'Platini rüşvet aldı' iddiası!

'Platini rüşvet aldı' iddiası!
'Platini rüşvet aldı' iddiası!
İngiliz gazetesi Guardian, FIFA tarafından 2011 yılında UEFA Başkanı Michel Platini'ye ödenen 1.8 milyon Euro'nun rüşvet olduğunu öne sürdü. Platini'nin, bu parayı 2011'deki seçimlerde Blatter'i desteklemesi karşılığında aldığı iddia edildi.

FIFA'nın, 2011 yılında UEFA Başkanı Michel Platini'ye 1.8 milyon Euro ödediği ortaya çıkmıştı. Platini, bu parayı 1998-2002 yılları arasındaki danışmanlık faaliyetinden dolayı aldığını savunuyor. Ancak UEFA Başkanı, paranın kendisine neden 9 yıl sonra ödendiğini henüz açıklamış değil. Üstelik Platini'nin elinde herhangi bir sözleşme bulunmadığı sanılıyor.   

NTV Spor 'da yer alan habere göre; İngiliz Guardian gazetesi, Platini'ye bu paranın 2011 yılındaki başkanlık seçimlerinde Sepp Blatter'i desteklemesi için rüşvet olarak verildiğini öne sürdü. Paranın Platini'nin hesabına, başkanlık seçimlerinden birkaç hafta önce yattığını hatırlatan Guardian, UEFA'nın eski başkanı Lennard Johansson'un konu hakkındaki görüşlerine de yer verdi. 1998 FIFA başkanlık seçiminde Blatter'e kıl payı farklı geçilen Johansson, "Paranın Platini'ye ödenme zamanının bir tesadüf olduğuna inanmıyorum" dedi.

Blatter, 2011'deki başkanlık seçiminde, Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Muhammed bin Hammam ile karşı karşıya gelmişti. Bin Hammam, üyelere rüşvet dağıttığı yolundaki iddialar üzerine yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı.