Paris'in rövanşı Monaco'da

Bayanlar 1500 metrede, Paris'teki 9. Dünya Şampiyonası'ndaki ikinciliğinin ardından, 'Golden Lig'in Brüksel'deki 6. ve son ayağında 3.55.33 ile hem sezonun, hem de son altı yılın en iyi derecesini yapan Süreyya Ayhan, Monaco'ya da birincilik hedefiyle geldi.

MONACO - Bayanlar 1500 metrede, Paris'teki 9. Dünya Şampiyonası'ndaki ikinciliğinin ardından, 'Golden Lig'in Brüksel'deki 6. ve son ayağında 3.55.33 ile hem sezonun, hem de son altı yılın en iyi derecesini yapan Süreyya Ayhan, Monaco'ya da birincilik hedefiyle geldi. Avrupa Şampiyonu milli atletin Monaco'daki rakipleri ise bu yıl 'Golden League' ve Dünya Şampiyonası'nda da mücadele edip her seferinde geçtiği, ancak bu mesafenin dünyadaki en önemli isimleri olacak.
Paris'te son metrelerde yaptığı atakla Ayhan'ı geride bırakan Rus atlet Tatyana Tomashova, Belçika'daki 'Golden Lig' mücadelesinde Ayhan'ın karşısına çıkmaktan son anda vazgeçerken, Monaco'da bugün II. Louis Stadı'nda yapılacak ve saat 16.40'da yapılacak bayanlar 1500 metre yarışına katılması bekleniyor.
Dünya sıralamasında kendi kategorisinde ilk sırada bulunan Ayhan'ın, 1. Dünya Atletizm Finali'ndeki mücadele edeceği rakipleri şöyle: Yekaterina Nozkova-Rozenberg (Rusya), Yelena Zadorozhnaya (Rusya), Tatyana Tomashova (Rusya), Hayley Parry-Tullett (İngiltere), Irina Lishchinska (Ukrayna), Alesya Turova (Belarus), Naomi Mugo (Kenya), Jackline Maranga (Kenya), Judit Varga (Macaristan), Regina Jacobs (ABD), Natalya Gorelova (Rusya).
Önce doğum günü, sonra yarış
Öte yandan aynı şampiyonada 5 bin metrede Elvan Abeylegesse de yarışacak. Elvan dün, Monaco'ya hareketinden önce kulübü ENKA Spor'un tesislerinde düzenlenen sürpriz doğum günü partisinde moral depoladı. ENKA Spor Kulübü Müdürü Alper Kasapoğlu'nun organize ettiği partiye, 22 yaşına giren Elvan Abeylegesse'nin takım arkadaşları ve antrenörler de katıldı. Bayanlar 5 bin metrede, Paris'te yapılan 9. Dünya Şampiyonası'nda elde ettiği beşincilikle, genç yaşına karşın adını bu mesafenin önemli isimleri arasına yazdıran başarılı atlet, Monaco'da da bu dalın ünlüleriyle yarışacak.
Bugün saat 17.30'da koşulacak yarışta, Abeylegesse'nin henüz kesinleşmeyen muhtemel rakipleri şöyle: Berhane Adere (Etiyopya), Werknesh Kidane (Etiyopya), Edith Masai (Kenya), Tirunesh Dibaba (Etiyopya), Isabella Ochichi (Kenya), Yingjie Sun (Çin), Meseret Defar (Etiyopya), Benita Willis-Johnson (Avustralya), Zehra Ouaziz (Fas), Yelena Zadorozhnaya (Rusya), Zhor El Kamch (Fas), Merima Denboba (Etiyopya), Kayoko Fukushi (Japonya), Irina Mikitenko (Almanya), Sentayehu Ejigu (Etiyopya), Alla Zhilyayeva (Rusya), Emilie Mondor (Kanada), Jelena Eelnova-Prokopeuka (Letonya), Fernanda Ribeiro (Portekiz), Derartu Tulu (Etiyopya). Şampiyona saat 15.45'ten itibaren TRT 1'den naklen ekranlara getirilecek. (Spor Servisi)