Pistin yıldızları İstanbul'a geliyor

Atletizmin dünyaca ünlü yıldızları İstanbul'da piste çıkıyor. Malta'da düzenlenen Avrupa Atletizm Birliği (EAA) Takvim Toplantısı'na katılan Türk delegasyonunun çabalarıyla gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Kupası Birinci Lig Yarışmaları'nın organizasyonun İstanbul'a...

ANKARA - Atletizmin dünyaca ünlü yıldızları İstanbul'da piste çıkıyor. Malta'da düzenlenen Avrupa Atletizm Birliği (EAA) Takvim Toplantısı'na katılan Türk delegasyonunun çabalarıyla gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Kupası Birinci Lig Yarışmaları'nın organizasyonun İstanbul'a alınması, Türk atletizmseverlere 21-22 Haziran 2008 tarihleri arasında Carolina Klüft, Stefan Hölm, Blanka Vlasiç ve Merlene Ottey'in de aralarında bulunduğu birçok yıldız atleti pistte görme fırsatı sunacak.
Vlasiç rekor için geliyor
Bu yıl hem bayanlarda hem erkeklerde birinci lige yükselme başarısı gösteren Türk Milli Takımları, erkeklerde Hırvatistan, İsveç, İsviçre, Macaristan, Romanya, Slovenya ve Ukrayna ile mücadele ederken, bayanlarda da Bulgaristan, Hırvatistan, İsveç, Macaristan, Romanya, Slovenya ve Yunanistan'ın karşısına çıkacak. Katılımcı ülkeler organizasyona en güçlü kadrolarıyla iştirak edeceklerini açıklarken, Malta'daki takvim toplantısında Avrupa'da 2007'nin bayan atleti ödülünü alan Hırvat yüksek atlamacı Blanka Vlasiç de gelecek yaz İstanbul'a ayak basan isimlerden biri olacak. Vlasiç böylece, 2009'da hedeflediği dünya rekorunu denemek için bir şans da Türkiye'de bulacak. Genç sporcu bu yıl Dünya Şampiyonası'nda rekor denemiş, ancak başaramamıştı.
Heptatlonda Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan Carolina Klüft'ün Avrupa Kupası'nda, uzun atlama dalında İsveç forması giyeceği belirtilirken, erkekler yüksek atlamada İsveç'i, bir diğer olimpiyat şampiyonu Stefan Hölm temsil edecek. Şampiyonada sahne alacak diğer yıldız isimlerden bazıları ise şöyle: Yeni ülkesi Slovenya adına İstanbul'da piste çıkacak Jamaika asıllı efsanevi bayan sprinter Merlene Ottey, Romanya'nın yükselen yıldızı üç adımcı Marian Oprea, engelli koşuda Avrupa şampiyonu Susanna Kallur ve Hırvat çekiç atıcı Ivana Birklajiç.
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, şampiyonanın İstanbul'a alınmasıyla ilgili olarak "Dünyanın en önemli atletizm yıldızlarını Türk sporseverlerinin huzuruna getirmekten gurur duyuyoruz" derken, unutulmayacak bir atletizm şöleni olacağını belirttiği yarışmalara şimdiden tüm sporseverleri davet etti. Terzi, "21-22 Haziran 2008 günlerini not edin ve bu yıldızları yakından izleme fırsatını kaçırmayın" diye konuştu.
İki turnuva birden
Öte yandan nisan ayında da Avrupa 10 Bin Metre Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Türkiye, 2005 yılından sonra bir kez daha aynı yıl iki Avrupa yarışması düzenleyecek tek ülke konumuna yükseldi. 2005'te Avrupa Kış Atmalar Kupası Mersin'de, Avrupa Kupası İkinci Lig Yarışmaları ise İstanbul'da yapılmıştı. (Spor Servisi)