Pistte umutlar yeşerdi

Fransa'nın başkenti Paris'te 22 Ağustos tarihinde başlayacak Dünya Atletizm Şampiyonası'nda dört bayan, bir erkek olmak üzere 5 atlet ile madalya arayacağız.
Haber: AYŞE YEŞİN / Arşivi

ANKARA - Fransa'nın başkenti Paris'te 22 Ağustos tarihinde başlayacak Dünya Atletizm Şampiyonası'nda dört bayan, bir erkek olmak üzere 5 atlet ile madalya arayacağız.
Son yıllarda Dünya atletizminde ismi parlayan ve 'Altın Kız' olarak anılan Süreyya Ayhan bin 500 metrede yeni bir başarıya imza atmak için Paris'te koşacak. 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda oyunlar rekoru kırarak performansının zirvesinde olduğunu kanıtlayan Elvan Abeylegesse 5 bin metrede madalya mücadelesi yaparken, yine aynı kategoride Ebru Kavaklıoğlu da ilk üç sırada yer almak için ter dökecek.
Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından belirlenen Dünya Şampiyonası barajını bayanlar yüksek atlamada geçen Candeğer Kılınçer ile erkekler maratonda yarışacak Yusuf Zepak da Ay-Yıldızlı kafilenin diğer üyelerini oluşturacak.
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Yurdadön, 22 Ağustos'ta start alacak şampiyonadan mutlaka başarı ile dönüleceğini belirterek, "Süreyya ile Elvan'ın kürsüye çıkması büyük olasılık... Ebru da madalya alabilecek durumda. Çekiçte Eşref Apak, güllede Filiz Kadoğan ve 3 bin metre engelli erkeklerde Halil Akkaş baraj derecelerine çok yaklaştılar. Ancak kılpayı Dünya Şampiyonası'nı kaçırdılar. Bu üç atletimiz de aynı tarihlerde Kore'de organize edilecek Dünya Üniversite Yaz Oyunları'na katılacak" şeklinde konuştu.
Erciyes'te üçlü değerlendirme
23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası'ndan üç madalya kazanan Milli Takıma da övgüler yağdıran Mehmet Yurdadön, "Geleceğe ışık tutan dereceler. Bu sporcularımızın hepsine antrenörlerin istekleri doğrultusunda kış programı uygulayacağız" ifadesini kullandı. Yarışları Süreyya Ayhan'ın kamp yaptığı Erciyes'ten takip ettiğini, Süreyya Ayhan ve antrenör Yücel Kop ile değerlendirmeler de yaptığını kaydeden Yurdadön, atletler için şunları söyledi: Elvan: Süreyya'dan sonra en iyi konumdaki atletimiz o. Ama 15 dakikanın altında koşması gerekir. Çok yetenekli biri, bize düşen onu kutlamak. Eşref: Birinciliği kaçırdı. Dünyanın en çabuk çekiççilerinden biri. Rumenlerle çalışmalarına devam edecek. Filiz: Daha çok genç. Ama üstün yetenekli. Ömer: Amerika'da yaşıyor. Gelecekte Milli Takım adına çok iyi başarılar elde edecek. Halil: Süper bir atlet. 3 bin engellinin vazgeçilmezlerinden olacak.
Altyapıya yatırım
Süreyya Ayhan'la atağa geçen Atletizm Federasyonu, üst düzey ve alt yapıya yönelik yatırım yapmaya da devam ediyor. Atletizm Federasyonu, Türk Milli Olimpiyat Komitesi aracılığıyla orta-uzun mesafe maraton ve yürüyüş branşı Rus Milli Takımı antrenörü Nikolay Radinov'u Türkiye'ye getirdi. Maraton brnanşında Metin Sazak, yürüyüş branşında Yeliz Ay'ı yetiştiren Radi-
nov'un sporcuları arasında olimpiyat şampiyonları da bulunuyor. Masraflarını Olimpiyat Komitesi'nin karşılayacağı Rus antrenör, yıl sonuna kadar Türkiye'de kalacak. Nikolal Radinov, Türkiye'de bulunduğu süre içinde, Ağustos-Ekim ayları arasında yedi ayrı bölgede seminerler verecek.