Parma 1 Euro'ya satıldı!

Parma 1 Euro'ya satıldı!
Parma 1 Euro'ya satıldı!
Müzesinde 4 Avrupa kupası bulunan Parma'da ilginç bir gerçek gün yüzüne çıktı. İtalyan kulübü sadece 1 Euro karşılığında el değiştirdi.

İtalya'nın kuklü kulüplerinden Parma, mali anlamda tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Sarı-mavililer, son dönemde futbolcular ve teknik kadronun maaşlarını ödeyemiyor.

Parma'nın sahipleri Tommaso Ghirardi ve Rezart Taci, söz konusu krizin çözümü için kulübü satışa çıkarmakta buldu. Rus enerji firması Gazprom'a yakınlığıyla bilinen, danışmanlık hizmeti veren Slovenya ortaklı Mapi Grup'a 1 Euro tutarında sembolik bedelle satılan Parma'da yeni başkan ise Giampietro Manenti oldu. Samanlarının kısıtlı olduğunu belirten Manenti, 16 Şubat'a kadar kulübün mali açıdan düzlüğe çıkarılması konusunda bir şeyler yapmaları gerektiğini söyledi.

Kötü bir sezon geçiren kulübe, daha önce de oyuncu ve teknik kadronun maaşları ödenmediği için İtalya Futbol Federasyonu talimatları gereğince bir puan silme cezası verilmişti. Maaşını alamadığı gerekçesiyle Parma'nın İtalyan golcüsü Antonio Cassano da kulüpten geçen ay ayrılmıştı.

Serie A'da 20. sırada bulunan Parma Serie A'da bir kez şampiyon olurken, İtalya Kupası'nda 3 kez zafer kazandı. UEFA Kupası'nı 2 kez müzesine götüren İtalyan ekibi, UEFA Süper Kupası ve Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda da şampiyon oldu.