Oynayan da pişman, seyreden de

Karşılaşmadan önce, ortam 'güzellik' kokuyordu: UEFA düşleri gören Fenerbahçe, karşılaşmanın gişe hasılatını Bingöl depreminde hasar gören Çeltiksuyu İlköğretim Okulu ve pansiyonunun yapımı için bağışlayacağını açıklamış, 15 bine yakın taraftar bu şık harekete yanıt olarak tribünlerdeki yerini almıştı.

İSTANBUL - Karşılaşmadan önce, ortam 'güzellik' kokuyordu: UEFA düşleri gören Fenerbahçe, karşılaşmanın gişe hasılatını Bingöl depreminde hasar gören Çeltiksuyu İlköğretim Okulu ve pansiyonunun yapımı için bağışlayacağını açıklamış, 15 bine yakın taraftar bu şık harekete yanıt olarak tribünlerdeki yerini almıştı. Türk futbol tarihinde ilk kez bir oyuncu, Mustafa Doğan başka bir takıma transfer olurken, tribünleri dolaşarak alkış topluyordu. Şıklıklar devam ediyordu: Türkiye'ye yıllar sonra birincilik getiren Sertap Erener'in söylediği 'Every way that I can' şarkısı çalınıyor; Fenerbahçeli futbolcular sahaya 'Yaşamak ve yaşatmak için ormanlarımızı koruyalım', Diyarbakırsporlular ise 'Çocuklar okulsuz kalmasın kampanyasına desteklerinizi bekliyoruz' pankartla çıkıyordu...
Derken, hakem Kuddusi Müftüoğlu'nun düdüğüyle başlayan maçın, Fatih Akyel'in kırmızı kart gördüğü 28. dakikasına kadar geçen sürede, iki ekip adına ortaya konan oyunu Can Yücel'in şiirinden bir dizeyle tanımlarsak hiç de haksızlık etmiş olmayız: 'Ne kadar kötü olursak o kadar iyi'... Ev sahibi, 'ne yapıp edip kazanmak'; konuk ekip ise 'ne koparsak kardır' havasındaydı. Sahada ne yaptığını bilen bir tek futbolcu bulmak ise imkansızdı. 28'de Fatih, Celallettin'i yıkıp, kırmızıyı görünce Can Baba'dan ikinci dize de geldi: 'Ne kadar çirkin olursak o kadar iyi'. Hakeme itiraz eden Sarı-Lacivertli futbolcular, daha sonra rakip oyuncularla tartışmaya başladı. Fatih ile Celallettin'in tartışması saha içindeki diğer oyunculara da yansırken, iki takım teknik heyeti de futbolcular arasındaki tartışmaya müdahale etmek için sahaya girince, ortalık bir anda karıştı. Müftüoğlu, önce 3, ardından 4 numaralı anonsları yaptırdı. İkinci yarı, taraflar futbolu biraz daha hatırladı ama meşin yuvarlağı filelerle buluşturma becerisi gösteremedi. Bu yarıda Diyarbakır kırmızılarda Kamil'le eşitliği yakaladı ama uzatmada Mirkoviç, Evren'i düşürerek durumu 2-1'e getirdi.
(Spor Servisi)