Penaltı 112 yaşında

Yeni yılla birlikte futbolun en heyecan verici pozisyonu sayılan 'penaltı' vuruşu da bir yaş daha ihtiyarlayıp 112'sine bastı. Resmi futbol tarihinde hemen her konuda öncülük yapan Britanyalılar, oyunun sahibi olarak bu kuralın da patentine sahip.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Yeni yılla birlikte futbolun en heyecan verici pozisyonu sayılan 'penaltı' vuruşu da bir yaş daha ihtiyarlayıp 112'sine bastı. Resmi futbol tarihinde hemen her konuda öncülük yapan Britanyalılar, oyunun sahibi olarak bu kuralın da patentine sahip. İlk penaltı atışı 1891'de uygulandığında, İngiliz ligi de henüz iki yaşında bir bebecikti.
Penaltı düşüncesi, Stoke City ile Notts County arasındaki bir maçta yaşanılan pozisyon sonrasında gündeme geldi. Notts'un 1-0 önde götürdüğü karşılaşmanın son dakikasında, Hendry topu kale çizgisinden elle çıkararak Stoke City'nin golünü engelledi. O günkü mevzuat gereği hakem bu elle oynamayı frikik atışıyla cezalandırdı. Çizgiye bir karış mesafeden yapılan atış, kale içindeki et duvardan geçecek delik bulamayınca skor 1-0'da kaldı.
Bahtsız Stoke City
Bu olay, santra noktasındaki faulle, kale çizgisi üstündekini eşit biçimde cezalandırmanın, aslında eşitlik kavramıyla pek bağdaşmadığını gösteriyordu. Ve federasyon, ceza alanı içinde yapılacak faullerin kaleye 11 metre mesafedeki noktadan penaltı atışı olarak kullanılmasını kararlaştırdı.
Lakin, değişen kural kısmetsiz Stoke City'lilerin yine işine yaramadı. Bu kez Aston Villa karşısında yine 1-0 yenik durumdayken bitime 2 dakika kala tarihlerinin ilk penaltısını kazandılar. Villa'nın kalecisi verilen penaltıya kızıp topu dışarı attı. Top da sahayı çeviren ağaçların arkasında kaybolup gitti. O dönemde uzatmalara da gidilmediği için, hakem, 90 dakikada son düdüğü çaldı. Bu olay üzerine, benzer kurnazlıkların tekrarlanacağına uyanan federasyon, maçın bitiminden sonra da penaltı atılmasını karara bağladı. Aslında 'Beyaz tebeşirli nokta'dan yapılan bu vuruşun mucidi İrlandalı bir kaleci: William McCrum. McCrum'un aklı, gole çok yaklaşmışken yapılan faullerle, kaleden çok uzakta meydana gelen kural ihlallerinin aynı kefeye konulmasına yatmıyordu. Özel bir ceza gerektiğini düşünen McCrum, 1890 yılında dosyasını kolunun altına alarak İrlanda Futbol Federasyonu'nun yolunu tuttu ama bir sonuç alamadı. O günlerde futbolu yönetenlerin meseleyi idrak etmeleri için aradan 12 ay geçmesi ve anlattığımız Stoke-Notts maçındaki trajedinin yaşanması gerekti. 1891'de 'International Football Association Board' toplantısında 'penaltı' uygulanmasına geçilip, 18 içindeki kural dışı hareketlerin kaleye 11 metreden yapılacak vuruş uygulanması kararlaştırıldı.