Pazarda Hamit ile karşılaştık

Pazarda Hamit ile karşılaştık
Pazarda Hamit ile karşılaştık
Moskova'daki müsabakalarda ülke olarak başarılı olamasak da 'semt pazarları'nda ülkemizin izine rastlamak mümkün. Özellikle raflarda...
Haber: EMİR İNCEGÜL / Arşivi

Gün beş, yolun yarısı eder. Moskova’da süren Dünya Atletizm Şampiyonası’nda beş gün çabucak geçti ve artık geri sayım başladı. Beşinci gün programında akşam seansı yoktu, yarışmalar saat 13’ten önce tamamlandı. Beşinci gün sabah seansında Türkiye için öne çıkan gelişme İlham Tanui Özbilen’in yarı finale kalmasıydı. Akdeniz Oyunları’nda şov yaparak iki altın kazanan İlham’ın finale kalma mücadelesi bugün olacak. Beşinci günün sabah seansında erkekler 50 kilometre yürüyüşte de şampiyonlar belli oldu. Şampiyona başından beri sporcuları sıcaktan bunaltan hava, önceki sabah yürüyüş yarışı öncesi güzellik yaptı. Salı gecesi Moskova fırtınaya teslim oldu, çok şiddetli yağmur var. Yağış, yürüyüş parkurunu da ıslattı, yer yer su birikintileri oluştu. Bu gelişme, yürüyüşçülere yaradı. Yarışı İrlandalı Robert Heffernan kazandı. Stada giriş yapan ilk isim olan Heffernan, az sayıda İrlandalı taraftarın coşkulu tezahüratı eşliğinde stat içindeki son turunu atıp, altın madalyayı kaptı. Böylelikle İrlanda’ya da şampiyona tarihindeki üçüncü zaferini getirdi. Yarışın resmi olarak bitişi ise Heffernan’ın görünmesinden bir saat sonra oldu. Parkurda kalan son isim olan Amerikalı John Nunn çok zorlandığı yarışta finişi geçtikten hemen sonra yere yığıldı. Sağlık ekiplerinin hemen müdahale ettiği Nunn, sedyeyle dışarı çıkarılırken bizi de korkuttu.

Kapalıçarşı benzeri

Sabah seansının bitmesiyle metroya binip, İzmailovskaya’nın yolunu tutuyoruz. Burada ünlü bir pazar kuruluyor ve turistik eşyalar satılıyor. Satılan ürünler bakımından İstanbul Kapalıçarşı’nın muadili olduğu söylenebilir ama açık hava ve çok da büyük değil. Ahşap dükkânlarında en fazla görülen ürün tabii ki matruşka. Ruslar abartıp, her şeyin matruşkasını yapmışlar. Saddam Hüseyin de var, Usame bin Ladin de, Putin de var, ünlü futbolcular da. Matruşka tezgâhlarını tek tek inceleyip, tanıdık bir şeyler görmeye çalışıyoruz. Barack Obama ile Che’nin yan yana durduğu bir dükkânda futbolcular bölümü dikkatimizi çekiyor. Ronaldo, Carew, Gilardino, Cavani, Pirlo ve Rooney diye devam eden en üst rafta 6 numaralı Ay-Yıldızlı formayla Hamit Altıntop’u görüyoruz. Başka bir tezgâhta da Marilyn Monroe ve John Lennon’ın hemen yanında Atatürk gözümüze çarpıyor. Kiril alfabesiyle yazılmış futbol takımı atkılarından Lokomotif Moskova ve Anji’yi seçiyoruz, satıcı yaptığımız pazarlıktan hemen Türk olduğumuzu anlıyor ve üst üste Mustafa Kemal Atatürk demeye başlıyor.

Her yer Isinbayeva
Akşam olduğunda pazar yavaş yavaş toplanırken biz de akşam yemeği için Kızıl Meydan’a geçiyoruz. Genelde kalabalık olan metroda bu kez ekstradan iş çıkışı kalabalığı da var. İstasyondaki gazete otomatından iki spor gazetesi alıp, kalabalık içinde göz atmaya çalışıyoruz. Yelena Isinbayeva’nın altın madalyası spor gazetelerinin kapağında. 1924’te kurulan ve Sovyetler Birliği’nin ilk spor gazetesi olan Sovyetski Sport, Isinbayeva’nın zaferini kapak yaparken, aynı gün Rusya Futbol Milli Takımı’nın dünya kupası elemelerinde deplasmanda İrlanda ile oynayacağı maçın anonsunu çok daha küçük görmeyi tercih etmiş. Sport Ekspres de tercihini Isinbayeva’dan yana kullanmış.

‘Bizimkiler’ elendi


Dün iki atletimiz yarışırken ikisi de başarısız oldu. Yüksek atlamada Burcu Ayhan Yüksel, 1.83’lük derecesiyle grubunu 20. tamamlayıp elenirken, ciritteki temsilcimiz Fatih Avan, 80.09’luk dereceyle barajı geçemedi ve elendi.

İlham final İçin


Dünya Şampiyonası’nda yarı finale yükselen İlham Tanui Özbilen, bugün 1500 metre yarı finalinde yarışacak. 18.15’te başlayacak yarışta İlham, final için koşacak.