'Paralel devlet kendini Atatürk Stadı'nda gösterdi'

'Paralel devlet kendini Atatürk Stadı'nda gösterdi'
'Paralel devlet kendini Atatürk Stadı'nda gösterdi'
Balıkesirspor-Samsunspor maçında MHP'li belediye başkanı ile yeni emniyet müdürü kavga etti. Belediye Başkanı İsmail Ok, 'paralel devlet' iddiasında bulundu.

BALIKESİR - Vali Ahmet Turhan ve maçı izleyen İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da olayları yatıştırmaya çalıştı. Bu arada gol sonrası protokolde yaşanan arbede taratarların da tepkisini çekti. Balıkesirsporlu taraftarlar olayların Balıkesirspor ve Samsunspor yöneticileri arasında yaşandığını düşünüp, "Samsun dışarı" diye tezahürat yaptı.

Balıkesirspor'un 56. dakikada Lalawele ile kazandığı golden sonra Balıkesir'in MHP 'li Belediye Başkanı İsmail Ok, gol sevinciyle ayağa fırladı. Yeni Emniyet Müdürü Feridun Boz ise Ok'u "Otur yerine" diyerek sert bir dille uyardı. Ok'un bu uyarıya aynı sertlikle karşılık vermesi üzerine tarafların birbirlerinin üzerine yürüdüğü, yumruklaşma aşamasına gelen olayın Vali Ahmet Turhan, maçı izlemeye gelen İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve Balıkesirsporlu yöneticiler tarafından güçlükle önlendiği bildirildi.

Balıkesir'in MHP'li Belediye Başkanı İsmail Ok, maç sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Emniyet Müdürü Feridun Boz'u sert sözlerle eleştirdi.

"DEVLETİN EMNİYET MÜDÜR OLMADIĞINI GÖSTERDİ"

Başkan Ok, "Emniyet Müdürü (Feridun Boz) arkamda 'Balıkesirsporlu futbolcular her şeye itiraz ediyor' diye homurdanıyordu. Balıkesir Emniyet Müdürü devletin emniyet müdürüdür. Bunu tüm Türkiye duysun. Emniyet müdürlerinin niye sürüldüğü, yargıya niye bu kadar baskı yapıldığı işte bugün ortaya çıkıyor. Balıkesirspor'un bugün emeği çalınırken, Emniyet Müdürü de bizim futbolcuları 'herşeye itiraz ediyorlar' diye eleştiriyor. Bunu kulaklarımla duydum. Paralel devlet kendini Atatürk Stadı'nda göstermiştir. 286 biletli Samsunspor taraftarı vardı. Samsun Emniyet Müdürünün bir telefonu ile tribünler polis tarafından biletsiz seyircilere açıldı. Balıkesir halkı Balıkesirspor'una sahip çıkacaktır. Balıkesirspor, üzerinden birilerinin siyaset yapmasına izin vermeyecektir. Emniyet Müdürü devletin emniyet müdürü olmadığını göstermiştir. Böyle bir emniyet müdürü benim yanımda emniyet müdürü değildir" dedi.

Başkan Ok, "Emniyet müdürü golden sonra size 'dön önüne' dedi mi?" şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:
"Bakın benim için en ağır söz şudur. Emniyet Müdürü Balıkesirsporlu futbolcunun haksız yere kırmızı kartla atılmasını eleştireceğine karara itiraz eden futbolcularımızı eleştiriyor. Burada bana ne dediği önemli değil. Balıkesirspor Balıkesir'i temsil ediyor. Bende Balıkesir'i temsil ediyorum, Balıkesir'in belediye başkanıyım. AKP tam dikta rejimine gidiyor. Bu gidiş onların sonunun başlangıcıdır."

"KAPILAR EMNİYET KANALI İLE AÇILDI"

Balıkesirspor Kulübü Başkanı Tuna Aktürk, Başkan Ok gibi tribünlerin emniyet kanalı ile biletsiz Samsunspor taraftarına açıldığını iddia etti. Aktürk, "Bizim taraftarımız geçen hafta burada her türlü eziyeti çekerken yönetime bağırıyorlardı. Ama biz efendiyiz, susuyoruz. Bizim sinirlerimizi kaldırmasınlar. Kapılar emniyet kanalı ile açıldı ve biletsiz olarak tribünlere girdiler" dedi.

'AZ DAHA BENİ AŞAĞI ATIYORLARDI'
Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, protokol tribünündeki olayların hoş olmadığını belirterek, "Ben böyle bir şey görmedim. Ondan sonra olaylar olmasın deniyor. Olay kendi aralarındaki husumetten kaynaklandı. Bana yönelik değildi ama beni de az daha tribünden aşağı atıyorlardı. Böyle bir şey olabilir mi? Misafir takımın başkanına böyle davranılır mı? Ayıp, yazık günah. Şunu da söyleyeyim; hiç misafirseverlik görmedim" dedi.

Kar, bir dönem Balıkesir Emniyet Müdürlüğü de yapan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın kendi konuğu olarak maça geldiğini söyledi. Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN (DHA)