'Öteki' Fener de kazanabiliyor

Tabii ki Fenerbahçe'yle başlamak lazım bu yazıya. Bu takımı ilk defa seyrediyoruz çünkü. Üstelik hiç beklemediğimiz yerden sordu Zico. Arada 'tebdili kadro eylesin' derken, ifrattan tefrite doğru salınmıştı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Tabii ki Fenerbahçe'yle başlamak lazım bu yazıya. Bu takımı ilk defa seyrediyoruz çünkü. Üstelik hiç beklemediğimiz yerden sordu Zico. Arada 'tebdili kadro eylesin' derken, ifrattan tefrite doğru salınmıştı. Düşünün sahada T.C. pasaportu olmayan tek bir futbolcu yoktu. Ve 24.2 yaş ortalamasıyla çıkan bu onbir belki de antrenmanlar dahil ilk defa bir arada oynuyordu. Dünkü oyunda hepimizi büyüleyen şey sadece atılan iki gol değil ilk yarım saat kesintisiz süren, sonra da fragmanlar şeklinde kendini gösteren organize anafor ve hırstı.
İtiraf edeyim, ben her zamanki gibi eski göz ağrım Antepspor'a bakmıştım ilk. Formaları 80'lerin Sanko reklamlı formasına benziyordu; güzel günlerin hatrına. Ama zarf mazrufu kurtarmıyordu işte. Altyapıdan gelen tek bir Antepli oyuncu yoktu ilk 11'de. Buna karşın o hovarda namlı Fenerbahçe'de iki isim vardı: Can ve Semih. 25 yaşın altında sadece üç futbolcu oynuyordu konuk ekipte. Gençleri öğüte öğüte bitirdiği söylenen Fenerbahçe'de ise beş. Üç Büyüklere yıldız göndermekte kuraklık yaşıyor ve artık onların eskileriyle vaziyeti kurtarmaya çalışıyorlardı. Tribünde sadece 12 kişinin desteklediği bir Antepspor değildi hak ettiğimiz. Kesinlikle daha fazlasıydı.
Yarım saatte esip gürlediler
Maça geçelim, geçelim ki 'zinde kuvvetler'den oluşan Fenerbahçe'yi konuşabilelim. Fırtınadan çok girdaba benzeyen bir başlangıç yaptılar. Rakip orta saha bir anda kayboluverdi ve Semih, Kemal, Ali Bilgin, Kazım ve Selçuk adeta kimyasal reaksiyon girip açığa çıktılar. İlk gol 7'de Kemal'le, ama Selçuk'un ince kaçırışı ve Semih'in kafasını kaldıran pasıyla geldi. Ardından da 15'te bu sefer Can indirdi, Semih doğru yerde bitti; Sarı-Lacivertli kadro içinde yegâne forvet olduğunu gösterircesine. Bu muhasaranın devamı Ali Bilgin, Semih, Uğur'la geldi. Yarım saat boyunca esip gürlediler.
22'de Antep nihayet rakip ceza sahasıyla tanıştı. Ama ilk kez tanışmanın getirdiği çekingenlikten olsa gerek, pek bir mesafeliydiler! Zurita'nın girmesiyle devrenin sonundaki 15'te nihayet adam gibi tanış oldular rakip ceza sahasıyla. Bunun getirisi ise devre sonunda gelen De Nigris golüydü. Maçın profilini ancak böyle bir hamle değiştirebilirdi.
İkinci yarıyı da Antep baskısı açtı bu sayede. Yine de ilk ciddi pozisyon Semih'in 50'deki şutuyla Fenerbahçe'nin oldu. Oyunda dinamik bir denge kurulduktan hemen sonra gelen 59'da De Nigris'in kafası şıktı. 62'de ise Selçuk golü sıyırdı. Belli maçın kalanı da bu bakiyeden gidecekti. Zico son yarım saat için risk yönetimini stabilize etmek uğruna Aurelio'yu aldı oyuna ama bu önlem kısa sürdü. Çünkü sakatlanan Brezilyalı yerini Gürhan'a bıraktı. O da 77'de golü atarak teşekkür etmek istedi hocasına. Olmadı. Olsundu. Sonunu kazasız bağladıktan sonra böyle bir dinamizm ve heves herkesin kabulüydü.
Generallerin dinlendiği gün Fener'in genç subayları rahatsız olmadıklarını gösterdiler. Esprili, esnek, zeki ve dinamiktiler. Bu yüzden genç subaylardan çok genç sivillere benziyorlardı. Ve bu sayede Zico demokrasisi de güvenoyu almış oldu.

FENERBAHÇE: 2
Volkan.. 5
G. Gönül.. 6
Can Arat.. 5
Yasin.. 6
Wederson.. 6
Colin.. 6
Ali Bilgin.. 6
Kemal.. 6
Selçuk.. 5
Uğur.. 6
(M. Aurelio 63).. -
(Gürhan 72).. 6
Semih.. 6
(Deivid 85).. -

GAZİANTEP: 1
Ömer.. 6
Mehmet.. 5
Tchani.. 5
Ö. Bayer.. 5
Metin.. 5
(Faruk 46).. 4
U. Yıldırım.. 5
V. Aslan.. 6
Ö. Yıldırım.. 5
Ekrem.. 6
Ali.. 4
(Zurita 31).. 5
De Nigris.. 6
(Erdal 82).. -

GOLLER: Kemal (7), Semih (15) / De Nigris (45)
SARI KARTLAR: Semih / Uğur Yıldırım, Volkan, Ö. Yıldırım, Ekrem, Ö. Bayer
Stat: Şükrü Saracoğlu, Hakemler: İ. Arzuman, B. T. Akın, S. Akarca