Passolig taraftarı tanıyamadı!

Passolig taraftarı tanıyamadı!
Passolig taraftarı tanıyamadı!
Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde Passolig uygulamasına geçilldi. İlk uygulama aksaklıklarla başladı. bir çok futbolsever zorlandı. Bazı turnikeler bozuldu. Ama en büyük zaman kaybı fotoğraflı tanıma sisteminde yaşandı. Derbiyi Passolig'le 8 bin 187 kişi izledi

İSTANBUL - E-bilet sistemi olan Passolig uygulaması ilk kez bir derbide uygulandı. Dün akşam Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan ve 1-1 berabere sona eren Beşiktaş -Fenerbahçe derbisinde uygulanan Passolig nedeniyle hem taraftarlar hem de görevliler zor anlar yaşadı.

TARATAR KAMERASINDAN ADIM ADIM

Uygulama nedeniyle taraftarların içeri giriş süresi uzadı. Bilet ve kombine sisteminde bir kaç saniyede içeri giren taraftarların stada giriş süresi dakikaları buldu."YÜZ TANIMLAMA" AŞAMASINDA KARIŞIKLIK YAŞANDI

Yüz tanıma özelliği olan kameralara fotoğrafını çektiren taraftarlar, bu fotoğrafların Passolig'e verdikleri fotoğraflarla uyuşmasını bekledi. Ancak bazı turnikeler de fotoğrafların uyuşmadığı görüldü. Uyuşmanın sağlanması için denemeler yapıldı.

STADA GİRİŞİN ANAHTARI YEŞİL IŞIK

Denemeler olumlu sonuçlandığında giriş ekranında Passolig'e verilen fotoğrafların etrafında yeşil ışık yandı. Uyuşmanın sağlanmadığı ekranda ise kırmızı ışık yandı.

 

Dev derbide e-bilet çilesi


BOZULAN TURNİKELER GİRİŞ SÜRESİNİ UZATTI

Bazı turnikelerin bozulması nedeniyle taraftarlar bir süre güvenli alana alınmadı. Bu nedenle taraftarlarla federasyon yetkilileri ve polisler arasında tartışmalar yaşandı. Taraftarlar Passolig ve kombinelerini göstererek uygulamayı protesto etti. Saatler 18.48'i göstermesine rağmen içeri girmeyi bekleyen yüzlerce taraftar vardı.


ÇARŞI, OTOPARKTA TOPLANDI
E-bilet uygulamasını protesto ederek maça girmeyeceğini ilan eden Çarşı grubu, stadın otoparkında toplandı. Burada tezahüratlar yapan taraftarların çevresinde çevik kuvvet polislerleri TOMA'larla önlem aldı. Ancak polis gruba müdahale etmedi. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Passolig kartla 8 bin 187 kişinin maçı izlediği açıklandı.

Otobüs kartı ile derbiye!12 soruda Passolig

Hürriyet gazetesinden Kenan Başaran’ın hazırladığı haberde Passolig uygulaması 12 soruda anlatılmıştı. Sorular ve yanıtlar şöyle:

Passolig nedir?
Üzerinde tüm kimlik bilgilerinizin fotoğrafınızla birlikte yer aldığı bir kart. Maçlara elektronik bilet (e-bilet) almanız için şart olan bir kart. Dört büyüklerin taraftarları 25, diğer kulüp taraftarları ise 15 TL’ye www.passolig.com.tr’den başvurarak alacaklar.

E-bilet protestosuna polis müdahalesi


Maç bileti nasıl alınacak?
Passolig sahipleri, www.passo.com.tr’den e-bilet alabilecek. Passolig’inde para yoksa herhangi bir banka kartıyla da ödemesini yapabilir. E-bilet hem Passolig’e yükleniyor hem de kişinin cep telefonuna gönderiliyor.

Kaç tür Passolig kartı var? Banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli olmak üzere üç çeşit Passolig Kartı var.

Turnikeden nasıl geçilecek?
Turnikeye gelen taraftar Passolig’ini okutacak. Güvenlik ekranında taraftarın fotoğarafıyla Passolig’teki eşleniyor ve bilet de alınmışsa içeri alınıyor. Görüntü eşleşmiyor ve bilet yoksa taraftar içeri alınmıyor.

ultrAslan'dan açıklama: E-bilet'e hayır!

