Oskay konuştu Yıldırım terk etti

Oskay konuştu Yıldırım terk etti
Oskay konuştu Yıldırım terk etti

Herkes haddini bilecek Yıldırım, Cihan Oskay ın iddiaları karşısında Bu meczubu mu dinleyeceğiz? diyerek hışımla salonu terk etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, Herkes haddini bilecek, salonu izinsiz terk eden sanıkların isimleri alınacaktır dedi.

Şike Davası'nın dün gerçekleştirilen duruşmasında tanıklardan Cihan Oskay "Aziz Yıldırım'ın talimatıyla Samsun-Fenerbahçe maçında şike yaptım" deyince, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, tepki göstererek salonu terk etti.
Haber: KENAN BAŞARAN / Arşivi

Şike davasına bir aylık aradan sonra özel yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Çağlayan Adalet Sarayı’ndaki 13. duruşmada dün tanıklar dinlendi. Aralarında Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan ve Olgun Peker’in bulunduğu 10 tutuklu sanığın hazır bulunduğu dünkü duruşmada eski TFF Başkanı Mahmut Özgener, eski TFF yöneticisi Levent Kızıl ile futbolcular Cihan Haspolatlı ile Can Arat ile birlikte 13 kişi sabah bölümünde tanık sıfatıyla ifade verdi.
Herkesin merakla beklediği ve bir cinayetten ötürü cezaevinde bulunan tanık mahkum Cihan Oskay ise öğleden sonra hakim karşısına çıktı. Oskay’ın tanıklığı mahkemeyi adeta karıştırdı. Söz alan tutuklu sanık Aziz Yıldırım, Oskay’ın tanık olarak ifade vermemesini talep etti ancak Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Cihan Oskay’ın tanık sıfatıyla ifade vereceğini söyledi. Kürsüye gelerek ifade vermeye başlayan tanık Cihan Oskay, “2000-01 yılında Aziz Yıldırım’ın talimatıyla Samsun- Fenerbahçe maçında şike yaptım” dedi. Bu sözlere tepki gösteren Aziz Yıldırım, “Bu meczubu mu dinleyeceğiz?” diyerek duruşma salonunu terk etti. Bazı sanıklar da Yıldırım’ı izlerken, Mahkeme Başkanı Ekinci, “Herkes haddini bilecek, salonu izinsiz terk eden sanıkların isimleri alınacaktır” dedi. 

Şikenin yöntemi
Tanık Oskay, “2000-2001 yılında bana parayı veren Tamer Bey’dir (Yelkovan)” demesi üzerine avukatlar tepki gösterdi. Salonda bulunan bazı izleyicilerin “Aaaa” ve ‘Sahtekar’ diye tepki gösterdikleri görüldü. Oskay, “25 Mayıs 2011’de Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’e cezaevinden faks yolladım. Daha soruşturma başlamamıştı. ‘Şampiyonluğu kaybettiğiniz son iki maçı inceleyin. Eskişehir-Fenerbahçe maçı ve Eskişehir-Trabzonspor maçlarını inceleyin. Bir gazetenin spor yazarı bana mektup yazarak ‘Çıkacak haberime dikkat et’ dedi. Ben olayları birleştirdiğimde maçların sonuçları tahmin ettiğim gibi çıktı. Çünkü yöntemler hep aynıydı. Yöntem şudur: İçerden bir futbolcu sezon sonunda Fenerbahçeye transfer olacağı söylenir. Ve o oyunuyla irtibata geçilir. Bir de Fenerbahçeye hatrı sayılır kişilerle irtibat kurularak böylece o maçın sizin istediğiniz şekle dönmesini ve bunun için istediğiniz gibi bir kadro çıkarılmasını sağlarsınız. İçerdeki futbolu yardım eder. Futbolcu ertesi sene Fenerbahçeye transfer olur. Örneğin Eskişehirspor’daki Sezer Öztürk öyle Fenerbahçeye bu şekilde transfer olmuştur” diye konuştu. 

‘Komikse gülün’
Kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini iddia eden tanık Oskay, “Son şike olayıyıla ilgili elimde çok yeni bir bilgi ve belge var. Ancak bunu burada açıklayamam. Çünkü bilginin sahibi gizli tanıklık yapmak isteyebilir. Ben size bu bilgi ve belgeleri cezaevimden göndereceğim” diye konuştu. Fenerbahce avukatları Cihan Oskay’in elinde olduğunu söylediği yeni belgeye, ileride buna yeni eklentiler yapılıp yeniden karşılarına çıkmaması icin el konulmasını istedi. Ekinci ise “Hem adamı konusturmuyorsunuz hem de belgesine el koyun diyorsunuz. Zaten ben Cihan Oskay nedeniyle bu kadar gerginleşmenizi de anlamadım. İddiaları komikse gülüp geçin” dedi. Sanık avukatları Oskay’ın tanıklığının ciddiye alınmamasını da talep ettiler.
Duruşmanın ilk bölümündeyse bütün tanıklar, sanıklar lehine ifade verdi. En önemli tanıklardan biri olan Mahmut Özgener ifadesine “Şikeyle ilgili bilgim yoktur” diyerek başlarken, geçen sezon şike yapıldığına dair hakem ve gözlemci raporlarında bir bulgu olmadığını söyledi. Özgener, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı’ya verdiği paranın ise şike amaçlı olmadığının tanığı olduğunu söyledi. Özgener, Yaralı’nın iş hayatında mali sıkıntı içinde olduğunu ve bunun için de Yıldırım’dan borç aldığını belirterek, telefonda Fenerbahçe başkanı ile olan konuşmalarının da buna dair olduğunu belirtirken menajerlik sınavı soruların da TFF bünyesinden dışarıya sızdırıldığın kanaatinde olduğunu ve zaten bu nedenle suç duyurusunda bulunduğunu da vurguladı. 

