Pedalların şöleni start aldı

Dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılan Fransa Bisiklet Turu, 100. yaşını Paris'te verilen startla kutladı. Yüzyılda 90 kez düzenlenebilen, savaşlar ya da çeşitli sorunlar dolayısıyla birkaç kez kesintiye uğrayan Fransa Turu'nda sporcular, bu yıl 23 etapta toplam 3 bin 350 kilometre yol kat edecekler.

PARIS - Dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılan Fransa Bisiklet Turu, 100. yaşını Paris'te verilen startla kutladı. Yüzyılda 90 kez düzenlenebilen, savaşlar ya da çeşitli sorunlar dolayısıyla birkaç kez kesintiye uğrayan Fransa Turu'nda sporcular, bu yıl 23 etapta toplam 3 bin 350 kilometre yol kat edecekler. Etaplardan altısı tırmanma; programda biri takım olmak üzere dört de saate karşı etap bulunuyor.
Son dört yılın şampiyonu Amerikalı Lance Armstrong, yine en büyük favori. Testis kanserine yakalandıktan sonra, inanılmaz bir yaşam mücadelesi vererek bir mucize yaratan Teksaslı pedal, beşinci kez turu kazanıp tarihe geçmeyi amaçlıyor. Düz etaplarda US Postal takımının desteğiyle kontrollü giden, tırmanmalarda atak yapan Armstrong'un en ciddi rakipleri; Alman Jan Ulrich, İspanyol Joseba Beloki, Kolombiyalı Santi Botero ve İtalyan Gilberto Simoni. Şehir içinde yapılan 6.5 kilometrelik ilk etabı kazanan Avustralyalı McGee, bugünkü ikinci etapta sarı mayoyu giyme hakkını elde etti. Turu Eurosport naklen yayınlıyor. (Spor Servisi)