Başkasının Passolig’i ve biletiyle maça girilebilecek mi?
Hayır. Ancak iki Passolig sahibi birbirlerine biletlerini transfer edebilecekler.

Bir kişi birden fazla Passolig alabilecek mi? Her Passolig için bir TC Kimlik numarası lazım. Banka ve kredi kartı Passolig’lerden sadece tek bir kulübün kartı alınabilirken, ön ödemeli Passolig kartından tüm kulüplerinki alınabiliyor.

Aktifbank, Passolig'le 'büyüyecek'

Kaç kulüp Passolig sistemini kabul etti?
Uygulama dahilindeki 18 Süper Lig ve 19 PTT 1. Lig kulübünden; yani toplam 37 kulüpten 35’i sisteme geçişi onayladı. Sadece Kasımpaşa ve Fenerbahçe dahil olmadı.

Tüm kulüpler sisteme Passolig markasıyla mı girmek zorunda?
Değiller. Örneğin Passolig’e girmeyen Fenerbahçe başka bir isimle kendi kartını yapabilir. Ancak e-bilet sistemine illa ki geçmek zorunda. Geçmeyen Süper Lig takımları maç başına 100 bin, PTT kulüpleri ise 80 bin lira ceza ödeyecek. Kendi sistemini kuran kulüpler de tüm bilgileri TFF Merkezi Bilet Sistemi Portalı ile paylaşmak zorunda.

Demirören'den açıklama E-bilet sisteminden çok memnunum

Passolig ile anlaşan kulüplerin kazancı ne olacak?
Misal dört büyüklerde kartın 8 TL’si Passolig hizmetini veren firmaya, 17 TL’si ise onlara kalacak. Passolig firması kendisiyle anlaşan kulüplerin statlarına tüm kamera ve turnike sistemini kuracak.

Bir Beşiktaşlı, Beşiktaş logolu kartıyla istediği zaman Fenerbahçe veya Galatasaray maçına gidebilecek mi? 
Eğer kulüpler diğer kulüp taraftarları için bir kontenjan ayırmışlarsa gidebilecekler. Ön ödemeli kartlar için de kulüplerin kontenjan ayırması gerekiyor.

Çarşı derbiye e-bilet yüzünden karşı!

Yurtdışından gelen misafiriniz maça gidebilecek mi?
Evet. Pasaportunu kullanarak o da önce Passolig sonra da e-biletini alıp maça girebilecek.

Passolig’iniz yok ve stat önünden geçerken bir anda maça gitmek isterseniz bu mümkün olacak mı?
Evet. İnternetten başvurunuzu yapıp biletinizi alıp maça girebileceksiniz. Kart elinize geçmese de TC numarınız sisteme kaydolacağı için bilet alabileceksiniz.

Taraftar gruplarından 'E-bilet' isyanıTARAFTAR GÖRÜNTLERİ 4 MERKEZE GİDİYOR


- Gişe ve turnikelere 24 adet oynar başlık kamera konuldu.
- Olay anını zoom’layan 16 adet yeni sistem kamera yerleştirildi.
- Olimpiyat’a yüksek çözünürlüklü 141 adet güvenlik kamerası monte edildi.
- Passolig işletmecisi dış ortama da 83 adet sabit kamera yerleştirdi.
- Görüntüler statta kulüp odasında izleniyor.
- Statta bir de polisin görüntü odası var.
- Görüntüler TFF binasına da gidiyor.
- Tüm görüntüler Türk Telekom’da depolanıyor.
- Passolig’in ön yüzünde kişinin ismi arkasında fotosu var.
Passolig, turnikeye okutulunca kayıtlı bilgiyle eşleniyor.
Sistemdeki kayıtla turnikedeki kişi aynı değilse geçiş yok.

BEDAVA CEZALI MAÇ KALKTI

Çirkin ve kötü tezahürat ile saha olayları nedeniyle verilen saha kapatma maçlarında sadece kadın ve çocuklar maçları izliyordu. Ancak bundan sonra kadın ve çocuklar bu maçlara girebilmeleri için Passolig alması gerekecek. Bilet yine ücretsiz olacak ama Passolig’e para verecekleri için ‘ücretsiz maç’ esprisi de ortadan kalkmış oluyor.