‘Her şey totemden zaten’
Futbolcu tanıklardan ifadesi en uzun süren İstanbul BB’li Can Arat oldu. Eski Fenerbahçeli oyuncu, Fenerbahçe-İstanbul BB maçı öncesi Cemil Turan ile önce konuşmak istemediği ancak daha sonra hasta oldğunu öğrendiği için konuştuğunu söyledi. Hakim “Tapelerde Turan’ın seni aramasından rahatsızlık duyuyorsun ama” diye hatırlatması üzerine ise Arat, “Bu benim hüsnü kuruntum. Kendi içimde yaşadığım bir tedirginlik. Yoksa ne Cemil Turan ne de bir başkası bana herhangi bir talepte bulunmadı” dedi.
Arat, her maçtan önce Ali Kıratlı’yı aradığını çünkü kendisine iyi geldiğini belirterek, “Bu benim totemim” dedi. Bunun üzerine Mehmet Ekinci de gülerek, “Zaten ne olduysa bu totemlerden oldu” dedi. Arat da futbol dünyasında herkesin totem yaptığını kaydetti. Aziz Yıldırım, tapelerde ‘o bizim kendi kalesine gol atan uzun mu’ şeklinde geçen ifadeyi hatırlatarak, “Can senden sonra kendi kalesine gol atan bir Fenerbahçeli oldu mu” diye sorunca Arat da “Evet, Edu” dedi. Can Arat da gerek Trabzon-İstanbul BB gerekse de Fenerbahçe-İstanbul BB maçlarına dair herhangi bir şike duyumu almadığını, Cemil Turan’dan da bir şike teklifi almadığını vurguladı.
Mahkeme Başkanı Ekinci, duruşmayı
3 Mayıs Perşembe gününe ertelediğini açıklayarak, “Perşembe günü
4 tanığı dinleyeceğiz. Daha sonra çapraz sorguya geçeceğiz” diye konuştu

Fener’de çatlak mı var?
Dünkü duruşmada sanıklar dahil herkesin kulağı aslında TFF’nin açıklamasındaydı. Duruşmayı izleyen Fenerbahçeli yöneticiler TFF’nin aldığı kararlar konusunda çok fazla renk vermezken, görüşlerini sorduğum asbaşkan Şekip Mosturoğlu, karardan memnun olduğunu söyledi. Diğer yandan avukatlarla yaptığı görüşmelerden edindiğim izlenim şu ki Aziz Yıldırım, CAS davasından feragat edilmesinden hiç memnun değil. “Fenerbahçe yönetiminde bir çatlak mı var” soruma ise her ne kadar sözel olarak cevap verilmese de yapılan mimiklerden bir sıkıntı olduğu izlenimi edindim.


FEDERASYONA TEPKİLER

Galatasaray , ‘Yeter Demirören’ dedi
TFF’nin açıklamaları sonrası Galatasaray, sert bir cevap yayımlayarak Federasyonu istifaya davet etti. “TFF bu tutumuyla Türk futbolunu telafisi mümkün olmayan bir çıkmaza götürmektedir” ifadesi kullanılan açıklamada, “Bu sürece Galatasaray’ı da dahil edebilirsek işin içinden daha kolay çıkarız’ zihniyeti ortaya çıkmıştır.” denildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “27 Ocak tarihli TFF Genel Kurulu’nda büyük bir çoğunlukla alınan 58. maddenin değiştirilmemesi kararının hiçe sayılmış olması etik kuralların ne denli benimsendiğinin açık bir göstergesi olup, kararın aksine hareket etmekle TFF yönetimi ülke futbolunu çok büyük riskler altına sokmuştur.Taviz vermeyeceğimiz tek ilke, sürecin adil, hukuka uygun ve inandırıcı biçimde yönetilmesi, kamu vicdanının tatmin olacağı kararların alınması yönünde olmuştur. Süreçte gelinen nokta ne yazık ki, gerçeklerin ‘Halı altına süpürülmesinden’ başka sonuç doğurmamıştır.”

‘UEFA’ya gideceğiz’
Sadri Şener (Trabzonspor Başkanı): “Fenerbahçe ile bizi aynı kefeye koyup PFDK’ye sevk etmeleri yanlış. Etik kurulu da ‘yeterli belge yok’ diyor. UEFA her türlü cezayı verir. Şikenin sahaya yansımadığını hangi aletle ölçmüşler. Infantino’ya 1 hafta önce mektup yazdım. Geçen hafta randevu talep ettik. UEFA’ya rağmen bu iş bitmez, mümkün değil. Şimdi biz UEFA’ya gideceğiz.”
Suat Kılıç (Gençlik ve Spor Bakanı): “Kararların siyasi yönü yoktur. Aynı gemideyiz, ortak çözümleri bulabilirsek, futbolun ve sporun önünü açmak mümkün olabilir.”
Mehmet Ali Aydınlar (Eski TFF Başkanı): “UEFA 58. madde değişikliğini kabul etmez. Biz 58. maddenin değişikliğini önermiştik ama UEFA kabul etmemişti. TFF’nin kararı tam bir komedi”
Bursaspor: “TFF tarafından, haklarında birçok iddia ve belge bulunan kulüplerle birlikte, sürecin mağdur tarafı olduğumuz halde PFDK’ya sevk edilmiş olmamızı makul görmemiz mümkün değildir”
Remzi Kazmaz (Eski TFF Disiplin Kurulu Üyesi) “Bu karar kaosu bitirmedi. Yeni bir kaosu başlattı. Verilen bu karar hukuki değil. UEFA sıfır tolerans ile kesinlikle bu olaya ‘Evet’ demeyecektir.”