzatmalarda, tam da oyun biteyazmışken yaşandı. Tello'nun ortasına Nobre eliyle yükseldi ama topa ne eli değdi, ne de kaleciye müdahale etti. Ankaraspor kalecisi Senecky'nin elinden kaçan top ağlarla buluştu. Vedat Yüksel yardımcısının uyarısıyla golü iptal ederek büyük bir hatanın altına imza attı. Maç bitti, tartışması kalacak yadigâr...

ANKARASPOR: 0
Senecky 5
M. Akyüz 5
(Tayfun 64) 4
Emre 6
Batak 6
Orhan 5
M. Tosun 5
(Bilal 46) 6
Hamilton 6
Adem 5
Hürriyet 5
Tita 5
(Mehmet 86) -
Necati 5

BEŞİKTAŞ: 0
Hakan 6
S. Kurtuluş 6
Diatta 6
İ. Toraman 6
İ. Üzülmez 6
S. Özkan 5
(Ricardinho 80) -
Cisse 6
Koray 5
(M. Yozgatlı 74) 5
Tello 6
Higuain 5
(Nobre 74) 5
Bobo 4

GOL: Yok
SARI KARTLAR: Batak, Emre / Cisse, Nobre
Stat: Asaş - Hakemler: V. Yüksel, A. Sinem, S. Akarca