Portekiz'de ulusal yas

Portekiz'de ulusal yas
Portekiz'de ulusal yas
Efsane futbolcu Eusebio'nun ölümünün ardından Portekiz'de ulusal yas ilan edildi.

İSTANBUL - Portekiz hükümeti basın sözcüsü Luis Marques Guedes, yaptığı açıklamada, Eusebio'nun 71 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini belirtti.

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Eusebio'nun ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü belirtirken "Portekiz, aziz evlatlarından birini kaybetmiştir" ifadesini kullandı.

Başkent Lizbon'da Eusebio'nun ölüm haberinin ardından tüm bayraklar yarıya indirilirken, vatandaşlar yıldız futbolcunun uzun yıllar forma giydiği Benfica takımının Luz Stadyumu önünde bulunan heykeline çiçekler bıraktı.
Portekiz Futbol Federasyonu ise ligde oynanacak tüm maçlar öncesinde Eusebio için bir dakikalık saygı duruşu yapılacağını açıkladı.

RONALDO: EUSEBIO ÖLÜMSÜZSÜN

Portekiz Futbol Federasyonu'nun yanı sıra Benfica Kulübü resmi internet sitelerinden Eusebio'nun ölümüyle ilgili açıklama yaparken, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'den Real Madrid'in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo'ya kadar birçok isim, ünlü futbol adamının ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Blatter, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabı üzerinden efsane futbolcuyla birlikte çekilen fotoğrafını paylaşırken, "Futbol dünyası bir efsaneyi kaybetti. Eusebio bir FIFA ve futbol elçisidir. Ölümüyle hepimizi derinden üzdü. Huzur içinde yat Kara Panter" açıklamasında bulundu.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan bir başka isim Portekiz'in yıldız futbolcusu Cristiano Ronaldo oldu. Takipçileriyle Eusebio ile yan yana durduğu bir fotoğrafını paylaşan Ronaldo, "Eusebio ölümsüzsün. Huzur içinde yat" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin basınına konuşan Chelsea'nin Portekizli teknik adamı Jose Mourinho, "Eusebio ölümsüz bir futbol adamı. Hepimiz onun futbol ve özellikle Portekiz futbolu için ne anlama geldiğini biliyoruz" diyerek düşüncelerini dile getirdi.
Bir dönem Portekiz futboluna damga vuran isimlerden Luis Figo, kişisel twitter hesabında Eusebio ile çekilmiş fotoğrafına yer verirken, "Kral! Hepimiz için büyük bir kayıp! En büyük!" ifadelerine yer verdi.

Portekiz Futbol Federasyonu, Eusebio'nun ailesine başsağlığı dileklerini iletirken, Benfica Kulübü ise resmi internet sitesinden "Elveda Eusebio" başlığıyla yaptığı açıklamada efsane futbol adamını onurlandırdı.

Real Madrid, Borussia Dortmund ve Manchester United gibi dünya futbolunun büyük kulüpleri de Eusebio'nun sevenlerinin acısını paylaşırken, Türkiye 'den Galatasaray Kulübü resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla, Fenerbahçe Kulübü ise twitter hesabından yaptığı paylaşımla yaşamını yitiren futbol adamını andı. (AA)