'Paşa' gönlü röveşata istedi

Süper Lig'deki mevcudiyeti sorgulamalara konu olan bir takım Kasımpaşa. Hatta düşmesi dilek kipinde belki de en fazla dile getirilen ekip. Ama onlar kimselere kulak asmıyor ve üç senedir bir arada oynamanın, bu sayede her seferinde bir üst lige çıkmanın aşkıyla futbolun sahada olan bölümüyle ilgileniyor.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Süper Lig'deki mevcudiyeti sorgulamalara konu olan bir takım Kasımpaşa. Hatta düşmesi dilek kipinde belki de en fazla dile getirilen ekip. Ama onlar kimselere kulak asmıyor ve üç senedir bir arada oynamanın, bu sayede her seferinde bir üst lige çıkmanın aşkıyla futbolun sahada olan bölümüyle ilgileniyor. Belli ki uyumlu bir kadronun (hadi kabul edelim, biraz da 'kudretli ellerin' ittirmesiyle) nerelere gelebileceğini göstermek istiyorlar. Galatasaray karşısında da bu ruhla sahaya çıktılar ve lig liderinin işlerini zorlaştırmak için iyi kapandılar.
Buna karşın Galatasaray da ligin sükseli takımı. Oynadılar mı, şehvetle saldırıyorlar, iştahla geliyorlar. Eğer Sion'gil tarzda dişli bir mukabele görmezlerse abandone edene kadar devam ediyorlar. Üstelik dün, Olimpiyat 'sınır kapısında' bile olsa, nadasa bıraktığı seyircisinin önüne çıkmanın getireceği şevk de cabası... diye düşünmüştük maç öncesi. Ama belli ki Ali Sami Yen sakinleri o stadın İstanbul il sınırları dahilinde olduğu konusunda ikna olmamıştı ve Galatasaray takımı da biraz Perşembe'den kalmaydı. Maçın 'pandorası' bu yüzden bir türlü açılmadı uzun süre. Belki yeni transferler Cezayirli İsmail Bouzid ve Hakan Balta ile Hasan Şaş'ın 11'de ilk kez oynuyor olmasının da etkisi vardı. Ama sonuçta oyun bir türlü istediği gibi akmadı Sarı Kırmızılılar'ın. Ta ki o gole, 'the gol'e kadar.
Ümit Karan'dan dem vurmak şart. CV'sinde forvet yazsa da asıl mesleği golcülük onun. 12'de top-mesafe korelasyonunu iyi yapamayıp topu içeri girmeye 'kafalayamasa' da, aldığı her topu kaleyi düşünerek iç etse de, 43'te topa vurmak yerine kendini atmayı düşünse de bu gerçek değişmeyecek. 73'teki o enfes gol ancak içeriden gelen bir hisle ve en müstesna oyuncular tarafından atılır. Hakkını vermek lazım.
Aslında enerjik ama beceriksizdi dün Galatasaray. Tamam, yarı alan presi fena değildi. Ama gol için fazlası gerekiyordu. Kasımpaşa 25'te amatörce bir penaltı hediye edince kestirme yolu bulurlar zannettik. Fakat top, yuvarlak olduğu konusundaki tespitin hakkını verdi ve Ümit'in vuruşunu eski AZ Alkmaar'lı Sinouh kurtarınca, oyunun psikolojik dümeni Kasımpaşa'ya döndü. Tamam, seyir halinde olan hep rakip takımdı ama Paşa'nın direnç noktası kuvvetlenmişti.
Enerjik ama beceriksizler
İkinci yarıyı da Galatasaray'ın dominasyonu açtı, lakin verimsizlik sürüyordu. Kalli, Hasan Şaş'ın (sakatlık yüzünden değilse eğer) acar ama top gevezeliği yüzünden yavaşlatan oyununa kızmış olmalı ki onu yanına oturtarak başlatmıştı takımını. Fakat topa sahip olmak 'skor tesirli' hale gelmek demek değildi. Lincoln de işlemeyince bu kısırlık arttı ve oyun dengelenir gibi oldu. Kasımpaşa'yı rakip alanda zuhur ederken bile gördük bu dönemde.
Belli ki, Kalli dinamizmi maharete tercih etti dün. Hasan Şaş-Uğur, Ayhan-Barış takaslarının başka bir anlamı yok. Ama işe yaradı mı? Evet demek zor. 71'deki Kasımpaşa pozisyonu gol olsa, işler iyice karışırdı, bunu da söylemeden geçmeyelim. Ümit'in golü bozdu Paşa-gönül kriterlerini. O gol her şeyi düzeltmeye muktedirdi zaten. Bence maç, hakem kararıyla o anda bitmeliydi.'Revizyon değil, sakatımız çok'
 • Galatasaray Teknik Direktörü Karl Heinz Feldkamp, sakatlıklar ve formsuzluklar sebebiyle kadroda değişikliğe giderken, Sion maçı 11'inde yer alan Servet Çetin, Shabani Nonda, Uğur Uçar, Marcelo Carrusca ve Volkan Yaman'ın yerlerine, Ismael Bouzid, Ümit Karan, Barış Özbek, Ayhan Akman ve Hakan Balta'ya şans verdi.
 • Kadrodaki değişikliklerle ilgili görüşleri alınan Sarı-Kırmızılı takım yöneticileri, bunun bir revizyon olmadığının altını çizerken, Sion maçına göre beş farklı isimle sahaya çıkılmasındaki ana etkenin sakatlıklar olduğunu ifade ettiler.
 • Galatasaraylı taraftarlar, takımlarını bu sene İstanbul'da ilk kez izleme şansına sahip olmalarına rağmen karşılaşmaya fazla ilgi göstermezken, mücadeleyi toplamda 15 bine yakın futbolsever takip etti.
 • PAF Ligi'nde iki takımı karşı karşıya getiren maç 1-1'lik skorla tamamlandı.
 • Karşılaşma öncesinde, Dünya Fair Play Günü nedeniyle iki takımın kaptanları Cihat Arslan ve Hakan Şükür federasyonun hazırladığı fair play metnini okurken, sporseverleri centilmenliğe davet ettiler.

  KASIMPAŞA: 0
  Sinouh 7
  Fatih 6
  Cihat 6
  Askou 6
  Alparslan 5
  Özgür 5
  (Moritz 77) -
  Merthan 5
  (Yasin 69) 5
  Fransergio 6
  Ünal 5
  (Faruk 60) 5
  Erhan 5
  Göksel 6

  GALATASARAY: 1
  Orkun 6
  Barış 6
  Song 6
  Bouzid 6
  H. Balta 5
  Hasan 4
  (Uğur 46) 5
  Linderoth 6
  Lincoln 6
  (M. Topal 89) -
  Ayhan 5
  (Serkan 69) -
  H. Şükür 5
  Ümit 7

  SARI KARTLAR: Fatih, Fransergio / Bouzid, Lincoln
  GOL: Ümit Karan (73)
  Stat: Atatürk Olimpiyat - Hakemler: C. Çakır, S. Ok, C. Bingül