Pele ve FIFA'ya ağır sözler

Pele ve FIFA'ya ağır sözler
Pele ve FIFA'ya ağır sözler
Efsane futbolcu Maradona, Pele'den FIFA'ya, şikeden Dünya Kupası'na kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Esma Çakır / Roma (DHA) - La Gazzetta dello Sport Gazetesi'nin davetlisi olarak kendi hayatını anlatan DVD’nin tanıtımı için Milano’ya gelen Diego Armando Maradona, Pele ile arasındaki çatışmayı bir kez daha perçinleyen açıklamalar yaptı.

Gökdeniz'den ömürlük imza


"PELE’NİN ALDIĞI ÖDÜL BİR HALT İFADE ETMİYOR"

2000 yılında internette yapılan oylamada, oyların yüzde 53'ünü almasına karşın FIFA tarafından Pele'ye verilen 'Yüzyılın Oyuncusu' ödülüne değinen Maradona, “O ödülü kamuoyu nezdinde aslında ben aldım, Pele ikinciydi. Benim kazanmama karşın Pele’nin arkadaşları ona bir ödül vermek zorunda hissetti kendini. Ama o ödül bir halt ifade etmiyordu” ifadelerini kullandı.

FIFA yöneticilerini topa tutan Maradona, “Onların hepsi neredeyse 95 yaşına merdiven dayamış. O kadar yaşlılar ki araba bile kullanamayacak haldeler. Bu insanlar nasıl dünya futbolunu yönetebilirler?" diye konuştu.

Maradona, statlarda ırkçılığa ilişkin de FIFA’yı, kişilerin değil, sadece kendi çıkarlarını düşünmekle suçladı.

"2014 DÜNYA KUPASI’NI, GÜNEY AMERİKA KAZANACAK"

Brezilya’da gerçekleştirilecek 2014 Dünya Kupası hakkında da konuşan Maradona, “Messi, 2010 yılındaki Dünya Kupası’nda beni hayal kırıklığına uğratmadı. Harika bir Kupa geçirdi ve elendiğimizde hepimizin yaptığı gibi onun da ağladığını gördüm. Umarım bu kupada onun kazandığını görürüm, ama İspanya ve Brezilya karşısında oynamak çok zor olacak” diyerek, “Ne olursa olsun, Dünya Kupası Güney Amerika’da kalacak, bundan emimim” iddiasında bulundu.

Kendisi milli ailesi zengin oldu


"RONALDO, MESSI’NİN YAPTIĞINI YAPAMIYOR"

Maradona, Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo arasındaki farkı, “Portekizli (Ronaldo), bir Arjantinli’nin yapamayacağı gibi topa vuruyor, ama Messi, Ronaldo’nun başaramadığını, 5 oyuncunun arasından sıyrılmayı başarabiliyor” dedi.

"BALOTELLİ, DÜNYANIN 4 BÜYÜK FUTBOLCUSU ARASINDA"

Yaptığı aykırılıklarla gündemden düşmeyen Milan’ın yıldızı Balotelli’nin, Messi, Ronaldo ve Neymar’ın ardından dünyanın en iyi 4. futbolcusu olduğunu öne süren Maradona, “Ben onun tarzını seviyorum ve kimsenin ona karışmaması lazım. Herkes hayatını istediği gibi yönlendirir. Bence teknik direktörün kendisini yargılaması lazım. Balotelli’yle, kendisinin sigara içerken çektiği bir fotoğrafı bana göstermesiyle ilk kez temasa geçtim. Onunla baş başa kalarak konuşmayı, kötü tecrübelerimi anlatmayı çok isterdim” dedi.

"BENDEN KORKUYORLAR"

Kariyerinin en parlak günlerini İtalya’da geçirdiğini vurgulayan Maradona, Benitez’in bırakması halinde Napoli’yi çalıştırmayı çok arzu ettiğini söyleyerek, “İspanya’dan İtalya’ya, İngiltere’den Rusya’ya her yerde antrenörler değişiyor, ama benden korkan insanlar var. Bu nedenle bir takımı çalıştıramıyorum” dedi.

Eski Aslan kovuldu


"ŞİKE VARSA FUTBOLU BIRAKIP PEMBE DİZİ ÇEKELİM"

Futbolda şike haberlerini duyunca çok üzüldüğünü ifade eden Maradona, “Artık şikeli maçlar neredeyse normal hale geldi. Bir futbolcu hata yaptığında benim içim acıyor. Eğer futbol böyle devam ederse, insanlar şikeli maçların olduğunu görmeye devam ederse, biz bu işi bırakalım ve pembe dizi çevirelim” dedi.
Maradona Arjantin’in Uruguay karşısında aldığı 3-2’lik yenilgiye ilişkin ise spekülasyonlar yapılmaması gerektiğini söyledi.

"PAPA NAPOLI’Yİ TUTARDI"

Futbola merakıyla bilinen Arjantinli Papa Francesco’ya ilişkin, “ Bugün Napoli’de oynuyor olsaydınız, Papa o takımı tutar mıydı?” sorusuna Maradona, “İnanıyorum ki evet, çünkü o akıllı bir insan” diye gülümseyerek yanıt verdi.
Buones Aires derbisine atıfta bulunan Maradona, “Papa, San Lorenzo taraftarı bir ‘cuervo (karga)’, bir karga asla Boca Juniors’lu olamaz” dedi.

Hayatta yapmak istediği en büyük şeyin ne olduğu sorulan Maradona, “Papa olmak isterim” diyerek gazetecilerle şakalaştı.

"KIZIM 'ÖLME' DEYİNCE UYUŞTURUCUYU BIRAKTIM"

Kariyerini etkileyen, bir dönem uyuşturucu kullanmış olduğunu hatırlatan Maradona, “Şu an hayatta olmayan annemi, eşimi ve kızlarımı çok ağlattım, ama şu çok açık ki sadece kendime kötülük ettim. Gençlere uyuşturucu kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Kızım Dalma bir gün bana, ‘Baba sakın ölme, kız kardeşimin sana ihtiyacı var’ dedi. O zaman uyuşturucuyu bıraktım” diye konuştu.

Sambacı'dan Fenerbahçe itirafı