Penaltı 'Oscar'ı Cordoba'ya

Önce yağmur, sonra da güneşin yüzünü gösterdiği bir pazar günü... Dün Gaziantep Kamil Ocak'ta, UEFA vurgunu Beşiktaş, Gaziantepspor önündeydi. Diğer büyüklerin aksine şansının tutmadığı ve 10 yıldır yenemediği ev sahibi karşısında Kartal, oyuna pek istekli başlamadı.

GAZİANTEP - Önce yağmur, sonra da güneşin yüzünü gösterdiği bir pazar günü... Dün Gaziantep Kamil Ocak'ta, UEFA vurgunu Beşiktaş, Gaziantepspor önündeydi. Diğer büyüklerin aksine şansının tutmadığı ve 10 yıldır yenemediği ev sahibi karşısında Kartal, oyuna pek istekli başlamadı. Çoğu kez orta sahada kilitlenen oyunda Beşiktaş adına Pancu dışında gayretli oyuncu bulmak zordu. Eski bir Gaziantepsporlu olan İbrahim'in sağdan yaptığı bindirmeler ise çoğu kez İlhan'ın perdelemelerinde eriyordu.
İlk tehlikeli atak 4. dakikada Yasin'den gelirken bu futbolcunun isabetsiz vuruşu autu boyladı. 16'da İbrahim'in hatasında İlhan kaçtı ama araya giren Cordoba topu yumrukla uzaklaştırdı; devamındaki pozisyonda Maxim Romashenko başarılı olamadı. 21'de ev sahibi takımın golü geldi. Gaziantepspor'un Beyaz Rus oyuncusu Romashenko'nun sağdan kullandığı korner atışında topa iyi yükselen İbrahim Toraman, ağları gördü: 1-0. 25'te Romashenko yine etkindi; kullandığı serbest vuruş sonuç getirmedi.
30'da Ahmet Yıldırım'ın sağdan kullandığı serbest vuruşta Ronaldo'nun cılız kafa vuruşu sonuç getirmedi. 40'daki serbest vuruşta İlhan Mansız topu gökyüzüne dikti.
Zevkli bir ikinci yarı
Maçın ikinci yarısı, ilkinin aksine pozisyon zenginliği ve oyun açısından zevkli geçti. 46'da Ahmet Dursun vurdu, top direği sıyırarak auta çıktı; 49'da İlhan vurdu, Ömer kornere attı. 53'te bu kez şansını değerlendiremeyen, ev sahibi takımdı. Bülent-Romashenko paslaşmasında topla buluşan İlhan, topu Cordoba'ya teslim etti.
74'te Ahmet Yıldırım soldan enfes ortaladı, benzer güzellikte bir kafayla Nouma durumu 1-1'e getirdi. Beşiktaş rahatlamış, galibiyetin peşine düşmüştü ki, 79'da soldan hızla atağa kalkan Cesar, vatandaşı Ronaldo'nun üstünden bir silindir misali geçmesiyle kendini yerde buldu. Hakem Selçuk Dereli tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. Atışı kullanan Romashenko, topu Cordoba'nın soluna nişanladı. Kolombiyalı eldiven doğru yere uçmanın mükafatını, atışı kurtararak gördü. Kalan dakikalarda konuk ekip, penaltı kurtarmanın verdiği özgüvenle saldırdı ama başka gol bulamadı. (Spor Servisi)