Paris'te zafer Ferrero'nun

Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda erkeklerde İspanyol Juan Carlos Ferrero şampiyon oldu. Yaşamında ilk kez bir Grand Slam turnuvasına katılan ve finale kadar gelerek bir mucize yaratan Hollandalı Martin Verkerk'in şampiyonluk hayallerini 6-1, 6-3 ve 6-2'lik setlerle yıkan Ferrero, Roland Garros adıyla da bilinen bu turnuvada geçen yıl final oynamış ama vatandaşı Albert Costa'ya boyun eğmişti.

PARİS - Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda erkeklerde İspanyol Juan Carlos Ferrero şampiyon oldu. Yaşamında ilk kez bir Grand Slam turnuvasına katılan ve finale kadar gelerek bir mucize yaratan Hollandalı Martin Verkerk'in şampiyonluk hayallerini 6-1, 6-3 ve 6-2'lik setlerle yıkan Ferrero, Roland Garros adıyla da bilinen bu turnuvada geçen yıl final oynamış ama vatandaşı Albert Costa'ya boyun eğmişti.
Maçın ilk oyunundan itibaren tecrübesiz rakibinin her atağını başarıyla karşılayan ve sürekli dizginleri elinde tutan Ferrero, Verkerk'e yalnızca 6 oyun verdi ve turnuva tarihinde finali en kolay kazananlardan biri oldu. Daha önce 1978'de Bjorn Borg, Arjantinli rakibi Guillermo Vilas'a finalde sadece 5 oyun vermişti.
Ferrero, kupa töreninden sonra "Geçen yıl finalde heyecanımı yenememiş ve iyi bir oyun çıkaramadığım için mağlup olmuştum. Artık daha sakin oynayabilirim çünkü bir şampiyonluk kupam var" dedi. Toprak kortlarda oynanan tek Grand Slam turnuvası olan Roland Garros'ta, bu zeminde geleneksel bir üstünlüğe sahip olan İspanyol raketlerin ciddi bir ağırlığı var. Geçen yıl finali iki İspanyol tenisçi oynamıştı, bu yıl da aynı isimleri buluşturan yarı final mücadelesinden galip çıkan Ferrero, kupanın da sahibi oldu.
Henin özel ders almış
Öte yandan bayanların şampiyonu Justine Henin-Hardenne, antrenörü Carlos Rodriguez'le yaptığı antrenmanların yanında geçtiğimiz kış aylarında Amerika'nın Orlando kentine giderek, ünlü tenis hocası Pat Etcheberry ile de çalıştığını açıkladı. Oyununu ve fizik kondisyonunu geliştirmek için bu yola başvurduğunu söyleyen şampiyon, "Daha önce Jim Courier ve Pete Sampras gibi şampiyonların yetişmesinde rol oynayan Etcheberry'den çok şey öğrendim" dedi. Henin, yılın ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık'ta iyi maçlar çıkarmasına karşın, yarı finalde Venus Williams'a elenmişti.