Paylaşımcı, otoritere karşı

Fatih Terim, her ne kadar 'Beni kimseyle kıyaslamayın' dese de, işin içine bilim adamları bile girdi. 9 Eylül Üniversitesi'nde görevli spor psikoloğu Dr.Erkut Konter, Fatih Terim ve Mircea Lucescu'nun, birbirine zıt iki stilin temsilcileri olduğunu söyledi.

İZMİR - Fatih Terim, her ne kadar 'Beni kimseyle kıyaslamayın' dese de, işin içine bilim adamları bile girdi. 9 Eylül Üniversitesi'nde görevli spor psikoloğu Dr.Erkut Konter, Fatih Terim ve Mircea Lucescu'nun, birbirine zıt iki stilin temsilcileri olduğunu söyledi. Konter, genel olarak antrenörlük stillerinin 'demokrat', 'otoriter' ve 'liberal' olmak üzere üç grupta toplanabileceğini belirtti. 'Otoriter antrenörlük' stilinin 'kumanda edici' ve 'emredici' misyonları içerdiğini kaydeden Konter, Fatih Terim'in daha çok bu stile uygun bir teknik adam olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Otoriter antrenörlük stili, kumanda edici ve emredici bir stildir. Uzmanlardan yardım almaya inanmaz. Kendilerine imparator ve kahramanlıkla ilgili adlar takılmasından hoşlanırlar.
Otoriter stili benimseyenler genellikle tüm kararları kendileri alırlar. Futbolcuların rolü, antrenörlerinin emir ve kumandalarını yerine getirmektir." Lucescu'nun antrenörlük özelliklerinin 'demokrat' antrenörlüğe oldukça yakın olduğunu ifade eden Konter, "Demokrat antrenörlük alınan kararları paylaşmayı içerir. Gençlerin inisiyatif sahibi olmayı ve kararlar almayı öğrenmedikçe başarılı bir yetişkin olamayacağına inanır. İmparatorluk, krallık, tek patronluk gibi yakıştırmalardan rahatsız olurlar. Ekip ve uzmanlarla çalışmaya daha çok önem verirler" diye konuştu.
Derbi canavarı Lucescu
İki teknik adamın 'derbi karnesi'ne gelince, Galatasaray, Fatih Terim'in teknik direktörlüğünde çıktığı toplam 33 derbi maçtan 12 kez galip ayrılırken 10 maçta mağlup oldu. Sarı-Kırmızılılar 11 maçta da eşitliği bozamadı. Mircea Lucescu da, 10'u Galatasaray'ın, üçü Siyah-Beyazlı takımın başında olmak üzere Türkiye'de toplam 13 derbi maça çıkarken, bunların altısından galibiyetle ayrılıp, dört yenilgi, üç de beraberlik aldı.
Lucescu'lu Beşiktaş bu sezon, Fenerbahçe'yi 1-0 ve 2-0, Galatasaray'ı da ligin ilk yarısında 1-0 yenerek, bu sezon tüm derbilerinden üçer puan aldı. Terim'li Galatasaray ise bu sezon Fenerbahçe'ye 6-0 yenilip kendi
evinde 2-0 yendi. Beşiktaş'a ise Ali Sami Yen'de mağlup oldu.