PFDK'dan su faturası beş maç

Disiplin Kurulu kararı

Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig'deki son olaylı Galatasaray-Fenerbahçe maçına dair kararını açıkladı. Galatasaray beş maç seyircisiz oynayacak, 201 bin YTL de para cezası ödeyecek. Tümer Metin bir, Hasan Şaş'a da iki maç oynamama cezası çıktı.

ANKARA - İki haftadır toplanamayan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) sonunda olaylı Galatasaray-Fenerbahçe derbisine cezayı kesti ve Galatasaray beş maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı. Cezaya itiraz edilmez veya Tahkim Kurulu kararda değişikliğe gitmezse Sarı-Kırmızılılar önümüzdeki sezon beş resmi müsabakayı seyircisiz oynayacak.
Galatasaray beş maçlık cezanın dört maçını Fenerbahçe derbisi esnası ve sonrasında çıkan saha olayları nedeniyle, bir maçlık kısmını ise çirkin ve kötü tezahüratın tekrar etmesi nedeniyle aldı. Kulüp ikinci başkanı Adnan Polat olaylarla ilgili açıklamalarından dolayı ceza almazken futbolculardan Hasan Şaş, Fenerbahçe derbisinde kadroda yer almamasına karşın oyun alanına girerek rakip takım futbolcularına yönelik saldırgan ve sportmenliğe aykırı harekette bulunması nedeniyle iki resmi müsabakadan men edildi. Hasan derbi öncesi Lugano'yla sözlü tartışma yaşamıştı.
Pet bardak satışına bin YTL
Fenerbahçeli Tümer Metin ise rakip takım seyircilerine karşı sportmenliğe aykırı hareketten dolayı bir maç ceza aldı. Tümer maç esnasında sahaya pet şişe atılmasını tribünleri alkışlayarak protesto etmişti. Sarı-Kırmızılı kulüp yaşanan olaylar nedeniyle ayrıca ağır para cezasına çarptırıldı. Galatasaray federasyona olaylar nedeniyle 200 bin YTL ödeyecek.
PFDK ayrıca stadın içerisinde pet bardaklarda su satışı yapılması suretiyle talimatlara aykırı davranışta bulunulması nedeniyle 1.000 YTL para cezasını da Galatasaray'ın cezalarına ekledi. Böylece Galatasaray'ın toplamdaki cezası beş resmi maç artı 201 bin YTL para cezası oldu. Fenerbahçe Kulübü hakkında ise yasal koşullar oluşmadığından çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ceza tayinine yer olmadığına karar verildi.
Ligin bitiminden bir hafta önce oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesinde stat dışında olaylar çıkmış, yine maç öncesinde tribünlerde Galatasaraylı taraftarlar polisle çatışmış, maç boyunca sahaya yabancı madde atılmış ve karşılaşma iki defa atılan maddeler nedeniyle durmak zorunda kalmıştı. (Spor Servisi)