Özkan Sümer isyanı

Trabzonspor Başkanı Özkan Sümer, Tahkim Kurulu'nun Fenerbahçe'nin saha kapatma cezasını iptal etmesine tepki göstererek, görevinden ayrıldığını açıkladı.

TRABZON - Trabzonspor Başkanı Özkan Sümer, görevinden istifa etti. Tahkim Kurulu'nun, Fenerbahçe'nin bir maçlık saha kapatma cezasını kaldırmasından dolayı istifa ettiğini açıklayan Sümer, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Trabzonspor taraftarlarının Fenerbahçe maçıyla sağduyulu, tutarlı bir yaklaşım gösterdiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Taraftarlarımız, aşırı kışkırtmalara ve şiddet olaylarına karşı sağduyulu davranmıştır. İstenilmeyen olaylar rakip takım seyircisi tarafından sahneye konuldu. Tahkim Kurulu, stat canavarlarını koruma altına almaya kalmamış, onları dokunulmazlığa almış, sevginin, barışın, hoşgörünün, güven ve düzenin celladı olmuştur. Kirli bir ittifak sonucu suçlular kahraman, suçsuzlar kurban edilmiştir. Ortada güç varsa, bir güçsüz de var. Hoşgörü mücadelemizin zaafa dönüşmesinin üzüntüsünü yaşamaktayız. Başından beri sevgi, barış ve höşgörüye öncelik yaparak bundan zarar gören camia başkanı olarak, camiayı en haklı meselede koruyamamanın üzüntüsü içindeyim, buna vereceğim tek yanıt Trabzonspor Kulübü Başkanlığı'ndan istifa etmektir."
Fenerbahçe cephesinde sevinç var
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Fenerbahçe'ye verdiği saha kapatma cezasını kaldırması, Sarı- Lacivertli camiada sevinç yarattı. Fenerbahçe Kulübü'nden yapılan açıklamada, Trabzonspor maçında yaşanan tribün olayları nedeniyle verilen cezanın, hukuka ve sağduyuya uygun olarak kaldırıldığı belirtildi. Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun, kendilerine verilen saha kapatma cezasını kaldırmasını gerekçe göstererek istifa eden Trabzonspor Kulübü Başkanı Özkan Sümer'i eleştirdi. PFDK, verdiği bir maç saha kapatma cezasının ağır olduğu konusunda kamuoyunun birleştiğini belirten Özdemir, "Fenerbahçe'nin Gaziantepspor maçını evinde değilde başka bir sahada oynamasından Trabzonspor'un ne menfaati var, anlamadım. Suçluların üzerine gitmek varken Fenerbahçe camiasını cezalandırmak hangi adalete sığar. Trabzonspor'un hakkı Fenerbahçe'nin Gaziantepspor maçını başka bir sahada oynaması mıydı?" diye konuştu.
Ulusoy: Sümer görevine dönmeli
Öte yandan Sümer'in istifasının ardından birçok spor adamı tepkilerini dile getirdi. Futbol Feredasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Sümer'i arayarak, kararını gözden geçirmesini istedi. Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan, Sümer'in istifasını etik olarak doğru olduğunu belirterek, "Sümer, etik değerler konusunda belirttiği konularda şapkasını önüne koyup düşünmelidir" dedi. Trabzon Dernekler Birliği Başkanı Tahsin Usta ise, "Başbakan, bu açıklaması ve tavrıyla taraf olmuş, futbol holiganlarını cesaretlendirerek önlerini açmıştır" açıklamasında bulundu. (Spor Servisi)