Platini'den Finansal Fair Play açıklaması

Platini'den Finansal Fair Play açıklaması
Platini'den Finansal Fair Play açıklaması
UEFA Başkanı Platini, Avrupa kulüplerinin Haziran 2011'de 57 milyon euro olan vadesi geçmiş borçlarının, Eylül 2013'te 1,8 milyon euroya düştüğünü açıkladı.

ANKARA - Michel Platini, UEFA'nın internet sitesine yaptığı açıklamada, 2013-2014 sezonunu değerlendirdi.

Finansal Fair Play uygulamasının kendisinin herhangi bir dahlinin bulunmadığı tamamen bağımsız bir süreç olduğunu belirten Platini, değerlendirilen 237 takımdan yalnızca 9'unda uygunsuzluk tespit edildiğini, bu kulüplerin hiçbirinin de karara itiraz etmediğini bildirirerek, "Finansal Fair Play yürürlüğe girdiğinden bu yana oluşan tabloya bakarsak Avrupa kulüplerinin, Haziran 2011'de 57 milyon euroyu bulan vadesi geçmiş borçlarının Eylül 2013'te 1,8 milyon euroya düştüğünü görüyoruz. Bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" diye konuştu.

Finansal Fair Play ile kulüpleri, UEFA organizasyonlarından uzaklaştırmak gibi bir niyetleri olmadığını tam tersine onlara mali açıdan sürdürülebilirlik kazandırarak, en üst düzeyde mücadele edebilmeleri için yardım etmeyi amaçladıklarını belirtti.

UEFA olarak futbolcuların bonservislerinin finans kuruluşlarının elinde olmasını onaylamadıklarını ve kendi organizasyonlarında bunu yasaklayacakları bilgisini veren Platini, şikeyle ilgili de şunları kaydetti:
"Şikenin var olduğu konusunda herhangi bir şüphe yok. Bu yüzden UEFA üyesi 54 federasyon, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla 'oyunun bütünlüğü için Avrupa futbolunun birliği' adındaki 11 maddelik çözüm önerisini oybirliğiyle kabul etti. AB Polis Teşkilatı'nın (Europol) desteğini alacağımız için de son derece mutluyum."

Platini, FIFA tarafından Dünya Kupası'nda kullanılacak "gol çizgisi teknolojisini" şu an için kullanmayı düşünmediklerini ancak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda kullanabileceklerini de sözlerine ekledi. (AA)