Özdilek'in penaltı isyanı

Özdilek'in penaltı isyanı
Özdilek'in penaltı isyanı
Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, Fenerbahçe'ye 2-0 yenildikleri maçta hakem Cüneyt Çakır'ın baskıdan etkilendiğini söyledi.

İSTANBUL - Mehmet Özdilek, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Fenerbahçe 'nin baskılı oynamasını beklediklerini belirterek, "Biz bugün çok iyi oynamadık. Fenerbahçe'nin baskısını bize hissettireceğini biliyorduk. Baskıyı zaman zaman hissetmemize rağmen mücadele anlamında çok geri adım atmadık. Ancak hakemin de bu baskıdan bu kadar çok etkileneceğini açıkçası çok beklemiyordum" dedi.

Cüneyt Çakır'ın çok tecrübeli bir hakem olduğuna dikkati çeken Özdilek, şöyle devam etti:
"Cüneyt hoca Avrupa'da birçok maç yöneten bir hakemimiz ama maalesef o da bugün ciddi etkilenmiş. Penaltıyla ilgili insanlar yorumu yapacaktır ama 3 haftadır bize verilmeyen penaltılar var. Onları televizyonda anlatırsak hoş olmaz. A takımı da B takımı da eşit olmalı. Bu baskının altında Cüneyt hocanın ezildiğini düşünüyorum. Oyunda mazeret üretmiyorum. Bugün kötü oynadık. Fenerbahçe bizi yenebilir. Ancak bu kadar kolay penaltı verilmemeli. Kurallar A takımı için de geçerli olmalı, B takımı için de geçerli olmalı. Ancak Türkiye 'de maalesef fazla konuşan, fazla ağlayan biraz daha bu konuda öne geçiyor. Bundan sonra biz de mi ağlayacağız bilemiyorum. Bugün bir maç kaybettik. Hakemler son 11 haftada daha objektif olmalı, doğru maçlar yönetmeli. Futbolun aktörleri oyuncular, hakemler değil. Aktör olmaya da çalışmasınlar. Gördüklerini her takım için eşit şekilde sahaya yansıtmalarını rica ediyorum. Ümit ediyorum bundan sonraki süreçte bu tür hatalarla karşı karşıya kalmayız."

Mehmet Özdilek, bir gazetecinin, "Cüneyt Çakır'ın yönetiminde bir art niyet arıyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, "Art niyet aramıyorum. Hepimiz insanız, hepimiz hata yapabiliriz. Bir haftadır kamuoyunda yazılıp, çizilenler baskı yaratacaktır. Ancak iyi hakemler, iyi oyuncular, iyi teknik adamlar bu baskıyı kaldırabilecek kadar da tecrübeye sahip olmalılar. Bu ülkenin en değerli, en yetenekli hakemlerinden biri Cüneyt hoca. Dünya Kupası'nda maç yönetecek. Türkiye'deki kurallar maalesef takımlara göre değişiyor" diye konuştu.

FUTBOLCULARIN GÖRÜŞLERİ

Gençlerbirliği futbolcularından Özgür İleri, oyunun büyük bölümünü kendi sahalarında kabul ettiklerini belirterek, "İyi mücadele ettik, iyi oynadık. Girdiğimiz pozisyonları değerlendiremedik. Penaltı pozisyonlarını göremedim ama soyunma odasında ilk penaltı için arkadaşlar 'penaltı değil' diyordu" şeklinde konuştu.

Artsiom Radzkou ise Fenerbahçe'ye karşı deplasmanda oynamanın oldukça zor olduğunu kaydederek, "İlk yarıda iyi savunma yaptık. İkinci yarıda istediğimiz oyunu tam olarak yansıtamamakla beraber bize göre yüzde 100 olmayan penaltıyla geriye düştük. Sonunda yenildik" ifadelerini kullandı. (AA)