Portekiz'de komşular savaşı

Önümüzdeki yaza damgasını vuracak olan en büyük futbol organizasyonunda kuralar dün Portekiz'in başkenti Lizbon'da çekildi. Avrupa futbolunun en önemli vitrini sayılan turnuvada, ilginç bir şekilde komşular eşleşti.

LİZBON - Önümüzdeki yaza damgasını vuracak olan en büyük futbol organizasyonunda kuralar dün Portekiz'in başkenti Lizbon'da çekildi. Avrupa futbolunun en önemli vitrini sayılan turnuvada, ilginç bir şekilde komşular eşleşti. Ev sahibi Portekiz, İspanya'yla aynı gruba düştü. İki Latin ülkesinin dahil olduğu A Grubu'nun diğer üyeleri ise Yunanistan ve Rusya oldu. Elemelerde Türkiye'yle aynı grupta yer alan ve Euro 2004'e doğrudan gitme hakkını kazanan İngiltere, B Grubu'nda ezeli rakiplerinden Fransa'yla eşleşti. Bu grubun diğer takımları ise İsviçre ve Hırvatistan. C Grubu'nda ise favori takımlardan İtalya yer alırken grubun diğer ekipleri İsveç, Bulgaristan ve Danimarka oldu. Turnuvanın en zorlu grubunda ise Almanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Letonya buluştu. Türkiye'yi play-off turunda geçen Letonya'nın kağıt üzerinde şansının az olduğu bu grupta, elemeler sırasında da mücadele eden Hollanda ve Çek Cumhuriyeti tekrar eşleşti.
UEFA delegasyonunun üst düzeyde hazır bulunduğu kura çekilişi sırasında asbaşkan Şenes Erzik de bir konuşma yaptı. Erzik şöyle konuştu: "Tüm Portekiz, bu organizasyona hazır olabilmek için büyük çaba sarfetti. Portekiz insanının futbola olan tutkusu ve heyecanı, bu hazırlıklara da yansıdı. Eminim ilgi çekici ve heyecanlı bir turnuva olacak. Bu futbol festivalini dört gözle bekliyoruz."
Kura çekimlerini ise UEFA Genel Sekreteri Gerhard Aigner'in yanı sıra Portekiz futbonunun geçmişteki ve günümüzdeki iki yıldızı Eusebio ve Hugo Viana'yla birlikte son şampiyon Fransa'nın kaptanı Laurent Blanc gerçekleştirdi. 12 Haziran'da başlayacak olan turvunanın açılış maçında ev sahibi Portekiz, Yunanistan'la oynayacak. (Spor Servisi)A GRUBU: Portekiz Yunanistan İspanya Rusya
B GRUBU: Fransa İngiltere İsviçre Hırvatistan
C GRUBU: İsveç Bulgaristan Danimarka İtalya
D GRUBU: Çek Cum. Letonya Almanya Hollanda