Platini'ye soru: Türkiye'de şike serbest mi?

Platini'ye soru: Türkiye'de şike serbest mi?
Platini'ye soru: Türkiye'de şike serbest mi?
Trabzonspor taraftarları, yarın UEFA önünde eylem yapıyor. Taraftar grubu, "Vira Avrupa"nın düzenlediği eylemde Platini'ye, "Türkiye'de şike serbest mi?" diye sorulacağı açıklandı.

TRABZON – Trabzonspor taraftarları, yarın UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki merkezi önünde en büyük eylemlerini gerçekleştirecek.
Taraftarlar UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki merkezi önünde bir araya gelecek. Şike operasyonunun ardından İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi kararına göre 2010-2011 şampiyonluk kupasının Trabzonspor’un hakkı olduğunu belirterek 9 aydır başta İstanbul olmak üzere Ankara , Bursa, Trabzon ve Almanya’da "temiz futbol" eylemi yapan taraftarlar, bu kez UEFA Merkezi önünde toplanacak. Bugüne kadar UEFA’ya faks çekip mail yağmuruna tutan taraftarlar, ilk kez bir gösteriyle isteklerini UEFA yetkililerine duyurmuş olacak.
Trabzonspor’un taraftar grubu, "Vira Avrupa"nın düzenlediği eylemde, hazırlanan metnin okunmasının ardından sloganlar atılacak, hazırlanan pankartlarla basına görüntü verilecek.
Eyleme katılacak olan bir grup taraftar da bugün İstanbul'dan Zürih'e gitti. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basına konuşan Trabzonspor taraftarı Eda Orel, "Bu süreç sadece Trabzonspor’u etkileyen bir süreç değil. Baştan beri söylüyoruz bu olaylar temiz futbol isteyen herkesi, her sporseveri, her Türk vatandaşını etkileyen bir süreçtir. Herkes adına doğrusu neyse adaletlisi neyse onu istiyoruz."
Taraftarlardan Ahmet Sarıalioğlu ise, "İsviçre yoluna çıkmak üzereyiz. Bizimle birlikte Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelecek olan futbolseverler de var. Biz İsviçre'ye Temiz Futbol Eylemi için gidiyoruz. İsviçre'de UEFA binasının önünde onlara olan tepkimizi ve aynı zamanda isteklerimizi dile getireceğiz. Haklı sesimizi yurt dışında da duyuracağız" dedi.TRABZONSPOR’DAN DESTEK
Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, taraftarın bu tür eylemlerini desteklediklerini ve kutladıklarını belirterek, "Taraftarlarımızın Trabzonspor’a hak ettiği bu kupanın verilmesi için son derece hassas eylemleri oluyor. Türkiye içinde de yapıldı, yurt dışında da yapılıyor. Avrupa’da en çok taraftarı olan takımlardan biriyiz. Bu eyleme biz de kulüp olarak destek veriyor, onları kutluyoruz. Umuyorum herkes İsviçre’deki eylemde yerini alacak ve Trabzonspor’un hakkını UEFA’ya daha iyi duyuracak. Biz istiyoruz ki, UEFA Disiplin Kurulu bir an önce bu konudaki kararını versin ve Türkiye’de futboldaki yanlışlar bu şekilde düzelsin. UEFA’nın bizim yapamadığımızı yapmasını istiyoruz."


PLATİNİ’YE SORU
Trabzonspor Kulübü de eyleme katılımın artması için bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Türkiye’de futbol dünyasını sarsan şike operasyonlarıyla başlayan ’Temiz Futbol Eylemleri’ sınırları aştı. 33 haftadır hak ve adalet arayışlarını dillendiren Temiz Futbol Gönüllüleri İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon ve Almanya’dan sonra en büyük eylemlerini, 24 Kasım Cumartesi günü İsviçre’nin Nyon şehrindeki UEFA binasının önünde gerçekleştirecek. Trabzonspor’un Avrupa’daki en büyük taraftar grubu Vira Avrupa tarafından İsviçre polisinden yasal izinleri alınarak gerçekleştirilecek olan eyleme İsviçre ve çevre ülkelerden yoğun katılım olması bekleniyor. Yerel saatle 14.00’te başlayacak eyleme Trabzon Fikir Kulübü 5 kişilik heyet gönderiyor. Eyleme, Avrupa’da yaşayan Trabzon ve Trabzonspor derneklerinin de destek verdikleri açıklandı. UEFA binasının hemen karşısında gerçekleştirilecek eylemde Türkiye’deki futbol iklimine ve Türkiye Futbol Federasyonu’nda yaşanan hukuk ihlallerine dikkat çekilecek. Temiz Futbol Gönüllüleri, UEFA Başkanı Michel Platini’ye, (Sayın Platini; Türkiye’de şike serbest mi?) diye soracaklar. Eylemde ayrıca, UEFA Disiplin Komitesi’nin Türkiye’deki şike skandalıyla ilgili kararını bir an önce vermesi de istenecek."


FENERBAHÇE’YE İLGİNÇ GÖNDERME
Trabzonspor Dergisi’nin bu ay yayınlanan sayısındaki, "Trabzon gözüyle dünya" köşesinde Fenerbahçe’ye çok ilginç bir gönderme yayınlandı. "Zidane: Heykeli dikilecek adam" başlığıyla yayınlanan yazıda, Zidane’nin Dünya Kupası Finali’nde İtalyan futbolcu Materazzi’ye kafa attığı pozisyonun heykelinin yapıldığı anlatılırken şöyle denildi:
"Fransız futbolunun efsane ismi Zinedine Zidane’ın Paris’te bulunan Centre Pompidou Modern Sanatlar Müzesi’ne heykeli dikildi. Cezayir asıllı futbolcunun 2006 Dünya Kupası finalinde İtalyan futbolcu Marco Materazzi’ye attığı kafayı ölümsüzleştiren heykel, yine Cezayir asıllı bir heykeltraş, Adel Abdessemed tarafından yapıldı. Zidane’ın dünya futbolunun unutulmazları arasına giren bu hareketi yüzünden Fransa şampiyonluk maçının uzatma dakikalarında 10 kişi kalmış, Dünya Kupası’nı İtalya almıştı."
Yazının son bölümünde Fenerbahçeli Alex konusundaki göndermede de şöyle denildi:
"Dünyanın bir yerlerinde hayati bir karşılaşmada oyundan atılmış bir futbolcunun heykeli dikilirken; dünyanın başka bir yerlerinde heykeli dikilen bir futbolcu birkaç hafta sonra kulübünden atılıyor!”