Pek çok stat görürsün gezsen Anadolu'yu...

Pek çok stat görürsün gezsen Anadolu'yu...
Pek çok stat görürsün gezsen Anadolu'yu...
Euro 2020 ve 2020 Olimpiyat Oyunları'na talip olan Türkiye'nin yatırımları sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 3.5 milyar liraya mal- olacak, yapımına yeni başlanan, zaten başlanmış olan ve de yakın gelecekte başlayacak olan tesisleri tanıttı.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Spor atılımını gerçekleştirmek adına önce gerekli tesisleri yapmak için harekete geçen hükümetin faaliyeti sürüyor. Euro 2020 ve 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için Türkiye’nin elini güçlendirmek isteyen yöneticilerin icraatları dün basınla paylaşıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yaptığı sunumda yapımı süren, yapımına yeni başlanan ve ihale aşamasında olan projeler basına tanıtıldı.
Oradaydık, işte gördüklerimiz...
Bakan Suat Kılıç’ın tanıttığı tesislerin toplam sayısı 405. Bunların -ki eder olarak aslan payını da alan kısmı- 24 tanesi stadyum oldu. Kılıç bu yatırıma önsöz olarak şu ifadeleri kullandı: “Büyük spor hamlemiz kapsamında 24 yeni stat ve 405 tesis yatırımımız var. Statlarımız, ev sahibi takımın 15 günde bir maçlarını oynadığı değil, amatör sporlara da sürekli hizmet verecek tesisler olacak. İçlerinde alışveriş merkezleri, dinlenme alanları, sosyal tesisler bulunacak. 365 gün çalışacak yaşam merkezleri oluşturmaya gayret ediyoruz.”
Tanıtılan statlar Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon, Bursa, Çorum, Konya, Manisa /Akhisar ve Manisa / Turgutlu oldu. Bakan, yapılan her stadın mimari açıdan diğer şehirdekinden farklı olduğunun altını çizdi. Doğru, statlar birbirine benzemiyor ancak benzerleri Avrupa’da var. Mesela Gaziantep’e yapılması planlanan tesis Bayern Münih’in evi Allianz Arena’nın küçük kopyası.
Elazığ ve Van’da birer stat yapımını gündemlerine alabileceklerini belirtip, bu illerde de ihtiyacın doğduğunu anlatan Suat Kılıç, İzmir’deki statlar için, “İzmir’de, iki farklı yakaya iki ayrı stat yapmayı hedefliyoruz. Örnekköy’de ilk stat için gerekli tüm yasal değerlendirmeleri yaptık. 25 bin kişi kapasiteli tesisin, öncelikle Karşıyaka olmak üzere İzmir futboluna hizmet vermesini planlıyoruz. Diğer yakaya bir stadın daha yapılması için girişimlerimizi hızlandıracağız” ifadelerini kullandı. Ankara, Diyarbakır, Batman ve Edirne’de de stat yapılacağını açıkladı.
Kalan tesislerin envanterini verelim: 30 kapalı yüzme havuzu, 124 sentetik futbol sahası, 78 gençlik merkezi, 129 spor salonu, 13 atletizm pisti ve farklı branşlar için de 31 tesis.
Peki tüm bu tesislerin hediyesi ne kadar? 24 stat için 2.5 milyar lira, diğer tesisler için de 1 milyar olmak üzere 3.5 milyar lira. Bakan Kılıç, bu konuda desteği için Başbakan’a te- şekkür etti: “Tesislerin ihaleleri bit- medi. En büyük destekçimiz, başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ’dır. Tesisleşme hamlesinin bitirilmesi konusunda hemfikir olduk.”
Sunumun ardından geçilen soru cevap kısmında Bakan Kılıç’a öncelikli olarak atıl durumda kalan Atatürk Olimpiyat Stadı soruldu. O da tekrar bu alanı aktif hale getirebilmek adına çalışmalar yürütüldüğünü, stadın rüzgâr yükünü azaltacak şekilde mimari açıdan elden geçirilmesine dair projelerin yakında ellerinde olacağını açıkladı. Kılıç ayrıca TFF’ye de bu stattaki ofis bölümlerine taşınmalarını tavsiye ettiklerini, bu teklifin geçerli olduğunu hatırlattı.
Statların atıl kalarak eskimesi yerine kullanılıp yıpranması gerektiğini söyleyen Kılıç şöyle konuştu: “Maalesef yakın ilçeler burayı kullanmıyor. Bu atıl tesislerin yüzde 100 kapasiteyle kullanılması lazım. İstanbul’un tüm ilçelerine de açık. Malzemelerimiz eskitilsin, yeter ki çocuklarımız kullansın. Yenisini alıp koyacak imkâna çok şükür sahibiz.”
‘İnönü’ye engel yok’

 İnönü Stadı’nın yeniden yapımı için tüm hukuki engellerin kaldırıldığının altını çizen Bakan, projenin Beşiktaş ’ın yapacağı finansman çalışmalarıyla süreceğini belirtti.
Deniz Gökçe’nin yeni Federasyon başkanlarına dair sorusuna cevap verirken Suat Kılıç, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’e de üstü kapalı olarak gönderme yaptı: “Artık 20 yıllık başkanlıklar olsun istemiyoruz.”
Kayak Federasyonu’na tepki

 WADA’nın Hacettepe Üniversitesi’ni yeniden akredite etmesi de konuşuldu. Bakan projenin tamamlanmak üzere olduğunu gelecek Akdeniz Oyunları’nda numuneleri Hacettepe’nin değerlendirmesini istediklerini söyledi.
Erzurum’da düzenlenecek Kayaklı Atlama Kıta Şampiyonası organizasyonunun ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edildiğini açıklayan Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’a ise sert tepki vardı: “ Federasyon Başkanı’nın bizimle irtibat kurmaması, organizasyonu alırken müsaade isteyen, ancak iptal ederken bize danışmadan karar alma yaklaşımı garip bir durum. Türkiye, 1 milyon lira için organizasyon iptal ettirecek bir ülke değildir. Uluslararası organizasyonlar, ülke adına verilen taahhütlerdir. Yeri geliyor yatırım bütçeleri kısılarak, ülke imajı kurtarılıyor.” Kılıç bu hareketi sorumsuzluk olarak değerlendirdi: “Federasyonun yaptığı son derece hatalı. Bu kaynağa şimdi değil, organizasyon yapılırken ihtiyaç duyulacaktır. Kayak Federasyonu’nun harcama aşamasına gelinmeyen bir kaynak için organizasyonu iptal etmesi, haddini aşan, ülke için sorumsuzluk içeren bir davranış.”

 

RONALDO’DAN ALLAH RAZI OLSUN’
 
Real Madrid’in yıldızı Cristiano Ronaldo’nun Filistinli çocuklara yardımına da bir soruyla değinen Suat Kılıç, “Ronaldo’nun, efsane futbolcu kişiliğiyle böyle tercihte bulunması çok önemli. Bunu yaparken, ırk, din, dil faktörlerini göz önünde bulundurduğunu sanmıyorum. Ondan ‘Allah razı olsun.’ Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de kendisine teşekkür göndermek istiyoruz” dedi.