Oynayan değil, seyreden galip

Galatasaray ligin son haftalarına yakıştırılan 'bundan sonra kimse bizden iyi futbol beklemesin' sloganına karşı çıkarak iyi futbolunu sürdürmesine rağmen, dün akşam özellikle ikinci yarıda çok dirençli bir futbol sergileyen Gençlerbirliği karşısında aldığı beraberlikle şampiyonluğa büyük ölçüde veda etti.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray ligin son haftalarına yakıştırılan 'bundan sonra kimse bizden iyi futbol beklemesin' sloganına karşı çıkarak iyi futbolunu sürdürmesine rağmen, dün akşam özellikle ikinci yarıda çok dirençli bir futbol sergileyen Gençlerbirliği karşısında aldığı beraberlikle şampiyonluğa büyük ölçüde veda etti. Trabzon'a kaybettiği Türkiye Kupası'nın ardından büyük bir düşüş yaşayan Ersun Yanal'ın talebeleri dünkü Ali Sami Yen serüveninde hem bu panik havasından kurtulmayı, hem de iyice uzaklaşan Şampiyonlar Ligi trenin son kompartımanına da olsa
asılmayı hedefliyordu. Maçın hemen başında öne geçtiler ama ne var ki sevinçleri sadece iki dakika sürdü ve ev sahibi 11. dakikada eşitliği yakaladı.
Son haftalarda, genelde önce Beşiktaş kazanıyor, ardınadan Galatasaray'ın puan farkının açılmaması için didinmesi geliyor. Dün de aynı kurgu tekrarlandı. Lucescu her ne kadar "Biz kendi işimize bakarız" diyorsa da dün gece Mecidiyeköy'den gelecek haberleri, yüreği ağzında dinlediğini söylemek aşikar. Fatih hocanın, iftihara geçmesi beklenen öğrencilerinden bir bölümü, yine aile tribünün koltuklarını ısıttı. Ligde ilk kez Galatasaray maçında görev alan Bülent Uzun'un tuhaf düdükleri, zaman zaman karşılaşmayı hayli gerdi. Galatasaray'da Vedat, takımın sezon başından beri kanayan yarası olarak göze çarpan sağ kanatta, gollük hattalar yapacak kadar kötü bir oyun sergiledi.
Vedat, Belçikalı'yı unuttu
Son haftaların yükselen burcu Baliç'in kendi kendini sakatladığı pozisyon aslında Cim Bom için talihsizlik sayılacak bir durum yarattı ve 19. dakikada Boşnak oyuncunun sahayı teretmesinden itibaren yaklaşık üç dakika on kişi oynadı. Terim, Baliç'i gözden çıkarmamak için sabırla beklediği bu dakikalarda konuk ekip iki gol pozisyonu buldu.
Daha ikinci saniyede Vedat'ın ıska geçtiği pozisyonda Ankaralılar bütün zamanların en erken golünü bulabilirdi. Yine de çerçeveyi ilk gören, ev sahibi oldu. 3'te Gençler savunmasının uyuyakaldığı bir pozisyonda topla buluşan Ümit Karan'ın şutunu Gökhan çıkardı. 7'de meşin yuvarlak ilk kez ağlarla buluştu ancak, Deniz'i dağıtan Arif'in pozisyonunda hakem faul çaldı. İki dakika sonra Okan'ın yüksek ortasında, arkasında kaçan Filip'in farkında bile olmayan Vedat, Belçikalı'nın yumuşak plasesiyle ağlara giden topun, tabelayı değiştirmesini sonradan öğrendi. 11'de sol çizgiden Arif'in ortasını iyi takip eden ümet Karan temiz bir kafa vuruşuyla
eşitliği sağladı: 1-1. 23'te uygun pozisyonda, Lukunku iyi bir seyirci gibiydi. İkinci yarıda Gençler fazla harcamadıkları enerjilerini ortaya koyunca oyuna denge geldi. Ahmet Hassan'ın topla daha fazla haşır neşir olduğu bu dakikalarda ev sahibinin orta alanı oyundan düştü. 56'da Mondragon'un çok anlamsız bir hareketinde, Gençler bedava bir gol bulma şansını kaçırdı. Üç dakika sonra, son haftalardaki savaşçı futbolunu tekrarlayamayan Volkan, sağdan Ali'ye çıkardı, Ali Baba'nın çaresiz kaldığı pozisyonda, kendi topunu almak istemesi ilginç ve görülmeye değerdi. Sonuçta Galatasaray finişe üç hafta kala lider Beşiktaş'ın 5 puan birden gerisine düşerek 16. şampiyonluğunu büyük mucizelere bıraktı.