Platini cezanın nedenini açıkladı

Platini cezanın nedenini açıkladı
Platini cezanın nedenini açıkladı
UEFA Başkanı Michel Platini, Fenerbahçe'nin aldığı cezası ve Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi grubu hakkında konuştu.

Michel Platini, Monaco'daki Şampiyonlar Ligi kura çekimi sonrası TRT Spor İtalya temcsilcisi Dündar Keşaplı'ya açıklamalarda bulundu.

CAS'tan bir kara haber daha


Şampiyonlar Ligi'nde futbol oynadığı Juventus ile aynı gruba düşen Galatasaray 'ın bir üst tura çıkma şansını değerlendiren Platini, "Hiç bir grup kolay değil. Maçlar zor ve çekişmeli geçecektir, Türk taraftarı, özellikle Galatasaraylılar için Juventus ve Real Madrid gibi önemli rakipleri izlemek bir başka keyif verecektir. Futbolda her zaman güzel ve pozitif düşünmeyi tercih ederim. Belki de bu sporu güzel kılan nokta budur. Tabii ki güzel atmosfer, taraftar topluluğu heyecan veriyor. Bazıları turu geçecek bazıları elenecek. Güzel futbol oynanması ve izlenmesi herkesin arzu ettiği durumdur" ifadelerini kullandı.

"GALATASARAY TEDİRGİN EDİYOR"

Kura sonrası Juventus sportif direktörünün "Fatih Terim'e dikkat edin, İtalya futbolunu tanıyor, İstanbul'da kolay maç olmayacak" sözleri hatırlatılan Platini, "Sizce bu tecrübe Galatasaray için bir avantaj mıdır?" sorusuna, "Tabii, ama aynı düşünce Terim tarafından da ifade edilebilir. Juventus ile deplasmanda oynamak kolay değil. Galatasaray'ın gücünü ve kalitesini bildikleri için rakipler tedirgin oluyor. Bu da normal" yanıtını verdi.

Beşiktaş'ın yerine Tromsö


"BELGELER TÜRK MAKAMLARINDAN VE RESMİ"

'UEFA olarak eminim ki iyi çalışma yapıyorsunuz ve önünüze gelen belgeleri iyi analiz ediyorsunuz. Ama Fenerbahçe taraftarı için bir kez daha şike nedeniyle Fenerbahçe'nin 2 yıl Avrupa'dan men edilmesini nasıl yorumlayacaksınız?' sorusu üzerine Platini şöyle konuştu:
"UEFA olarak şike sorunuyla büyük mücadele veriyoruz. Fenerbahçe için Türk yargısından her türlü belge, evrak bize ulaştı. Bu belgeleri en ince detayına kadar inceledik. İlgili bölüm, incelemeler sonrasında Fenerbahçe'nin ceza almasına karar verdi ve bu karar onaylandı. Ardından Fenerbahçe CAS'a itiraz etti, ama CAS da cezayı onayladı. Bizim Fenerbahçe'ye karşı bir tavrımız olamaz. UEFA'ya ulaşan belgeler, Türk makamlarından ve resmi. Sıra dışı bir yerden gelmiyor ki. Bu nedenle yasalar neyi öngörüyorsa o uygulanıyor. Kısaca; Şikeye taviz yok ve önüne geçmek için de ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bu nedenle gelen resmi evraklar neyi belgelediyse kararlar o doğrultuda verilmiştir. Şike konusunda özellikle futbolculara çok büyük rol ve görev düşüyor. Böyle durumların içinde olmamalılar ve gerekli hassasiyeti göstermeliler. Böyle şeylerinde içinde yer alır ve yaptıkları belgelenir, ispatlanırsa, futbol kariyerlerinin sona erme ihtimali oldukça fazla."

Fenerbahçe'nin yerine APOEL