PFDK, Fener'e ceza yağdırdı

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki Türkiye Kupası yarı finalinde yaşanan olaylar sonrası Fenerbahçe'ye ceza yağdırdı. Kurul, yaşananların ardından Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bir maç kapatılmasına karar verdi.

İSTANBUL - Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki Türkiye Kupası yarı finalinde yaşanan olaylar sonrası Fenerbahçe'ye ceza yağdırdı. Kurul, yaşananların ardından Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bir maç kapatılmasına karar verdi. Bu, olası bir itiraz halinde Tahkim Kurulu cezada değişikliğe gitmezse Trabzonspor karşılaşmasında Fenerbahçe'nin seyircisiz mücadele etmesi anlamına geliyor.
Bunun dışında maç sonrası Ricardinho'ya fiziki saldırıda bulunan Aurelio'ya iki maç oynamama cezası verildi. Karşılaşmanın ardından maçın hakemine ve federasyona yönelik sert açıklamalar yapan yönetici Ali Koç iki yıl süreyle cezaya çarptırılırken, hakeme ağır hakaret ettiği ve eylemini ısrarlı sürdürdüğü gerekçesiyle kulüp başkanı Aziz Yıldırım'a bir yıl ceza verildi. Ali Koç'a 30 bin YTL para cezası uygun görülürken Başkan Yıldırım da 20 bin YTL para cezası ödeyecek.
Maçın ardından canlı yayında hakeme ve yayıncı kuruluş aleyhinde açıklamalar yapan yöneticilerden Murat Özaydınlı'ya altı ay, Mahmut Uslu'ya ise bir ay hak mahrumiyeti cezası çıktı.
'Gören, duyan var mı?'
Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico'ya da aynı maça ilişkin basına sportmenliğe aykırı beyanlarda bulunmaktan bir maç men cezası verildi. PFDK, taraftarın çirkin ve kötü tezahüratta bulunması nedeniyle Fenerbahçe'ye bir maç seyircisiz oynamanın yanı sıra 30 bin YTL de para cezası verdi.
Sarı-Lacivertli kulüp verilen cezalara ilk tepkiyi resmi internet sitesi üzerinden verme yolunu seçti. 'fenerbahce.org' adresli sitenin açılış sayfasına şampiyonluk kutlamalarının yapıldığı bir fotoğraf konuldu ve üzerine "Engelleyemeyeceksiniz" yazılarak kulübün cezalardan duyduğu memnuniyetsizlik dile getirildi.
Fenerbahçe, Denizlispor maçında naklen yayının aksamasına yol açan kabloların kesilmesiyle ilgili araştırmasını sürdürürken, buna tanık olabilecek taraftarlardan yardım istedi. Resmi internet sitesinden yapılan duyuruda şu ana kadar ciddi bulgular elde edildiği, ancak konunun aydınlatılabilmesi için görgü tanıklarının yardımına ihtiyaç olduğu ifade edildi.
Öte yandan Fenerbahçe bir günlük iznin ardından, Beşiktaş ile hafta sonunda yapacağı derbinin hazırlıklarına başladı. Teknik direktör Zico yönetiminde Samandıra Tesisleri'nde yapılan antrenmanı, asbaşkanlar Mahmut Uslu, Neşet Yalçın ve yönetici Ali Yıldırım da izledi. Antrenman öncesinde sahada teknik heyet ve futbolcuları çevresine toplayan Uslu'nun, yaklaşık 10 dakikalık bir konuşma yapması dikkati çekti. Uslu'nun konuşmasından sonra başlayan antrenmanda futbolcular, tempolu koşunun ardından hücum organizasyonları üzerinde durdu ve kanatlardan ortalarla gol ve şut çalıştı. Hafif sakatlıkları bulunan Tümer ve Edu, antrenmanın son bölümünde çalışmayı yarıda bıraktı. İdmana izinli olan Kezman ve sakatlığı bulunan Appiah katılmadı. Cumartesi günü oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe maçının biletleri ise bugün satışa sunuluyor.
İşte cezalar...
Fenerbahçe Bir maç seyircisiz
Aziz Yıldırım Bir yıl
Ali Koç İki yıl
Murat Özaydınlı Altı ay
Mahmut Uslu Bir ay
Zico Bir maç
Aurelio İki maç
(Spor Servisi)