Papa'dan şiddete kınama

İtalya'da geçtiğimiz cuma akşamı Catania-Palermo maçındaki olaylarda bir polis memurunun hayatını yitirmesi ve futboldaki şiddet olgusu, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus tarafından da kınandı.

VATİKAN - İtalya'da geçtiğimiz cuma akşamı Catania-Palermo maçındaki olaylarda bir polis memurunun hayatını yitirmesi ve futboldaki şiddet olgusu, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus tarafından da kınandı. Catania'daki olaylar hakkında hiç konuşmamasına İtalyan basınından yükselen eleştirilerin ardından, Papa
16. Benediktus önceki gün Vatikan'daki Angelus Duası sırasında yaptığı konuşmada olayları kınadı.
Papa 16. Benediktus, olayı kınadığını, dün Catania'daki ka-tedralde düzenlenen törenle toprağa uğurlanan polis memuru Filippo Raciti'nin ailesine gönderdiği bir telgraf aracılığıyla dile getirdi. Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone, Papa'nın Raciti ailesine yolladığı taziye mesajında, "Futbola leke düşüren her türlü şiddet olayını kararlı biçimde kınadığını" belirtti. Papa 16. Benediktus'un, yetkilileri, sadakat, dayanışma ve sağlıklı rekabeti özendirici bir meşruiyet çerçevesinde gereken kararlılığı göstermeye davet ettiği de kaydedildi. Catania'daki olaylar sırasında yaşamını yitiren 38 yaşındaki polis memuru Raciti, evli ve iki çocuk babasıydı. (Spor Servisi)